י"ב ניסן התשפ"ד
20.04.2024
ביקורת נוקבת

אבישי בן חיים: "החרדים נכנסים עם הראש בקיר"

הפרשן לענייני חרדים, ד"ר אבישי בן חיים מתייחס למשבר בין החרדים לממשלה בעקבות חוק הגיוס ואמר: "קמה הנהגה שרוצה פתרון מושלם, וזה מה שמכניס אותם לצרות" | לדבריו: "בשלב הזה, החרדים חייבים להבין מה הם מסוגלים להשיג ומה לא"

אבישי בן חיים: "החרדים נכנסים עם הראש בקיר"
ד"ר אבישי בן חיים צילום: פלאש 90

הפרשן לעייני חרדים ד"ר אבישי בן חיים מ'חדשות 13' התראיין לרדיו 103fm אודות התנהלות מנהיגי המגזר החרדי מול הממשלה בעקבות חוק הגיוס. זאת, על רקע התקופה המתוחה במדינה והקרע העמוק בעם באשר לסוגיה של חקיקת הרפורמה המשפטית שמובילה הממשלה בימים אלה.

לדבריו, "הפיצוץ מתקרב. אנחנו רואים את החרדים, בניגוד לפוליטיקה החכמה שלהם שהובילה אותם במשך השנים, נכנסים עם הראש בקיר. המדיניות של החרדים הייתה לנסות למתוח את הזמן - הרב שך הגדיר את זה 'פוליטיקה שעל כל גל מורידים את הראש', ככה החרדים הצליחו לשרוד מול הגיוס כל השנים. כבר 25 שנה החרדים מצליחים, בתבונה פוליטית עצומה, לגלגל את תפוח האדמה הלוהט הזה. אחרי התפרקות שלטון המר"נים, עכשיו קמה הנהגה שרוצה פתרון מושלם, אבל דווקא הניסיון הזה - הוא זה מה שמכניס אותם לצרות. החרדים רוצים להגיע למצב שיהיה חוק שיסדיר את הנושא הזה. יש פה מציאות שהיא באמת לא שוויונית, אבל כל הניסיונות הללו לגרום לאנשים שלא רוצים מתוך הנשמה שלהם - להתגייס לצה"ל, לא עובדים. אנחנו רואים את זה".

בהמשך, עוד אמר כי "אני חושב שכל הממשלות לא הבינו את הדבר הזה שאין אפשרות לעשות סדר מוחלט, בטח שלא בנקודה כל כך רגישה. אז מה כן אפשר לעשות? יש דבר אחד שאפשר לעשות כדי למעט את אי השוויון - לעלות את תגמול חיילי צה"ל באופן דרמטי. אני מדבר על 6,000 שקלים בחודש. יש משפחות פריפריאליות ומשפחות שקשה להן עם השירות, לכן זה התגמול שרוצים לתת להם. אני מתחייב במעמדי כפרשן לענייני חרדים שאם תהיה עלייה דרמטית בשכר חיילי צה"ל, גם יותר יוצאי החברה החרדים יתגייסו. מדובר בכמות עצומה של מתגייסים. הרי החרדים הם לא אנטי מדינת ישראל, יש להם אטוס לאומי, ויש ציבור כזה שהוא על הגבול וצריך לתת לו את הדבר הזה כדי שלא יהיה חייל בודד ואבוד".

ד"ר בן חיים עוד ביקש לציין כי "קיים היום דיון פנים חרדי על הגיוס. הרי יש גם גורמים שמתונים, אבל הדינמיקה היא שהמתון לא יכול לוותר, כי אז הוא יוצא אפס מול הקיצוני בתוך החברה שלו. הכוח של הקיצוני בדיונים האלה הוא גדול, הוא עצום. לכן, הממשלה הזאת יודעת שהיא לא הולכת לגייס חרדים שלא יהיה שוויון וכדי למעט את תחושת אי השוויון היא חייבת להודות בכך, להגיד את האמת, ולתגמל את חיילי צה"ל. הכל, לאור ההבנה שאין באמת שוויון". והבהיר: "בשלב הזה, החרדים חייבים להבין מה הם מסוגלים להשיג ומה לא. יותר מזה - אנחנו שומעים גורמים חרדים שאומרים שהם נגד הרפורמה המשפטית וחושבים שזה יציל אותם, אבל לא מבינים שזה הפוך, שהרפורמה המשפטית ועיסוקה זה מה שמונע מהאש ללכת עליהם".

לסיום, כשנשאל האם הוא חושב שמנהיגי הציבור החרדי יסכימו לפשרה או למתווה מרוכך, השיב בנחרצות: "אם הייתה שואל אותי בתוקפה של המר"נים הגדולים, של ההנהגה החכמה, הייתי אומר - ברור שהיו מסכימים ומרוויחים עוד זמן. מאז 2019, הסיטואציה שונה לגמרי. אני חושב שההנהגה החרדית היום יכולה להציל את עצמה, לפרק את גוש הימין וללכת, אבל היא באמת מחויבת לברית עם ישראל השנייה. זה יסוד היסודות. היא יודעת שתאבד את הציבור שלה. ציבור נאמן שחלק מהברית הגדולה של גוש נתניהו. אז אם הם היו אומרים שהם לא נאמנים עד הסוף לביבי, הם היו מפסידים מנדטים. הציבור היה ברוח להם. בהקשר הזה, אני חושב שהציבור החרדי אומר למנהיגיו שהוא מוכן לשלם מחיר בשביל הערכים שלו ובשביל המדינה היהודית שלו".

חוק הגיוס ד''ר אבישי בן חיים אבישי בן חיים גיוס חרדים לצה''ל

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד