תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
י"ד אדר א' התשפ"ד
23.02.2024

שלושה מבנים נגועים: שפעת עופות התגלתה בקיבוץ נוסף

שפעת עופות התגלתה בלול תרנגולי הודו נוסף והפעם בקיבוץ בחבל לכיש, משרד החקלאות הטיל הסגר על כל הלולים בטווח של עד 10 ק"מ

שלושה מבנים נגועים: שפעת עופות התגלתה בקיבוץ נוסף
אילוסטרציה צילום: pixabay

שפעת עופות מסוג H5N1 התגלתה היום (חמישי) בלול תרנגולי הודו בקיבוץ עין צורים שבחבל לכיש. בחווה שלושה מבנים נגועים, המאוכלסים ב-15,000 עופות. כלל הלולים בטווח של עד 10 ק"מ מהלול המדובר נמצאים בהסגר. השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות ממשיכים לבצע ניטור אקטיבי בכל חוות הלולים שבאזור.

על מנת למנוע את התפשטות המחלה, פועל משרד החקלאות בהתאם לנהלי העבודה הבינלאומיים של הארגון העולמי לבריאות בעלי החיים (woah) הנוגעים לטיפול בשפעת העופות. משרד החקלאות קורא למגדלי ציפורי נוי ועופות חצר וכן לולי חופש, להחזיק את העופות בתוך מבנים, ולמנוע שוטטותם בשטח פתוח, ובכך להקטין את סכנת ההידבקות מעופות בר בעונת הנדידה.

כזכור, אתמול אובחן מוקד התפרצות הן בקיבוץ צרעה שבשפלת יהודה. המשרד צפוי לסיים את הטיפול במוקד ההתפרצות בצרעה ביום ראשון. בחודש ספטמבר 2023 היו שני מקרים של שפעת עופות בפינת חי במושב שדה יעקב  ובלול בקיבוץ אלונים שטופלו על ידי משרד החקלאות.

מאז מרץ 2006, אז התגלו מקרי שפעת עופות בקיבוץ חולית ועין השלושה שבדרום הארץ ובמושב שדה משה שבחבל לכיש, מתגלים מקרי שפעת עופות כמעט בכל שנה. בשנה שעברה, פקדו את ישראל 11 אירועי שפעת העופות, החל בנובמבר אשתקד (2022) בקיבוץ שלוחות, ולאחריו בחודשים בין נובמבר לינואר 2023 באותה שנה התגלו מקרים נוספים של שפעת העופות בבית חירות, בית הלוי, במושב בית חירות, במושב בית הלוי, במושב כפר מונש, בקיבוץ משמר השרון, בקיבוץ חצור, בקיבוץ עין צורים, בקיבוץ מגל ובמושב באר טוביה (שלושה מוקדים) שטופלו על ידי משרד החקלאות.

בשל סכנת ההידבקות, משרד החקלאות מדגיש כי יש לצרוך בשר עוף וביצים שנרכשו אך ורק בנקודות מכירה ושיווק מסודרות. הביצים חייבות להיות מסומנות וארוזות בקרטון או בניילון מכל צד. בנוסף, יש לצרוך ביצים ובשר עוף רק לאחר שבושלו/ נאפו/ טוגנו היטב.

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד