ו' תמוז התשפ"ד
12.07.2024
השרים בנאומים תקיפים

אלפים מפגינים בירושלים: "לא יגנבו לנו את הקול"

מול בית המשפט העליון מפגינים הערב מעל חמישים אלף מהמחנה הלאומי נגד הכוונה של בג"צ לפסול חוקי יסוד. כך לפי המארגנים. "במדינה דמוקרטית כשיש התנגשות בין נבחרי העם, נציגי הציבור - לבין פקידים לא נבחרים - יש רק סמכות אחת", נאמר על הבמה

אלפים מפגינים בירושלים: "לא יגנבו לנו את הקול"
הפגנת החירות בירושלים צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

בשעה זו מתקיימת בירושלים עצרת החירות של המחנה הלאומי מול בית המשפט העליון. העצרת מתקיימת ימים ספורים לפני הדיונים בבג"צ עתירות כנגד תיקון חוק יסוד השפיטה וביטול עילת הסבירות, ובמהלכה צפויים האלפים שהגיעו לקרוא לשופטי בג"צ שלא להתערב בחוקי יסוד. בעצרת, שמאורגנת על ידי מטה תקומה 2023 וארגוני ימים נוספים, משתתפים שרים, חברי כנסת, פרופסורים, דוקטורים ואישי ציבור נוספים.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' נאם בהפגנה ואמר: "אני רוצה לפנות מכאן למי שיושבת בלשכה ממש מאחורינו, לנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. גם אם את חושבת שהתיקונים שאנחנו מובילים במערכת המשפט הם שגויים, לפסול חוק יסוד זאת חריגה מסמכות וזאת פסילת הדמוקרטיה בישראל. אני קורא לך מכאן אל תעזי לפסול חוקי יסוד - האחריות היא עלייך".

הפגנת הימין בירושלים - צילום רחפן: אלמנטס

שרת ההסברה גלית דיסטל-אטבריאן נאמה בפאתוס: "אנחנו נמצאים הערב בפתחה של הפיכה משטרית. ההפיכה האמיתית של ההגמוניה במערכת המשפט. אנחנו רואים איך הם מחריבים פה מוסד אחרי מוסד. הם מחריבים את אחוות הלוחמים, מחריבים את על מה שבנינו יחד. גלי בהרה מיארה אני רוצה שתדעי דבר אחד: הקול אחד שלך לא שווה סנטימטר אחד יותר משלי".

שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות, אורית סטרוק נאמה גם היא ופנתה למוחים: "אני רוצה לבקש ממכם סליחה. אתם הלכתם לכנסת כמו שמצופה ממדינה דמוקרטית. בכל פתק ששמתם היה כתוב בצורה ברורה 'תיקון מערכת המשפט'. אני מבטיחה לכם שאנחנו נכבד את הפתק שלכם, את ההכרעה שלכם, אנחנו נכבד את הדמוקרטיה. אנחנו בעז"ה נביא את מה שאתם שלחתם אותנו להביא".

ח"כ אביחי בוארון 'מהליכוד', מראשי מטה 2023 אמר בנאומו: "אנחנו הריבון, אנחנו העם כולנו עומדים מאחורי יו"ר הכנסת אמיר אוחנה ואומרים לבית המשפט: "הכנסת לא תקבל בהכרעה את רמיסתה. אם בית המשפט יפסול את חוקי היסוד, יהיה זה שאחראי ואשם באנרכיה שתיווצר. אנחנו קוראים מכאן לבית המשפט העליון, אל תיקחו אותנו לכאוס, אל תפגעו באחדות ישראל, אל תרמסו את הרוב בישראל".

גם ח"כ בועז ביסמוט 'מהליכוד' נאם בפני האלפים ואמר: "אני רוצה להגיד לכם שאני יושב כאן היום בשם כולכם. אתם בחרתם בנו, נתתם לנו את הכוח. אנחנו מבקשים שוב את הכוח. נתניהו הושיט את ידו להידברות, אבל גנץ דחה אותה. כל צעד שהצענו נענינו בלא. האמת היא לפיד גנץ הם שפוטים של המחאה, הם מפחדים שהמחאה תופנה גם כלפיהם. תזכרו היטב: הרפורמה המשפטית היא הצהרת החירות שלנו".

ח"כ אריאל קלנר מ'הליכוד' סיפר בדבריו: "נשאלתי היום האם נציית לפסיקת בג"צ? שאלתי את המראיינים שלי אולי נציית לכם, והם אמרו שאין להם סמכות. גם לבג"צ אין סמכות. במדינה דמוקרטית הכנסת שהחברה על ידי העם ולא בג"צ. בד"צ מבטל את הבחירות וזה קץ הדמוקרטיה באמת".

יו"ר תקומה 2023, ברל'ה קרומבי שפתח את העצרת הצהיר מעל הבמה: "במדינה דמוקרטית אין כזה דבר משבר חוקתי. במדינה דמוקרטית כשיש התנגשות בין נבחרי העם, נציגי הציבור - לבין פקידים לא נבחרים - יש רק סמכות אחת שיש להקשיב לה וזה העם שהוא הריבון. הכנסת אינה וועדה מייעצת של השופטים. נבחרי העם שאנחנו בחרנו כדי לממש מדיניות אינם וועדת קישוט שמביאה המלצות להוד רוממתם שופטי בג"צ והם הסמכות העליונה להחליט או לאשר את רצון העם. העם הוא הריבון. העם ורק העם".

בנוסף, נכחו על הבמה: השרה מאי גולן, ח"כ עמית הלוי, ח"כ משה סולומון, ח"כ צבי סוכות - שחלקם עוד צפויים להמשיך לנאום בהפגנה שנמשכת גם בשעה זאת.

ירושלים הפגנת מחאה הפגנת הימין

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 13 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד