כ' אייר התשפ"ד
28.05.2024
בקריאה שנייה ושלישית

הכנסת אישרה את הצעת החוק שתקל על זיהוי חללים

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שתקל על זיהוי חללים. יו"ר ועדת הבריאות ח"כ יוני משריקי: "מדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם ששומרת בקנאות על הערך של 'כבוד המת'

הכנסת אישרה את הצעת החוק שתקל על זיהוי חללים
חה"כ יוני משריקי צילום: דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שניה ושלישית, את התיקון לחוק זכויות החולה, המקל על העברת מידע רפואי על נפטרים למכון לרפואה משפטית. את הצעת החוק קידם שר הבריאות אוריאל בוסו, בתיאום עם המכון לרפואה משפטית וגורמי המקצוע במשרד הבריאות.

הליך אישור החוק בכנסת נעשה בלווי צמוד של יו"ר ועדת הבריאות ח"כ יוני משריקי. במהלך המלחמה נחשף ח"כ משריקי להליך זיהוי החללים שנעשה בין הייתר בשיתוף פעולה עם המשרד לשירותי דת ומנכ"ל המשרד יהודה אבידן.

בנאום בעת הצגת החוק במליאה, סיפר יו"ר ועדת הבריאות ח"כ משריקי, כי החוק הוא פועל יוצא של המצב בשטח אליו נחשף במסגרת הסיורים שערך וכן החומר שאליו נחשפה הוועדה במסגרת העבודה שלה מול המכון לרפואה משפטית: "החודשים האחרונים הציפו לצערנו הרב את העיסוק הנורא של "זיהוי חללים", מה שחשף את כולנו לעבודת הקודש של העוסקים במלאכה. 'כבוד המת' והלנת הינו ערך יהודי עליו שמרנו במשך אלפי שנים, וגם כיום מדינת ישראל הינה המדינה היחידה בעולם ששומרת בקנאות על הערך החשוב הזה", אמר ח"כ משריקי.

הוא הוסיף כי "בתחילת המלחמה ביקרתי מספר פעמים בבסיס הרבנות הצבאית שבמחנה שורה וראיתי מקרוב את העבודה הסיזיפית של כלל האנשים הקדושים שעסקו לילות כימים במלאכת הזיהוי ובכבוד המת. גם בדיון שערכנו בוועדת הבריאות לאחרונה בנושא - "המכון לרפואה משפטית", שמענו כולנו על עבודתם המאומצת והמסורה של רופאי המכון בכל הקשור להליך הזיהוי, והבאת החללים לקבורה".

"החוק שמונח לפניכם הינו פועל יוצא של צרכים שעלו במהלך פעילות העוסקים במלאכת הקודש של זיהוי החללים, אליהם נחשפנו גם במהלך דיוני הוועדה וגם במהלך הסיורים בשטח", הסביר יו"ר ועדת הבריאות לחברי הכנסת.

יו"ר ועדת הבריאות ח"כ משריקי הודה לשר הבריאות אוריאל בוסו, למנהל המכון לרפואה משפטית ד"ר חן קוגל ולכל עובדי המכון לרפואה משפטית, ולמנכ"ל המשרד לשירותי דת יהודה אבידן על חלקם ביוזמה וגיבוש וניסוח הצעת החוק, עד להשלמת החקיקה. בתום הצגת החוק כפי שעבר בנוסח בוועדה, אישרה הכנסת את החוק שיקל על העברת מידע רפואי למכון לרפואה משפטית ויקצר את הליך הזיהוי של החללים וימהר את הבאתם לקבר ישראל.

הכנסת זיהוי חללים מלחמת חרבות ברזל

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד