ו' תמוז התשפ"ד
12.07.2024
דרמה של הרגע האחרון?

גנץ לנתניהו: "עוד הערב נדון במציאת מתווה מוסכם לעילת הסבירות"

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ כינס הערב מסיבת עיתונאים בכנסת וקרא לנתניהו לשוב להידברות עם האופוזיציה. גנץ אמר: "נדון במציאת מתווה מוסכם לעילת הסבירות, תחת עיקרון העל שהסכמה מותנית בהסכמה והבטחה כי לא תקודם ולא תהיה חקיקה נוספת ללא הסכמה רחבה"

גנץ לנתניהו: "עוד הערב נדון במציאת מתווה מוסכם לעילת הסבירות"
יו"ר המחנה ממלכתי בני גנץ צילום: צילום מסך

יו״ר המחנה הממלכתי בני גנץ קיים הערב (רביעי) הצהרה לתקשורת ובה הציג את המתווה שלו לחזרה לשיחות והגעה להסכמות.

גנץ פתח את בריו ואמר: "הימים הנוראים הקדימו, אנחנו נמצאים ערב תשעה באב, במסלול לסכנת חורבן. המצב הביטחוני הוא המאתגר ביותר שידענו מאז מלחמת יום הכיפורים. סכנת מלחמה אמיתית בזירות קרובות ורחוקות, הטרור מכה ברחובותינו, ואויבינו מקבלים מסר שגוי, ששוחק את ההרתעה.
כרמטכ"ל וכשר הביטחון לשעבר אני מסתכל לכם בעיניים ואומר – אני מודאג מאוד. זו 'סכנה ברורה ומיידית'".

בני גנץ במסיבת עיתונאים בכנסת - קורא להידברות

גנץ הוסיף: "אנחנו צריכים כעת לעצור, ולשמור על ביטחון ישראל, לדאוג לצה"ל, לדאוג לכשירות המבצעית ואני קורא מכאן לכל המשרתים – המשיכו למלא את משימתכם החיונית להתנדב ולשרת. לא רק הביטחון נפגע, גם עוצמתנו המדינית. אני מברך את נשיא המדינה על נאומו החשוב, לצד זאת כולנו שמענו היטב את הדברים שאומר הממשל.

אני אומר לכם - ישראל לא יכולה לאבד את נכסיה האסטרטגים. לצד אלו, יוקר המחיה מאמיר, הפשיעה והרציחות ברחובותינו גובים קורבנות, ומעל הכל – החוסן הפנימי, הכוח הגדול של עם ישראל נפגע. מדינת ישראל תנצח בכל מלחמה מול כל אויב, מלבד מלחמת אחים שבה כולנו נפסיד וחובה עלינו לעשות הכל כדי למנוע אותה. התפרקות החברה הישראלית היא הסכנה הגדולה ביותר שמולה ניצבנו ב-75 שנות קיומנו. בעת הזו מנהיגות אחראית חייבת לפעול".
 
לכן, אמר גנץ, "אני מבקש, לפנות קודם כל לרוב הציבור הישראלי שרוצה בהסכמה רחבה. אלו שחושבים שנכון לקיים רפורמה אמיתית, אך חוששים מהפיכה משטרית. אלו שדואגים שגם הסכמה על עילת הסבירות, לא תעצור את המשך הקרע, והטלטלה, שאחריה יגיע מינוי שופטים פוליטיים, התגברות, פיטורי היועמ"שית ועשרות חוקים שיאיימו על אופיינו".

"אני מבקש לפנות גם לאלו שהצביעו עבור הממשלה ורוצים לראות את ההתקדמות במימוש החקיקה, אך מעוניינים שהדבר יעשה בהסכמה רחבה בעם.
מדינת ישראל חייבת פתרון מוסכם שיביא יציבות לצה"ל, לכלכלה, לחברה. אסור שניקרע כל פעם מחדש בכל פרק במהפכה. לכן, אני מניח הערב תשתית בסיסית לחילוץ מדינת ישראל, שתחזיר אותנו לעסוק באתגרים העצומים שבפנינו - ביחד.
 
עוד אמר גנץ בהצהרה: "עוד הערב נתכנס בבית הנשיא, ונדון במציאת מתווה מוסכם לעילת הסבירות, באופן שלא יפתח צוהר לשחיתות וישמור על עקרונות הדמוקרטיה. כל זאת תחת עיקרון העל שהסכמה מותנית בהסכמה. זהו גם התנאי הבסיסי להידברות - שראש הממשלה יתחייב במעמד נשיא המדינה ובגיבויו שאם נגיע להסכמות, מעתה והלאה מהלכים משפטיים ומשטריים, יעשו אך ורק בהסכמה רחבה, ובכלל זאת כל מרכיבי החקיקה שנידונו בבית הנשיא. לא תקודם ולא תהיה חקיקה נוספת ללא הסכמה רחבה".

לסיום אמר: "אני קורא לנתניהו ולכלל חברי הבית האחראיים – יש לכם חובה לאומית לקבל את ההצעה. לרוב העם שמתנגד להפיכה וחושש מהשיח אני אומר – גם לי אין אמון בנתניהו, אבל על הכף מדינת ישראל. אם נגיע לסיכום והוא ירמה – הוא ישלם את המחיר ויביא למחאה שכמוה לא נראתה. עלינו לזכור, המטרה שלנו היא שמירה על הדמוקרטיה, ביטחון ישראל ואחדות כל העם, וכל החברה הישראלית על כלל מרכיביה. ולכן בעת הזו, נדרשת מנהיגות אחראית שתשים את ישראל לפני הכל, ואני מקווה שזו תימצא".

מתנועת 'הליכוד' נמסר בתגובה להצהרתו של גנץ: "אחרי שגנץ דחה כל הצעת פשרה בבית הנשיא ופוצץ את השיחות ללא סיבה, קיווינו לשמוע ממנו הצעה רצינית. לצערנו קיבלנו עוד תכתיב. אם גנץ באמת רוצה הידברות ופשרה הוא מוזמן ללשכת ראש הממשלה עוד הערב".

עוד הוסיפו ואמרו: "במקום תרגילי סרק, גנץ חייב לדרוש מחבריו לאופוזיציה להתייצב עוד הערב באופן נחרץ נגד הסרבנות שמסכנת את הביטחון של כל אזרחי ישראל".

גורמים בסביבת השר בן גביר אמרו: "כל פשרה בעניין הסבירות היא כניעה לסרבנות, לאנרכיה, לאהוד ברק ויאיר גולן ותעודד את המשך המרי. אין לממשלת הימין מנדט להיכנע לסחיטה".
בני גנץ בנימין נתניהו עילת הסבירות הצהרה לתקשורת הידברות מסיבת עיתונאים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 18 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד