י"ז סיון התשפ"ד
23.06.2024
דיון חרום

הראשל"צ בפסק הלכה: "אין לקבור הנרצחים בלי זיהוי ודאי"

הראש"ל הגר"י יוסף בפסק הלכה: אין למהר ולקבור את הנרצחים בלי זיהוי ודאי, כמו כן יש להימנע מקבורה זמנית של הנרצחים. "כבוד המת מחייב זיהוי ודאי, הן מבחינה הלכתית ואין מבחינה פתולוגית ואין לקבור ללא זיהוי זה"

הראשל"צ בפסק הלכה: "אין לקבור הנרצחים בלי זיהוי ודאי"
דיון החירום בלשכת הגר"י יוסף צילום: באדיבות המצלם

דיון חירום נערך היום (שלישי) בלשכתו של הראש"ל הגר"י יוסף, בהשתתפות השר לשירותי דת, מיכאל מלכיאלי, מנכ"ל משרדו יהודה אבידן ונציג הרבנות הראשית הרב יעקב רוז'ה. הדיון עסק בשאלות החמורות שעולות בטיפול בזיהוי הנרצחים ובהבאתם לקבורה.

בסיום הדיון הוציא הראשל"צ מכתב שבו השיב באופן כתוב לשאלות המהותיות שעלו בדיון ולגביהן נדרשה הכרעה הלכתית ברורה ומהירה.

השאלה הראשונה עסקה בפניית המשפחות להקל בתהליך הזיהוי כדי להביא כמה שיותר מהר את יקיריהם לקבורה: "הדבר ברור כי עם כל הכאב העצום אין לשחרר בשום אופן גופות לקבורה ללא זיהוי מוחלט וודאי. אדרבא, כבודו של המת מחייב זיהוי ודאי הן מהבחינה הלכתית מחשד עגינות והן מהבחינה הפתולוגית ואין למהר ולקבור ללא זיהוי זה", השיב הראשון לציון.

שאלה נוספת שעלתה בדיון, האם לאפשר קבורה זמנית של הנרצחים מהיישובים בעוטף עזה, לנוכח הסכנה הביטחונית שבקיום לוויות עם משתתפים רבים ביישובים אלו: "הנה הדבר ברור, כי ככל שהדבר מתאפשר אין לילך בשום אופן בדרך פתרון של קבורה זמנית אף אם על ידי כך יהיו ההלוויות בצמצום רב עם מניין אנשים או שחלק מבני המשפחה בשבי ואינם יכולים להשתתף, כי יש בזה מכשולים רבים, בעיות רבות, ופגיעה חמורה בכבודו של מת וניוולו"

בסיום מכתבו ציין הראשון לציון, כי עמד מקרוב אחר הפעילות הכבירה של המשרד בנוגע לטיפול בגופות הנרצחים, על ידי השר ומנכ"ל משרדו יהודה אבידן בעבודה משותפת עם יו"ר הוועדה לכבוד המת ונציג הרבנות הראשית הרב יעקב רוז'ה.

הרב יצחק יוסף מלחמת חרבות ברזל

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד