1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

נתניהו וסמוטריץ' הכריעו: הנגיד יישאר לקדנציה נוספת

כלכלנים: השארתו של הנגיד בעת הנוכחית תשדר מסר של יציבות אזורית ותסייע במניעת זעזועים שיבואו עם החלפתו בנגיד חדש | ההחלטה תובא לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה

ראובן כספיז' כסלו תשפ"ד 20/11/2023 13:49
תגיות:

מסר של יציבות נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאחר מספר ימים של חוסר וודאות אחר הצהריים (שני) התפרסמה הודעה משותפת לראש הממשלה ולשר האוצר בה נכתב כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, בצלאל סמוטריץ', סיכמו על הארכת כהונתו של נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון לקדנציה נוספת. עוד נכתב בהודעה כי "ההחלטה תובא לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה".

כלכלנים בכירים אמרו בשבועות האחרונים כי השארתו של הנגיד, שנחשב מוערך בבנקים העולמיים ובכלכלה הגלובלית, תשדר מסר של יציבות בעת הנוכחית. עם פרוץ המלחמה הודיע נגיד בנק ישראל כי נוכח מצב החירום ואתגרי הכלכלה הישראלית הוא מקבל על עצמו את הבקשה כי יאריך את כהונתו, לפחות, עד 'תום תקופת החירום'. 

לפני כחודש הנגיד התבטא בנוגע למקורות המימון של הלחימה ושיקום העוטף ואמר כי "לכל מלחמה יש ממד תקציבי ולפיכך אני בקשר רציף עם שר האוצר מתחילת המלחמה. ההתנהלות התקציבית חשובה. יש לייצר בשלב הראשון מקורות מימון, כאשר בשלב הבא יש להגדיל את מסגרת התקציב. התחזית שפרסמנו היום מבוססת על מלחמה שעיקרה בדרום. עם זאת, התפתחויות נוספות במלחמה ישנו את התחזית שלנו באופן מהותי". בהתייחסותו לאינפלציה אמר נגיד בנק ישראל כי "צפויה התפתחות משמעותית ברמת המחירים בעקבות המלחמה. נכנסו למלחמה כשהאינפלציה מעל ליעד שלנו. עם זאת, ראינו מגמת התמתנות בחודשים האחרונים".

בלשכת שר האוצר אמרו אמש בשיחה עם ynet כי "למרות שהיו גם חילוקי דעות בין שר האוצר לנגיד ירון השר מעריך את הנגיד וכדי לשדר יציבות הביע את דעתו שיש להאריך את כהונת הנגיד בשל המצב הנוכחי ושידור יציבות במשק הישראלי בעת הזאת".

יו"ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ אמר בתגובה כי הוא "מברך על החלטת ראש הממשלה ושר האוצר להאריך את כהונת נגיד בנק ישראל בקדנציה מלאה. זו החלטה חשובה ליציבות הכלכלה וההחלטה הנכונה למדינת ישראל".

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;