י' תמוז התשפ"ד
16.07.2024
לראשונה מתשמ"ט

היסטוריה: ראש הישיבה הגיע לטיש בבעלזא | "אתם עדה קדושה"

ראש הישיבה הגרמ"צ ברגמן השתתף באורח נדיר בשמחה בחצר הקודש בעלזא ואף נשא דברים | רה"י הביא ווארט תורני שאמר לו האדמו"ר לפני עשרות שנים וסיפר כי זכה להשתתף בטיש הראשון של האדמו"ר רבי אהרן מבעלזא זי"ע | תיעוד וסיקור מהמעמד ההיסטורי מאז תשמ"ט. צפו

היסטוריה: ראש הישיבה הגיע לטיש בבעלזא | "אתם עדה קדושה"
הגרמ"צ ברגמן בבעלזא צילום: אנשיל בעק

לראשונה מתשמ"ט: ראש הישיבה הגאון רבי מאיר צבי ברגמן מזקני חברי מועצת גדולי התורה של 'דגל התורה' הגיע להשתתף בשמחת הבר מצווה שהתקיימה אתמול (שלישי) בחצר הקודש בעלזא, במסגרת עריכת הטיש בהילולת הרבי הקודם, הרה"ק רבי אהרן מבעלזא זיע"א, ואף נשא דברם נרגשים במהלך השמחה.

בימים האחרונים נכנסה משלחת בשליחות האדמו"ר מבעלזא למעונו של ראש הישיבה על מנת להזמינו להשתתף בשמחת הבר מצווה של נכד האדמו"ר. המשלחת בראשות הגה"צ רבי יעקב גרינוולד חבר בד"ץ מחזיקי הדת, הביעו בפני ראש הישיבה את רצונו של האדמו"ר להתכבד בנוכחותו של ראש הישיבה בעת שמחת בר המצווה.

מרן הרב ברגמן בבעלזא צילום אנשיל בעק

הגרמ"צ ברגמן שממעט באחרונה לצאת לאירועים, מלבד כינוסים לחיזוק התורה והיהדות, השיב כי לבקשת האדמו"ר אינו יכול להשיב בשלילה, וכי הוא מרגיש שהוא חייב בהכרת טובה גדולה לאדמו"ר על עמידתו האיתנה לימין חמיו מרן הרב שך זיע"א, ראש הישיבה סיפר כי גם הוא היה שליח בשם חמיו לאדמו"ר ושותף במגעים לתמיכתו בתנועת 'דגל התורה'.

בתוך הדברים של ראש הישיבה בפני המשלחת מזיכרונותיו אודות הקשר החזק והאמיץ של חמיו מרן הגראמ"מ שך זצ"ל עם האדמו"ר וחצר החסידות. כשהוא מספר שחמיו זצ"ל הפליא תמיד במעלתו של האדמו"ר ובמסירת נפשו להתפתחות מוסדות בעלזא לתפארה, להעמיד דורות של ת"ח, יראים ושלמים.

על רקע השתתפותו ההיסטורית של הגרמ"צ ברגמן, מציינים בחצר החסידות את הופעתו ההיסטורית של חמיו, מרן ראש הישיבה הגראמ"מ שך זצ"ל בעל ה'אבי עזרי' בעת שמחת הבר מצווה של אבי החתן הרה"צ רבי אהרן מרדכי רוקח בז' חשוון תשמ"ט, הופעה שעוררה הדים רבים בשעתו בקרב היהדות החרדית, על רקע הבחירות הדרמטיות שהתקיימו באותו חודש, אז הוקמה תנועת 'דגל התורה', כשהאדמו"ר מבעלזא ניצב לימין מרן הרב שך זצ"ל והביע את תמיכתו באופן פומבי ב'דגל התורה'.

אנקדוטה מעניינת, בתיעודים משמחת הבר מצווה בתשמ"ט נראה האדמו"ר מבעלזא ומשמשיו מבקשים ומפצירים בראש הישיבה, שהתלווה לחמיו, לשבת בשולחן הכבוד, אך ראש הישיבה בענוותנותו מסרב בעקשנות.

כאמור, אמש הגיע הגרמ"צ ברגמן להשתתף לראשונה בשמחת הבר מצוה לנכד האדמו"ר מבעלזא שנערכה בשילוב עריכת הטיש לכבוד הילולת הרה"ק מהר"א מבעלזא זיע"א.

בהגיעו העניק ראש הישיבה מתנה לחתן הבר מצווה את ספרו "שערי אורה - מאמרים", כשראש הישיבה כותב בכת"י וחותם באורח נדיר בשמו ובשם אמו, "דורון דרשה, לחתן הבר מצווה, בנן של קדושים, אשר ישעיה יהודה נ"י בן הרה"צ ר' אהרן מרדכי שליט"א, נכדו של ידידי וידיד ה' כבוד קדושת הגאון הצדיק המפורסם מרן אדמו"ר ישכר דב בן מרים שליט"א מבעלזא, ה' יאריך ימיו ושנותיו בטוב ובנעימים. ולחתן הבר מצוה ברכתי: יה"ר שתזכה לעלות מעלה מעלה לתפארת שושלת בית אבות כעתירת מאיר צבי בן אלטא ליבא רייזיל ברגמן".

לאחר שהרבי מבעלזא כיבד את ראש הישיבה ב'לחיים', החל ראש הישיבה לשאת דברים, כשהוא פותח "ברשות כבוד קדושת מרן האדמו"ר שליט"א". לאחר מכן ציין ווארט ששמע מפי הרבי מבעלזא לפני שנים רבות, "התקשיתי מדוע חתן עולה לתורה בשבת לפני החתונה. ותירצתי דהנה לגבי עיר מוקפת חומה צריכים שקודם תהיה מוקפת חומה ולאחר מכן בונים את העיר, "הוקף ולבסוף ישב", אך אם קודם בנו את העיר ולאחר מכן הקיפוה בחומה, דהיינו "ישב ולבסוף הוקף", אין לה דין של עיר מוקפת חומה. וא"כ גם כשבונים בית בישראל, צריך שהבית יהיה הוקף ולבסוף ישב, שהבית יהיה "מוקף חומה", בית של תורה, ואם כן זה הטעם מדוע מעלים את החתן לתורה קודם לבניית ביתו, כיון שצריך שהבית יהיה "הוקף ולבסוף ישב", שיידע שהתורה היא השומרת על הבית.

לפני הרבה שנים אמרתי את זה לפני הרבי, והרבי אמר לי שבשו"ע נפסק שגם אם במחשבה לבד חשבו להקיף את העיר, אע"פ שבנו קודם את העיר, היא נחשבת למוקפת חומה ויש לזה דין של "הוקף ולבסוף ישב. אני רוצה להגיד על הרבי שליט"א, שכל הסייעתא דשמיא שיש לרבי היא כי הרבי שליט"א בנה את הקהילה וכל התכנון היה מתוך מחשבה של לשם שמים, בבחינת "הוקף ולבסוף ישב".

עוד ציין כי היום זהו היארצייט של הרבי ר' אהרן מבעלזא זיע"א וסיפר כי בעת שלמד בישיבת לומז'ה בפ"ת זכה להשתתף בטיש הראשון של ר' אהרן מבעלזא ואף זכה לקבל את ברכת קדשו, וזה זכות בשבילו להשתתף בסעודת היארצייט לזכרו.

בסיום דבריו איחל לחתן הבר מצווה שיעלה מעלה מעלה בתוי"ש ולרבי שליט"א שיזכה לנחת מכל הצאצאים ומכל הקהילה, כשהוא מציין בשם חמיו הגראמ"מ שך זצוק"ל שהיה קורא לקהילת בעלזא "עדה קדושה" כפי שאמר מרן הרב שך זצ"ל.

חסידות בעלזא הרב מאיר צבי ברגמן הרב שך

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד