ז' תמוז התשפ"ד
13.07.2024

בהוראת בית המשפט - תל אביב תחלל שבת

זעם בתל אביב: "משמעות ההחלטה היא שרוב בתי העסק הפועלים כיום בתל-אביב בשבתות ובחגים יוכלו להמשיך לפעול"

עיריית תל אביב. צלם:פלאש90
עיריית תל אביב. צלם:פלאש90

בית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב פסק נגד רצונו של שר הפנים היוצא, גדעון סער, כי המרכולים בתל-אביב ימשיכו לפעול בשבת. השופט אביים ברקאי, מחק את הבקשות למתן צווי סגירה למרכולים הפתוחים בשבת.

השופט קבע כי כיוון ששר הפנים היוצא סער לא הגיב לתיקון לחוק העזר שיאפשר את פתיחת המרכולים בפרק הזמן שהוקנה לו, ולא הקנה לראש העיר, רון חולדאי, זכות שימוע בנושא - חוק העזר החדש תקף. על כן, פסק השופט, המרכולים שייפתחו בסופי השבוע, יפעלו על-פי החוק.

בהחלטתו ציין השופט "אין מקום ליתן צווים בהתאם לחוק עזר עירוני אשר מועצת העיר קיבלה החלטה על תיקונו ואשר שר הפנים נמנע מלבטלו ונמנע מלעכבו כדין בתקופת שישים הימים בה ניתנה לו סמכות זו. לאור זאת ולאור כל האמור לעיל אני מורה על מחיקת הבקשות".

המשמעות היא שעיריית תל-אביב לא תוכל להגיש בקשות חדשות לצווי סגירה לבתי העסק הפתוחים בשבת, ובהם הרשתות AM:PM וטיב טעם. כמו כן, קיים ספק האם העירייה רשאית להטיל קנסות על בתי עסק הפועלים בעיר בשבת.

עו"ד גיורא ארדינסט, בא-כוחה של רשת AM:PM, מסר בתגובה להחלטת בית המשפט כי "משמעות ההחלטה היא שרוב בתי העסק הפועלים כיום בתל-אביב בשבתות ובחגים יוכלו להמשיך לפעול, וזאת בהתאם לקריטריונים שנקבעו בחוק העזר החדש שחוקקה מועצת העיר, ואשר את תוקפו ביקש שר הפנים לעכב".

לדבריו, "השורה התחתונה היא שאופיה של העיר ייקבע על-ידי תושביה, ושדמוקרטיה משמעה גם מתן אוטונומיה לקהילה לקבוע את אורחות חייה, ולא שהללו יוכתבו על-פי השקפת עולמו הפרטית של שר הפנים".

עו"ד תמיר כהנוב ממשרד צלרמאיר-פילוסוף ושות', שייצג את רשת טיב טעם, בירך על פסק הדין: "הטענה המרכזית שלנו הייתה כי העירייה לא יכולה הייתה לסגור את המרכולים ולהפר סטטוס-קוו של עשרות שנים, תוך כדי שהיא עצמה פועלת לתיקון חוק העזר ולשינוי החוק המקורי. אנחנו שמחים שנמנעה פגיעה קשה בטיב טעם, כמו גם בעשרות עסקים אחרים".

ממטה העסקים הקטנים והמכולות נמסר: פסיקת השופט עומדת בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה. חילופי שרי פנים במדינת ישראל לא יכולים להצדיק התעלמות בוטה מהחוק ומפסיקת בית המשפט העליון. עוד השבוע תוגש עתירה לבג"צ על מנת שגם העסקים הקטנים והמכולות יוכלו בסופו של דבר לזכות ביום מנוחה אחד בשבוע כמו כל שאר אזרחי ישראל״.
מרכולים פסק בית משפט שבת סער

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד