1. עמוד הבית
  2. עסקים ונדל"ן
  3. בעולם

החל מהלילה: מחיר הדלק ירד אל מתחת ל-7 ש"ח

לראשונה מאז 2010: מחיר הבנזין יורד מתחת ל-7 שקלים לליטר ויעמוד על 6.9 שקל • גורמים בענף: הירידה מתונה בגלל התחזקות הדולר
גלובס, ט' כסלו תשע"ה 01/12/2014 01:59

תחנת דלק תדלוק בנזין גז סולר צילום: ארכיון

מחירי הנפט בעולם מתרסקים - אבל הנהגים בישראל ייהנו מכך במידה פחותה בהרבה בהשוואה לנהג האמריקאי למשל.

מחיר הבנזין בישראל ירד הלילה (ב') ב-15 אגורות לליטר ועומד על 6.9 שקלים לליטר.

זו הפעם הראשונה מאז שנת 2010 שמחיר הבנזין יירד מתחת ל-7 שקלים לליטר. בכך השלים מחיר הדלק ירידה דו-חודשית של 42 אגורות לליטר, לאחר שבחודש שעבר הוא ירד ב-27 אג'. המחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי באילת ירד ב-13 אג' ל-5.85 שקל לליטר.

אך המספרים היו יכולים להיות הרבה יותר טובים עבור הנהגים בישראל. מחיר הנפט מסוג ברנט, המשמש לקביעת מחירי הדלקים בארץ, צנח ב-18% בחודש נובמבר לבדו. בענף האנרגיה טוענים כי הירידה הזו קוזזה על-ידי התחזקות שער הדולר ולכן מחיר הבנזין בישראל צפוי לרדת ב-2.1% בלבד.

עם זאת, שער הדולר עלה ב-3.6% בלבד בחודש האחרון, כך שקשה לומר שעלייה זו מקזזת באופן כה דרמטי צניחה של 18% במחיר הנפט.

נציין כי מחירי הדלקים נקבעים על בסיס ממוצע מחירי הנפט ב-5 הימים האחרונים של החודש. ב-5 ימי המסחר האחרונים עמד המחיר הממוצע של הנפט מסוג ברנט על 75.7 דולר לחבית, כלומר ירידה של 12% בהשוואה למחיר הממוצע של הברנט ב-5 ימי המסחר האחרונים של אוקטובר, ששימשו אז לקביעת מחירי הדלק לנובמבר.

כאן המקום לציין כי מחיר הנפט מהווה כשליש מהמחיר הסופי של הדלק בישראל. הרכב מחיר הדלק מתחלק כך: מחיר הבנזין הבינלאומי (נפט) מהווה 33% (בשנים האחרונות רכיב זה ירד באופן דרמטי מרמה של 40% בשל העלאות המסים שהפכו לרכיב הדומיננטי בקביעת מחיר הדלק); מס הבלו מהווה 43.5% מהמחיר; סל הוצאות שיווק מהווה 8.9% (זהו מרווח השיווק של חברות הדלק); המע"מ מהווה 15.3% מהמחיר; ודלף, ביטוח ותוסף והחזקת מלאי תפעולי מהווה 0.2% מהמחיר הסופי.
בכל מקרה, גם אם מתחשבים בהתפלגות הנ"ל, צניחה של כ-15% במחיר הנפט אחרי הקיזוז עם

התחזקות הדולר אמורה הייתה לגרוע יותר מ-2.1% ממחיר הבנזין, בהתחשב בכך שצניחה זו משפיעה על כשליש מהמחיר הסופי ולאור העובדה שהחודש לא בוצעו העלאות מסים.
עיתון גלובס לחודש היכרות - כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;