1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. ביטחון

איראן מנסה לסייע לחמאס, אך מאמציה עולים בתוהו

"איראן מובילה מהיום הראשון למלחמה מערכה דיפלומטית שנועדה להציל את חמאס, בעיקר תוך ניסיון לכפות הפסקת אש...ככל שעובר הזמן והלחימה נמשכת, גובר התסכול בטהראן וגובר גם הלחץ שהיא מפעילה על מדינות האזור לפעול נגד ישראל"

מאיר גלבועח' כסלו תשפ"ד 21/11/2023 14:40

התסכול בטהראן גובר עלי חמינאי עלי חמינאי צילום: מתוך רשת X

סימה שיין, ראש תכנית איראן במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) ובכירה לשעבר במוסד, מסבירה כי איראן עושה מאמצים כבירים ברמה הדיפלומטית להציל את החמאס מאז החלה המלחמה, והיא משלבת לחץ על המדינות ערב המתונות בדרישה לנתק את היחסים עם ישראל, כולל איומים עליהם דרך שלוחיה באזור. אך לדבריה שיין, איראן מאוכזבת שהציר נותר איתן והמערכה נמשכת.

היא כותבת: במסגרת "חלוקת העבודה" בחזית ההתנגדות, איראן מובילה מהיום הראשון למלחמה מערכה דיפלומטית שנועדה להציל את חמאס, בעיקר תוך ניסיון לכפות הפסקת אש. במסגרת המערכה, מפעילה איראן מכבש לחצים דיפלומטי על מדינות ברחבי העולם, ובראשן המדינות האסלאמיות, כחלק מהפעילות הכוללת של שלוחיה באזור. ככל שעובר הזמן והלחימה נמשכת, גובר התסכול בטהראן וגובר גם הלחץ שהיא מפעילה על מדינות האזור לפעול נגד ישראל.

לאחר שהאיראנים לא הצליחו להביא להחלטה על פי דרישותיהם בכינוס ארגון הוועידה האסלאמית בריאד, פנה המנהיג העליון חאמנהאי למדינות המוסלמיות בדרישה לנתק את יחסיהן הפוליטיים עם "המשטר הציוני", לפחות לתקופה מוגבלת - אמירה שמופנית בעיקר למדינות הנורמליזציה ובעיקר למדינות המפרץ שיחסיהן עם ישראל מעוררים כעס גדול בטהראן.

ניכר כי המלחמה עם חמאס מנוצלת ע"י האיראנים גם כדי לחזור ולהדגיש כי יחסים עם ישראל אינם גורם של ביטחון, ברמז ברור לסעודים אותם הם מנסים להזהיר מפני נורמליזציה עם ישראל. זאת ועוד, ביממה האחרונה מסתמנת עליית מדרגה באיום ישיר שפרסמה אחת המיליציות העיראקיות כלפי בחריין. המיליציה פרסמה תמונה של מטוס תובלה אמריקאי בבחריין שלטענתה מעביר סיוע לישראל והזהירה כי "תחתוך את הידיים" למי שמסייע לארה"ב ולישראל.

למרות שהאיראנים חוזרים ומבהירים כי המיליציות השונות – חיזבאללה, המיליציות העיראקיות והח'ותים - פועלות על דעתן וללא הכוונה איראנית, נשמעו דבריו של המנהיג חאמנאהי בימים האחרונים כהכוונה ברורה כאשר הבהיר כי משימתן העיקרית של מדינות מוסלמיות היא לנתק את העורק החיוני של ישראל ולמנוע הגעת סחורות ואנרגיה.

דבריו אלה מתקשרים לאמירה של מפקד משמרות המהפכה לפני כשבוע לפיה איראן שולטת על שני "צווארי בקבוק" ימיים ויכולה להפגין שם עוצמה וכוח. בעקבות כך הצהירו הח'ותים על כוונתם לפגוע בכלי שיט ישראליים ואתמול השתלטו על ספינה שנמצאת בבעלות חלקית של גורם ישראלי.

מדיניות זהה נוקטת איראן גם מול ארה"ב, אותה היא מזהה כגורם מפתח המסייע לישראל להמשיך בלחימה. תוך המשך ההכחשות לחלקה, היא מעודדת את המיליציות העיראקיות לפעול כנגד הנוכחות האמריקאית בסוריה ובעיראק. עד כה התבצעו קרוב ל-60 תקיפות, בשלב זה, ללא נפגעים בנפש מהצד האמריקאי. וגם בזירה הבינלאומית, מסתמנת מעורבות של גורמי משמרות המהפכה בהפגנות למען החמאס, בעיקר בבירות באירופה.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. יופיייי ימח שמםםםם  


  2. עד שראש הנחש באירן לא יחטוף מה שמגיע לו לא תהיה מנוחה  (ל”ת)

    צבי

  3. שיפוצצו הראש שלו ויפזרו שרידי הנבילה במכה ובאל אקסה........  (ל”ת)


  4. אז הממשלה עכשיו רוצה לעזור לאירן בדמות הפסקת אש  (ל”ת)

    דרור

;