ז' ניסן התשפ"ד
15.04.2024
פרקטיקה למינוי מקורבים

החלטה דרמטית: בג"ץ הוציא צו על תנאי להדחת יו"ר הדואר

בג"ץ מוציא צו על תנאי נגד הדחת יו"ר הדואר, וקובע כי במידה והיו"ר יודח לפני הכרעה בעתירה - הוא יוכל לחזור לתפקיד עד להכרעה

החלטה דרמטית: בג"ץ הוציא צו על תנאי להדחת יו"ר הדואר
שלמה קרעי/דוד אמסלם צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בית המשפט העליון הוציא היום (ראשון) צו על תנאי להדחת יו"ר דירקטוריון הדואר מישאל וקנין, יהודי חובש כיפה שכל חטאו הוא שמונה ע"י הממשלה הקודמת. בפסיקה, הורה בג"ץ לשר התקשורת שלמה קרעי ולרשות החברות הממשלתיות לנמק תוך 30 יום את ההחלטה להעביר מתפקידו את וקנין, שבתקופת כהונתו הציג רווחיות לאחר תקופה ממושכת בה החברה הציגה הפסדים.

בשבוע שעבר דן בג"ץ בהרכב של שלושה שופטים בעתירה נגד הדחתו של יו"ר דירקטוריון דואר ישראל על ידי השרים קרעי ודודי אמסלם. לטענת העותרים: "הדחת יו"ר הדואר נעשתה בניגוד לעמדת כל הגורמים המקצועיים. מדובר בניסיון פסול של השרים להביא לפיטורים פוליטיים, זאת פרקטיקה שכל תכליתה מינוי מקורבים. בישלו ליו"ר תיק. השימוע וההתייעצות לא היו אמיתיים".

נציג פרקליטות המדינה בדיון אמר כי "החברה הציגה רווח גולמי. הייתה ירידה בהוצאות ועלייה בהכנסות ביחס לשנה הקודמת. יש עמידה בתנאי הרישיון וירידה בתלונות הציבור - ולכן לא הונחה תשתית עובדתית לשימוש בסמכות החריגה של הפיטורין. החוק עבר לפני 50 שנים, זאת פעם ראשונה שעושים שימוש בסמכות הפיטורין".

היועצת המשפטית לממשלה אמרה בתשובתה לבג"ץ כי "לא עלה בידיהם להניח תשתית עובדתית שהולמת את הפעלת הסמכות החריגה". בתגובתה של היועמ"שית נכתב בנוסף כי בחודש מרץ, כשלושה חודשים לאחר כניסת שר התקשורת לתפקידו, הודיע השר ליו"ר דירקטוריון חברת הדואר כי הוא סבור שעליו לסיים את תפקידו "על מנת שהחברה תוכל להשלים בהצלחה את תכנית ההבראה, לצעוד בבטחה להפרטתה המתוכננת והכל כדי להביא לשיפור השירות לציבור".

דואר ישראל בג"ץ מישאל וקנין

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד