ח' תמוז התשפ"ד
14.07.2024
סיכום החג בחצרות הקודש

מתעדכן: כל אירועי הקפות שניות בוטלו בגלל המלחמה

עת צרה היא ליעקב: חג שמחת תורה ייזכר לדורות כחג שפרצה בו המלחמה בדרום. מאות קהילות ביטלו בכל הארץ את מעמדי הקפות שניות שתוכננו להתקיים הלילה בעקבות המצב הקשה • עדכונים שוטפים ב'בחדרי חרדים' 

מתעדכן: כל אירועי הקפות שניות בוטלו בגלל המלחמה
ספרי תורה בהקפות שניות צילום: פלאש 90

אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה ובשביה: מאות מעמדי הקפות שניות ברחבי הארץ בוטלו הערב בעקבות המלחמה בדרום והמצב הקשה השורר בעם ישראל. 

• מועצת חכמי התורה הורתה לכל נציגי תנועת ש"ס לבטל את אירועי ההקפות השניות ברחבי הארץ, וקוראת לציבור הרחב להרבות בתפילה ותחנונים להשי"ת לשמירת חיילי צה"ל המחרפים נפשם, לרפואתם השלמה של הפצועים הרבים ולביטחונם של כלל תושבי ישראל.

• לאחר תפילת מוסף באמצע החג כשהגיע עדכון על ידי נכרי על המצב הקשה הורה ראש הישיבה הגר"ד לנדו בישיבת סלבודקה להגיד פרקי תהילים בהיכל הישיבה.

• ראש הישיבה הגרמ"צ ברגמן במענה לשאלות כמה מגבאי קהילות וישיבות בבני ברק הורה לבטל את מעמדי הקפות שניות עקב המצב הקשה והמלחמה בדרום. 

• בוועד המקומי בכפר חב"ד הודיעו כי  לאור המצב הביטחוני והאסון הקשה שפקד אותנו במהלך החג והשבת ובכפוף להנחיית פיקוד העורף, בוטל אירוע ההקפות השניות המסורתי בכפר חב"ד.

"ליבנו עם משפחות הנרצחים בשעה קשה זו, ואנו מתפללים לשלומם של הפצועים ושולחים חיזוקים לכוחות הבטחון במשימתם הקדושה. אנו קוראים לציבור לקרוא פרקי תהילים לרפואת כל הפצועים להצלחת כוחות הבטחון".

• בעיר בני ברק, הודיע אברהם רובינשטיין ראש העיר כי עת צרה היא ליעקב. לצערנו במהלך החג הקדוש נכנסה ישראל למצב מלחמה בדרום עם כמאה נרצחים ה ישמרנו, ושבויים רבים יחד עם ירי רקטות מאסיבי על פי החלטת רבני העיר ולאור הנחיות פיקוד העורף לא יתקיימו הלילה מעמדי הקפות שניות ללא יוצא מן הכלל! לידיעתכם. החל מרגע זה, הנחיות פיקוד העורף אוסרות התקהלות של 10 אנשים ברחוב ועד 50 איש במבנה סגור. 

"ההתקהלות אסורה. זו סכנת חיים בשל חשש מירי מאסיבי וחריג. מחר לא יתקיימו לימודים בכל מוסדות החינוך כולל חינוך מיוחד".

בהוראת רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים הגאון רבי שמואל רבינוביץ בוטל מעמד הקפות שניות המרכזית שהיה אמור להתקיים הערב ברחבת הכותל המערבי. בשעה זו ובמהלך השעות הקרובות יתקיימו מנייני תפילה ברחבת הכותל המערבי לרפואתם של הפצועים ולשלומם ולחזרתם הביתה של השבויים והנעדרים ולהצלחת חיילי צה"ל וכוחות הביטחון הנלחמים בשעה זו בחזיתות השונות.

• בחצר חסידות גור בירושלים, האדמו"ר מגור קיבל לחדרו 3 דיינים. הם פסקו שמדובר במנהג ובעקבות המצב הקשה שעם ישראל שרוי בו לא יתקיימו הקפות שניות כנהוג.

• בחצר חסידות ויז'ניץ, הודיעו על ביטול נעילת החג והקפות שניות. 

בחצר חסידות צאנז: לפני עריכת ההקפות הבוקר אמר הרבי מצאנז יחד עם אלפי החסידים 15 פרקי שיר המעלות. שיר המעלות ממעקים אמרו פסוק בפסוק בבכיות עצומות.

בבית החולים מרכז רפואי צאנז לניאדו התקיימה ישיבת חרום בהשתתפות ח"כ משה רוט ונערכו לקבלת פצועים. במקביל, שוחררו בהוראת רבני בית החולים מאושפזים כדי לפנות מקום לפצועים מהזירות השונות.

באמצע הטיש במוצאי החג, כשעה אחרי צאת החג, מיד אחרי הדברי תורה הורה הרבי לברך ברכת המזון. לא זרק תפוחים כמנהגו ולא יתקיימו הקפות שניות כן הוכרז בשם הרבי מצאנז שתושבי קרית צאנז יארחו את האורחים משאר ערי הארץ בשל חוסר בתחבורה הארצית.

• בחצר חסידות נדבורנה בוטל הטיש נעילת החג והקפות השניות המסורתית בבית המדרש הגדול בקריה בבני ברק. 

בחצר חסידות קרעטשניף בוטל טיש נעילת החג והקפות שניות. הרבי התבטא בכאב: "עם ישראל שרוי בצרה. התורה בצער ולכן אין שום מקום לחגיגות".

• בקהילת המתמידים לאחר תפילת מנחה הכריז רב הקהילה הגרב"מ מינצברג כי לאור המצב השורר להרבות בתפילה עבור הפצועים ושהשנה לא תתקיים הקפות שניות המסורתית במרכז המוסדות ברחוב מנחת יצחק בירושלים

• בהחלטה משותפת של ראש הישיבה הגר"א דויטש, עמוד ההוראה הגר"ע אוירבך והגאב"ד הגר"מ גרוס - בוטלו אירועי ההקפות שניות בכל היכלי הישיבות ובתי הכנסת של הפלג הירושלמי ברחבי הארץ.

קודם הוצאת ספר התורה הבוקר, אמר ראש הישיבה הגאון רבי מאיר מאזוז "בזכות שאנו גרים בבני ברק, שהיא עירו של ה"חזון איש", הוא יתפלל עלינו. וה' יתברך ישמור אותנו, ואת כל תושבי ארץ ישראל". לאחר ההקפות השניות במוצאי החג שנערכו בזריזות, עקב המצב, קרא ראש הישיבה שמונה פרקי תהילים, כאשר הוא קורא פסוק, והקהל קורא אחריו את הפסוק הבא.
לאחר מכן, ערך ראש הישיבה 'מי שברך' מיוחד לחיילי צה"ל, לפצועים, לשבויים ולנעדרים.

• בישיבת פוניבז': במהלך החג הודיע נשיא הישיבה על ביטול מעמד נעילת החג בראשות גדולי ישראל לאור המצב. במקום זאת התכנסו תלמידי הישיבה בהיכל לתפילה, כאשר בסיום התפילה נשא הגר"א כהנמן דברי חיזוק, בסופם אמר כי אנחנו עדיין לא יודעים מתי יתחיל זמן חורף.

• גם ראש הישיבה הגר"ש מרקוביץ הורה על ביטול מסיבת החג וההקפות שניות, בחג עצמו ראש הישיבה עורר את הבחורים על המצב הקשה והורה כי ימשכו הריקודים לסירוגין, תוך כדי אמירת פרקי תהילים אחת לרבע שעה.

• בישיבת מיר בירושלים היה מעמד נורא הוד בעת ההקפה האחרונה כשבני הישיבה מתפללים 'אחינו בית ישראל' על עם ישראל במעמד ראשי הישיבה. 

• בישיבת 'בית מדרש עליון' בבני ברק ביטלו את מעמד הקפות שניות, וראש הישיבה הגר"י אונגרישר נשא דברים והזכיר את דבריו של מרן הרב שך זצ"ל שנשא בעת מלחמות, והורה כי בני הישיבה נשארים בישיבה עד להודעה חדשה. 

• בישיבת 'ארחות תורה' בבני ברק עת הגיעו הדיווחים הקשים מהמצב הקשה השורר בארה"ק, ניגש ראש הישיבה הגרב"ד דיסקין לפני התיבה קודם תפילת מנחה ואמר שני פרקי תהילים ברגש רב, וכן הורה לסיים את ההקפות מיד עם צאת החג. כמו כן לאחר תפילת מעריב קודם הבדלה נשא דברי חיזוק מיוחדים ראש הישיבה הגר"י קלרמן על חובתינו בעת הזו.

• כשנודע לעמוד ההוראה הגר"י זילברשטיין בשמחת תורה בבוקר את דבר האסון הנורא, הורה יחד עם הראב"ד הגר"י סילמן  לבטל את הקידוש שהיה אמור להתרחש באמרו איך אפשר לשמוח בשעה שאחינו בנ"י נתונים בצרה ובשביה, לאחר מכן ערך מי שבירך בבכיות נוראיות על כל הפצועים והשבויים. קודם שניגש לתפילת מוסף, נשא דברי חיזוק ואמר שבבני ברק אין צריך לפחד כי יש את הבטחת החזו"א שבזכות התורה ושמירת השבת לא יהיו פצצות ואסונות.

לאחר מכן ביקש בדמעות מכל הקהל, שיקבלו על עצמם ללמוד בכל יום שני הלכות שבת, בהביאו את דברי חז"ל כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא, וציטט את דברי הפיוט כי אשמרה שבת – קל ישמרני. הגר"י זילברשטיין ביקש בבכי שיעבירו את המסר לכל כלל ישראל, כי אם אנחנו נתחזק בשמירת השבת, שזה כולל בלימוד הלכות השבת, הרי שיסור חרון אף מעם ישראל, ולא ישמע עוד שוד ושבר בגבולינו. עמוד ההוראה חזר על הדברים גם בעצרת החג שהתקיימה יחד עם סעודה שלישית, ואכן רבבות עם ישראל החלו ללמוד ברבים, ביחידות, עם בני ביתם, הלכות שבת, ללמוד וללמד, לשמור ולעשות.

• בחצר חסידות פינסק קרלין הורה הרבי לומר תהלים מספר פעמים במהלך היום וכן הורה לקצר את טיש נעילת החג ולא להפעיל תזמורת כנהוג.

• במהלך ההקפות היום בבוקר הכריז האדמו"ר מזוועהיל כי שהוא מבקש שכל אחד יקבל על עצמו לא לדבר עד מוצאי שמחת תורה בכל הנושא של המלחמה.

מלחמת חרבות ברזל הקפות שניות שמחת תורה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד