י' תמוז התשפ"ד
16.07.2024
סכנות הקיץ הישראלי

בן ה-7 התעורר בצרחות כאב. נחש צפע נמצא בארון

בן 7 מאזור חיפה פונה למיון רמב"ם כשהוא סובל מתסמינים חריפים. התברר כי מדובר בהכשת נחש צפע. בבירור שנעשה נמצא הזוחל מסתתר בארון הבגדים שבחדר הילדים, אותו חולקים הילד וארבעת אחיו

בן ה-7 התעורר בצרחות כאב. נחש צפע נמצא בארון
נחש הצפע שנלכד בבית משפחת הילד צילום: באדיבות המצלם

הנחש, הילד וארון הבגדים: חודשי הקיץ מזמנים סכנות רבות, ביניהן סכנת עקיצת עקרבים או הכשת נחשים. בעוד רובינו נזהרים מפני הסכנות הללו מבחוץ, מסתבר שלעיתים הן עלולות לפגוע בנו גם בבית.

בן 7 מאזור חיפה פונה ביום ראשון האחרון למיון רמב"ם כשהוא סובל מתסמינים חריפים על רקע לא ברור. מכיוון שנסיבות האירוע היו מעט מעורפלות, בבירור הראשוני בקהילה, חשדו כי מדובר בתגובה אלרגית לעקיצה כלשהי, אך ככל שהשעות נקפו והתסמינים החריפו, הוחלט להבהיל את הילד אל בית החולים. משזה הגיע – התברר כי מדובר בהכשת נחש צפע. בבירור שנעשה בדיעבד, נמצא הזוחל מסתתר בארון הבגדים שבחדר הילדים, אותו חולקים הילד וארבעת אחיו.

"הבן שלי התעורר בחמש בבוקר בצעקות", משחזרת האם את שאירע באותו היום, "הוא בכה והתלונן על כאבים אך לא הצלחנו להבין מה קרה. ראינו שהאגודל בידו השמאלית כחול ושהוא מחזיק את היד בלי אפשרות להזיז אותה. חשבנו שאולי נקע את היד, או נפל מהמיטה מתוך שינה. לרגע לא חשבנו על תרחיש אחר".

במהלך שעות הבוקר הובא הילד אל המרפאה באזור המגורים, שם נעשה בירור ראשוני, אולם הרופאה המטפלת, שהבחינה בסימני עקיצה על ידו של הילד, חשדה שמדובר בתגובה אלרגית ושחררה את הילד עם טיפול מתאים. במהלך הבוקר נראה כי מצבו רק הולך ומחמיר, ומשם כך בחרה האם לחזור אל הרופאה לבירור חוזר: "היד הייתה כבר כפולה בגודלה. הוא היה כבר ישנוני והמצב היה די מדאיג. כשהגענו למרפאה הוא הקיא. הרופאה יצאה החוצה מהמשרד וביקשה להזמין אמבולנס לפינוי מיידי לרמב"ם.

עם הגעתם אל מיון הילדים, עלה החשד שמדובר בהכשת נחש. לדבריה של ד"ר עידית פסטרנק, מנהלת מיון הילדים בביה"ח "רות" לילדים ברמב"ם, שבדקה את הילד, למרות שלא נמצאו סימני הכשה על היד, התסמינים שנצפו, ביניהם הכאבים העזים, הבצקת ביד, הופעת שטפי דם, וכן - אודם ונפיחות שהולכים ומתפשטים, בהחלט החשידו להכשת נחש: "אנחנו תמיד מחפשים סימן הכשה, שלא נראו במקרה הזה, אבל הילד הציג קליניקה שהחשידה מאוד להכשת נחש ארסי. יצרתי קשר עם ד"ר יעל לוריא, מנהלת המרכז למידע ברעלים, ואמרתי לה שאני חושדת בהכשת נחש. ד"ר לוריא וד"ר כהנא הגיעו להעריך את הילד והסכימו שככל הנראה מדובר בהכשה, ועל אף שלא הייתה הוכחה חד משמעית, מאחר ומדובר במצב מסכן חיים הוחלט על מתן טיפול בנסיוב".

בשל הזמן שחלף מרגע ההכשה והתסמינים החריפים שהילד פיתח, הוא אושפז למשך יממה במחלקה לטיפול נמרץ ילדים בביה"ח "רות" לילדים ברמב"ם, שם קיבל טיפול בנסיוב נגד הכשת הנחש והיה תחת ניטור. באותן השעות, לוכד נחשים שהובא אל בית המשפחה, איתר את הגורם לדרמה – הנחש המכיש שהתחבא בארון הבגדים של חדר הילדים. לדברי האם, הנחש נמצא בבית למרות שהדירה מרושתת היטב, וככל הנראה נכנס אל הבית דרך אחד מפתחי הניקוז שבחדרי הרחצה או המטבח, כפי שהסביר לה הלוכד.

"התחושה המיידית הייתה תחושת הודיה", אומרת האם, "לחשוב על כל הפעמים שנכנסו ויצאנו מהחדר באותו הבוקר, כמה פעמים פתחתי את ארון הבגדים הזה, הילדים האחרים שישנו באותו החדר ולא נפגעו והעובדה שהבן שלי היה במסלול התאוששות. אין מילים לתאר את גודל הנס. הורים חייבים להרגיש את הילדים, להקשיב להם, לתלונות שלהם ולראות אותם. הם אמנם ילדים, אבל הם יודעים היטב מה הם צריכים".

לאחר המשך טיפול במחלקת האשפוז ילדים א' ברמב"ם, הילד צפוי להשתחרר היום לביתו, כשהוא חש בטוב.

להימנע ממקומות מסתור אפשריים, לא לנסות להיות נינג'ות, אך להצטייד במצלמה. על פי נתוני המרכז הארצי למידע בהרעלות שברמב"ם, בין החודשים ינואר ליולי, טופלו במרכז 35 פניות הנוגעות להכשות נחש. הצפי הוא כי עם עליית הטמפרטורות והתחממות מזג האוויר, כבכול שנה, מספר המקרים הללו ילך ויגדל.

"מקרי הכשות נחשים מתרבים בעונות האביב והקיץ, אז יוצאים הנחשים החוצה", מסבירים מומחי המערך לפרמקולוגיה וטוקסיקולוגיה קלינית ברמב"ם, ומציינים כי לא כל הנחשים ארסיים, אך קיימים בישראל מספר מינים של נחשים ארסיים כמו הצפע המצוי והאפעה המגוון. "בכל רחבי הארץ יש מינים ארסיים ולא ארסיים, כאשר ההכשות עלולות לקרות בטיולים, בילוי בפארקים, גני משחקים וגם בסביבת הבית, לכן - כמו במקרים רבים, הטיפול הטוב ביותר הוא מניעה!", מחדדת ד"ר יעל לוריא, מנהלת המרכז הארצי למידע בהרעלות שברמב"ם.

חשוב מאד לדאוג שאזורי המגורים, העבודה והמשחקים יהיו נקיים ולא יהיו מכוסים עשביה, קוצים, ערמות פסולות או מקומות מסתור אחרים בהם עלולים להתחבא נחשים. יש לזכור שהנחשים הארסיים בישראל פעילים גם בלילה לכן שיוצאים לטיול או לחצר לפנות ערב, או בליל, יש לדאוג לתאורה טובה או פנס ולהסתכל היטב סביב. במידה ורואים נחש בסביבת המגורים יש להתרחק ולקרוא ללוכד נחשים מוסמך.

בטיול, כאשר ישנים בחיק הטבע, יש לבחור מקום לינה פנוי ולהתרחק מערמות אבנים או שיחים. מומלץ להניח בגדים וחפצים במקום גבוה ולבדוק היטב את שק השינה לפני שנכנסים אליו. בזמן ההתארגנות בבוקר יש לנער בזהירות את כל הציוד ולבדוק את הבגדים והנעלים.

כמה כללים פשוטים שכדאי לזכור: כיצד נמנע הכשות?

• נשמור על סביבת הבית, גני הילדים, קייטנות וגני המשחקים נקיה מעשביה וגרוטאות.
• נצא לטיול בנעלים סגורות.
• לא נכניס ידיים ורגלים למקומות בהם עלולים להסתתר נחשים כגון שיחים, בין סלעים וכדומה.

מה נעשה במקרה של הכשה?

• נתרחק מהנחש ונקרא מיד לעזרה.
• לא ננסה לתפוס או להרוג את הנחש! לצלם רק ממרחק בטוח.
• נסיר שעון או תכשיטים (טבעות, צמידים, שעון וכו) מהגפה המוכשת. אין לחבוש, לקבע, לקרר או לנסות להוציא את הארס.
• נמתין לפינוי במנוחה.

חיפה הכשת נחש בית החולים רמב"ם

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד