י"א סיון התשפ"ד
17.06.2024
ברקע העימות עם שרת התחבורה

מול המנכ"ל: חבר הכנסת קרע את הצו בזעם • תיעוד

חבר הכנסת דוד ביטן קרע בוועדת הכלכלה את צו הרפורמה בתחבורה הציבורית 'צדק תחבורתי' שמובילה חברת מפלגתו השרה מירי רגב וזאת לנגד מנכ"ל משרדה שלא התרשם ואמר לו: "אתה יכול לקרוע עוד דפים ועוד דפים" | צפו בתיעודים

מול המנכ"ל: חבר הכנסת קרע את הצו בזעם • תיעוד
דוד ביטן עם הצו הקרוע צילום: ערוץ כנסת

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ דוד ביטן, קרע בחמת זעם את הצו בעניין הרפורמה בתחבורה הציבורית, כשלידו יושב משה בן זקן, מנכ"ל משרד התחבורה בראשות מירי רגב. חברת מפלגת הליכוד שבה חבר גם ביטן.

ביטן הסביר ואמר: "הצו הזה צריך לקרוע אותו, הבנתם אותי? צריך לקרוע אותו, זה עבודה בעיניים על הציבור" והאשים את המנכ"ל והשרה: "באותו מעמד שביטלתם, כבר נתתם העלאה, העלאה שאי אפשר לבטל אותה".

ביטן קורע את צו הרפרומה בתחבורה הציבורית

המנכ"ל משה בן זקן לא התרשם מהמופע לעיני מצלמות הכנסת ואמר לביטן: "אתה יכול לקרוע עוד דפים ועוד דפים, זה לא נכון היו"ר". בנוסף, אמר המנכ"ל על שרת התחבורה מירי רגב כי היא "הביאה את ה-360 מיליון שקלים, הציגה רפורמה שהיא רואה רפורמה רחבה שתהיה בשתי פעימות. היא אמרה את זה מספר פעמים".

ועדת הכלכלה התכנסה לדון ברפורמת צדק תחבורתי

כשבוע לאחר הישיבה האחרונה של ועדת הכלכלה בנושא רפורמת תעריפי התחבורה הציבורית כונסה הוועדה שוב, לבקשת היו"ר ח"כ דוד ביטן, לדיון שעסק בביטול ההטבה לאזרחים ותיקים על ידי שרת התחבורה במסגרת רפורמת "צדק תחבורתי". הישיבה כונסה על רקע מכתב ששלח מנכ"ל משרד התחבורה, משה בן זקן, ליו"ר ביטן, לפיו הפטור מתשלום לאזרחים הוותיקים יינתן בשלב ב' של הרפורמה.

כבר בפתח הדיון אמר היו"ר ביטן כי הוא לא מוכן לקבל מכתבים כאלה ורוצה לדעת בדיוק מתי יוכלו האזרחים הוותיקים (גברים מגיל 67 ונשים מגיל 62) לנסוע חינם בתחבורה הציבורית. הוא הזכיר כי זה היה הסיכום עם שרת התחבורה מירי רגב, וציין כי הייתה בעיה תקציבית. "היה לי סיכום עם השרה ופתאום היא יצאה במסיבת עיתונאים, בלי לשאול ובלי לעדכן, והתוצאה שהפטור עליו סוכם לא היה קיים. נכון שאזרחים ותיקים זכאים ל-50% הנחה ומגיל 75 יכולים לנסוע בחינם, אבל זה היה ברפורמה של השרה הקודמת ורגב אמרה שזה לא מספיק לה. עכשיו אתם נזכרים שיש הטבות כאלה? זה לא מספיק", אמר.

מנכ\"ל משרד התחבורה משה בן זקן מגיב לדוד ביטן

עוד ציין היו"ר ביטן כי לוועדה נאמר שההתייקרות הצפויה של 12% לא בוצעה והדבר נפתר במסגרת תעריפי הרכבת הקלה, אולם לפי הצו שפורסם בכל שנה, החל מ-1 ביוני 2024, תבוא תוספת של המחיר שתכולל הצמדה למדד ועוד 4%. היו"ר ביטן זעם ושאל מדוע לא הודיעו על זה לציבור. "אני מציע לכם שבפעם הבאה תודיעו אמת לציבור, ושהשרה לא תגיד שאני לא מכיר את הנתונים, לא באתי לריב באתי תפתור את הבעיה", אמר.

המנכ"ל בן זקן טען כי הנתונים רחוקים מהמציאות, והדבר מטעה את הציבור. "ראיתי שאנשי המקצוע ניסו להגיב ולא נתתם להם לדבר, אם הבאתם אותנו רק בשביל לעשות רונדלים זה לא המקום", אמר בן זקן. ח"כ רון כץ אמר כי חברי הכנסת הם לא חותמת גומי וקרא למנכ"ל שלא לדבר בצורה הזו לנבחרי ציבור.

בן זקן הגיב: "עשיתם נזק עצום לאזרחים הוותיקים, אתם צריכים להוציא מיד הבהרה. מה שהוצג כאן רחוק מהמציאות. יש הפרדה בין הרפורמה לביטול ההתייקרות של 12% וזה לא נכון להגיד לאזרחים הוותיקים שבגלל זה לקחו להם את ההטבה. בלמנו את ה-12% ודיה לצרה בשעתה, אמרנו לציבור שזה דחייה ולא הקלנו בזה ראש".

היו"ר ביטן שב ואמר כי הוא מכיר את העובדות היטב ולא הטעה אף אחד. הוא ציין כי המנכ"ל כתב שיש שלב ב' לרפורמה ואמר כי הוא מסכים לו, בתנאי שידע בדיוק מתי זה הולך לקרות. "אני כבר לא מאמין לא לשר האוצר ולא לשרת התחבורה, אני רוצה מכתב חתום עם תאריך. אם התקציב קיים אז תתנו אותו עכשיו", אמר. הוא הוסיף כי השרה לא אמרה שהרפורמה תבוצע בשתי פעימות.

בן זקן התעקש כי השרה ציינה זאת, הוא אף התחייב שהכסף לרפורמה – 360 מיליון השקלים – לא יעברו לסעיף אחר. לדבריו, המשרד מביא את הרפורמה בשתי פעימות, הראשונה תצא לפועל בחודשים הקרובים, לקראת סוף 2023 והפעימה הנוספת תהייה במהלך 2024.

היו"ר ביטן אמר כי לא קיבל תשובות וכי עדיין עובדים על הציבור ועל האזרחים הוותיקים, ובן זקן השיב: "אתם עובדים עליהם לא אנחנו".

בתום הדיון הסוער סיכם היו"ר ביטן ואמר כי לא קיבל תשובות, ושב וקבע כי הדברים נעשו על חשבון האזרחים הוותיקים. "אם אתם חושבים שאני אמתין לכם שאולי האזרחים הוותיקים יקבלו את ההטבה עוד שנה וחצי יש לכם טעות. בנוסף שמענו שהרפורמה בפריפריה תצא לדרך אולי בדצמבר, ודבר שלישי – את הצו הזה של הפחתת המחיר צריך לקרוע כי הוא עבודה בעיניים על הציבור ומוסיף עוד 18% למחיר התח"צ ב-2024-2025", אמר היו"ר ביטן.

בנוסף לכך ביקש היו"ר ביטן את כינוסה של ועדת המחירים עד ל-5 בספטמבר, כדי לקבל תשובות מתי יצאו לדרך שלב א' ושלב ב' ברפורמה. "תודיעו לנו מתי שלב ב' במכתב חתום על ידי שרת התחבורה ושר האוצר, ואם לא תעשו את זה נוכיח לכם שגם לכנסת יש מה להגיד".

גם לאחר הסיכום נמשכו חילופי הדברים בין היו"ר למנכ"ל משרד התחבורה. בן זקן אמר כי אפשר לקרוע דפים אבל זה לא יהיה נכון, ושב וטען כי הוועדה לא מכירה את הפרטים. היו"ר ביטן אמר כי את הפטור לבני 75 ומעלה נתנה השרה הקודמת, והוועדה ביקשה לשפר זאת גם לאזרחים ותיקים. "אמרתי שלא עמדתם בסיכום לגבי אזרחים ותיקים ואני לא אתקן שום דבר כי אני צודק", סיים היו"ר ביטן.

 

הרפורמה בתחבורה הציבורית דוד ביטן תחבורה ציבורית ועדת הכלכלה מירי רגב משה בן זקן

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד