ז' תמוז התשפ"ד
13.07.2024
ביקורת חריפה

פרקליט המדינה לשעבר במתקפה על שופטי נתניהו: "תקלה חמורה ביותר"

פרקליט המדינה לשעבר משה לדור תקף בחריפות את פניית השופטים לפרקליטות בהקשר לעבירת השוחד בתיק 4000 ואמר כי מדובר "בתקלה חמורה ביותר - אולי החמורה ביותר שפגשתי בבית המשפט. ממש פיגוע". על עדות מילצ'ן: "היא מציידת את התביעה בתזרים של טובות הנאה"

פרקליט המדינה לשעבר במתקפה על שופטי נתניהו: "תקלה חמורה ביותר"
משה לדור צילום: אורי לנץ, פלאש 90

פרקליט המדינה לשעבר, משה לדור, התייחס במהלך סוף השבוע להמלצה של השופטים במשפט נתניהו מהפרקליטות למשוך את עבירת השוחד בתיק 4000 ותקף זאת בחריפות רבה. "מדובר בתקלה חסרת תקדים שאירעה בבית המשפט. זה ממש פיגוע".

לדברי לדור, "השופטים שוחחו עם הנוכחים בחדר במשך רבע שעה, לא יותר, ופנו לנציגת התביעה ואמרו לה 'תשמעי, אנחנו חושבים שבשלב הזה יהיה לכם קושי להוכיח את עבירת השוחד בתיק 4000'. זו התחלה חמורה ומחפירה, תקלה חמורה ביותר".

"השופטים עדיין לא שמעו את העדים", אמר כשביקר את השיחה בין ההרכב לצדדים. לטענת לדור עדות מילצ'ן טובה לפרקליטות: "זה אחד התיקים הפשוטים והמובהקים ביותר".

לדור הוסיף והודה שפניית השופטים אל הפרקליטות היא חריגה: "זה אכן נדיר ביותר ותקלה חמורה ביותר - אולי החמורה ביותר שפגשתי בבית המשפט. שלושה שופטים שדנים בתיק הכי חשוב שנוהל אי פעם במדינה, שטובי המומחים, ותיקי המערכת בראשות היועץ הממשלתי לממשלה, כל בכירי המערכת בפרקליטות ובייעוץ, ובכירי החוקרים, יושבים שלוש שנים כדי לגבש תיק מקל לרבות בתחום השוחד. הם מגבשים את התיק הזה ואז זה מגיע לבית המשפט. השופטים עדיין לא שמעו חלק מהעדים. השופטים לא יכולים לגבש איזושהי הערכה או המלצה - הם לא שמעו שום טיעון ולא ביקשו תגובה".

לדור טען: "הם בשום פנים ואופן לא מסירים את החשש שהם לא רוצים להגיע לשלב הכרעת הדין. בקצב שהם מנהלים את התיק עד היום כולל פגרות מקודשות, חופשות השתלמות, בשלוש וחצי הם מניחים את העט ודחיות אין-ספור".

על השאלה האם השופטים מפחדים אמר: "אני לא מייחס להם שום דבר, אבל כן אפשר לומר שהם לא חשבו על האופן שבו הדברים יכולים להצטייר בציבור – שהם חוששים לכתוב הכרעת דין מכמה סיבות. אם יש הסדר אז אף אחד לא יתעסק אלא במה שכתוב בהסדר ולא בהתמשכות תהליכים. לעומת זאת, אם ימשיכו באותה שיטה, באותו קצב, על פי אותן נורמות של התנהלות בית משפט".

לדור הוסיף וביקר: "אני לא מוכן להשמיע מפי מסקנה לגבי המניעים של השופטים. אני מדבר על האופן שבו הם היו צריכים להבין שהתנהלותם תתפרש על ידי רבים".

על עדות מילצ'ן אמר לדור: "העדות של מילצ'ן לפי מיטב שיפוטי, מציידת את התביעה בתזרים של טובות הנאה משמעותיות ביותר".

על השאלה האם הוא תומך בעסקת טיעון אמר: "עוד לא היה תיק חוץ מדמיאניוק ואייכמן שלא תמכתי בנסיבות מסוימות בהסדר טיעון. אם יהיה כתוב בהסדר הטעון מה שצריך להיות כתוב בו, אתמוך. בנימין נתניהו יצא לשנות את שיטת משטר במדינה בניגוד להשקפתו ובניגוד למה שידע כל הציבור שיצא להצביע, כדי לאפשר לו ולחבריו למסמס את ההליך הפלילי נגדו. זה דבר חמור ביותר כי זה הופך את ניגוד העניינים הקולוסאלי שבו הוא נמצא כבר כמה שנים, כי יש להניח שכל דבר מושפע מהאינטרסים שלו במשפט. הוא לא מאמין במה שלוין מריץ, אבל מינה אותו בידיעה מוחלטת במה שהוא מתכוון לעשות – זה דבר פסול, ואני לא יודע מדוע לא עוסקים בזה. במשך ארבע מערכות בחירות, נתניהו פועל בניגוד עניינים משווע ואיש לא בולם אותו".

ז'ק חן פרקליטו של אלוביץ' מסר בתגובה: "לדור, שכבר שנים ארוכות אינו נושא בתפקיד, מדבר בלשון ״אנחנו״. מי זה ׳אנחנו׳, מה הוא יודע, מכיר ומבין? דבריו והמתקפה הפרועה על בית המשפט מבישים".

חן הוסיף: "והבורות, רבותי הבורות - פרשת התביעה ב 4000 כמעט הסתיימה לחלוטין. כך לדברי התביעה עצמה. נותרו עדים שוליים שיעידו על וריאציות באותו נושא. אז מה אם בכירי המערכת כולם (לא נכון), שהם צד למשפט ומבקשים לשכנע בעמדתם, חשבו אחרת? בית המשפט הוא זה שיושב במכרה המשפט כבר שנתיים וחצי ושומע גם את החקירות הנגדיות ואת מה שלא טרחו להראות לעדים בחקירות וממילא לא קיבל ביטוי בהחלטת אותם ׳בכירים׳ להגיש כתב אישום.

פשוט דמגוגיה של עוד אחד שנכנס להיסטריה מכך שעולם השקר והנדסת התודעה, פרי עבודה של שנים ארוכות, מתנפץ אל מול עיניו. והעם רואה ושומע את הקולות. בושה. : ועכשיו, עצמו עיניים ונסו לדמיין, ביושר, מה היה קורה אם מצב הדברים היה הפוך ובית המשפט היה פונה להגנה ומעמיד אותה על מצוקתה. האם לדור וחבריו היו מזדעקים בחרון אף ומבקרים את בית המשפט? אפילו ציוץ?".

 

 

 

 

משה לדור תיק 4000 ארנון מילצ'ן הפרקליטות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 10 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד