ט' תמוז התשפ"ד
15.07.2024
"מסלף את המושג ישיבה"

ראש הישיבה תקף את הרב לייבל: "קם אחד במטרה לקעקע את מסורת הישיבות"

הבוקר בעיתון 'יתד נאמן' מתפרסמים דבריו של ראש הישיבה, הגאון רבי מאיר צבי ברגמן, כנגד הקמתה של הישיבה החדשה בהנהגת הרב דוד לייבל: "על ידי לימודי חול מעקרים ומחללים את השם "ישיבה" רח"ל כי "הישיבה" היא כולה קודש בלא כל תערובת"| צפו בווידאו בדבריו המלאים

ראש הישיבה תקף את הרב לייבל: "קם אחד במטרה לקעקע את מסורת הישיבות"
הגרמ"צ ברגמן בדבריו נגד הרב לייבל צילום: מוטי גלזר

במהלך כינוס של חברי נשיאות ארגון "שובו", במעונו של ראש הישיבה, הגאון רבי מאיר צבי ברגמן, שנערך ביום רביעי בערב השמיע ראש הישיבה, בתוך דבריו אודות חשיבות ארגון "שובו", דברי מחאה חריפים כנגד התוכנית לפגיעה במסורת החינוך הטהור, בהקמת מוסד המערב לימודי קודש וחול על ידי הרב דוד לייבל נשיא קהילת "אחוות תורה'".

כזכור, ביום שלישי פורסם מכתבם של גדולי ישראל כנגד הקמת הישיבה החדשה, עליה חתמו הגר"ד לנדו, הגרמ"צ ברגמן, הגרב"ד פוברסקי, הגרמ"ה הירש, הגר"י זילברשטיין והגר"צ דרבקין.

ראש הישיבה פתח את דבריו ואמר, "מורי ורבותי, אני רוצה להגיד כאן כמה מילים, שהסתפקתי האם לדבר על זה, אבל חשבתי שדווקא כאן המקום, כשאנחנו מתאספים למען תנועת "שובו", שנוסדה, כמו שדיברנו, בשביל לקרב את אחינו לתורה וליראת שמים".

ראש הישיבה הגרמ\"צ ברגמן נגד הישיבה של הרב לייבל

"אני רוצה להגיד לכם, צריכים לדעת, שמסורת בידינו מאלו שייסדו את הישיבות הקדושות, שאין לשנות כלל מצורת הישיבות הקדושות. חלילה וחס להכניס בהם לימודי חול, שעל ידי כך מעקרים ומחללים את השם "ישיבה" רח"ל, כי "הישיבה" היא כולה קודש בלא כל תערובת".

"תשמעו טוב. הנה לדאבונינו קם אחד שבא מתוך מטרה לקעקע את מסורת הישיבות הקדושות, את כל הדרך שקיבלנו, הוא רוצה לפתוח ישיבה עם לימודי חול, אנחנו מחובתנו למחות על זה".

"אני רוצה לספר סיפור ששמעתי בעדות נאמנה, מאחד שנכנס לפני מרן רבן של ישראל הגאון רבי אהרן קוטלר זצ"ל, וזה היה שלושה ימים לפני שהוא נפטר, והגאון רבי אהרן זצ"ל שאל אותו מה אתה עושה כאן באמריקה? אתה עובד כאן, אתה מלמד באיזה מקום? אז הוא אמר לו אני מלמד ב"ישיבה יוניברסיטי" , אז רבי אהרן אמר לו, "תעשה לי טובה, אל תקרא לזה "ישיבה יוניברסיטי" תקרא לזה "יוניברסיטי", לא תקרא לזה "ישיבה יוניברסטי"!".

"אנחנו כולם יודעים, כמה מו"ח זצוק"ל, רבינו הגדול הראש ישיבה הרב שך, כמה הוא דיבר על זה, ויצא על זה במלחמה כמה פעמים, שאסור לתת יד להקמת מוסד שכזה, והראש ישיבה אמר, שעל זה נאמר, "אותי עזבו מקור מים חיים לחצוב בארות נשברים".

והוסיף הגרמ"צ ברגמן, "וכל החשבונות שחושבים על ידי שיוסיפו לימודי חול, אז יצילו, יבואו יותר, צריכים לדעת, בשינוי שמשנים מדרך הישיבות, זה הבל ממש מה שהם אומרים, לא יוצא מזה רק הרס וחורבן שאחריתו מי ישורנו".

"ולכן דווקא כאן, בהזדמנות הזו, כשאנחנו מתאספים למען תנועת "שובו" שנוסדה בשביל לקרב לתורה ויראת שמים, ולהמשיך הלאה והלאה, אז נזכה שעל ידי חיזוק המפעל הזה, יתבטל מה שרוצים להקים מוסד שכל תכליתו זה לרחק אנשים מתורה ויראת שמים".

 

 

הרב מאיר צבי ברגמן דוד לייבל לימודי חול

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 97 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד