ט"ו ניסן התשפ"ד
23.04.2024
רצח ומידע תמורת תשלום

הותר לפרסום: האיראנים פעלו לגייס ישראלים; שב"כ שיגר איום מצולם

שב"כ חשף וסיכל ניסיונות גורמי ביטחון איראנים לגייס אזרחים ישראלים באמצעות הרשת לטובת פעילות טרור. האזרחים הישראלים התבקשו לבצע "משימות" שונות בעבור תמורה כספית, אשר נחזות ככאלה שאינן נוגעות לכאורה להיבטים ביטחוניים, אבל כאלה שבהחלט יש בהן לשרת את האיראנים ולהעשיר את המודיעין שברשותם - ביצוע צילומים, בירור כתובות ועוד

הותר לפרסום: האיראנים פעלו לגייס ישראלים; שב"כ שיגר איום מצולם
אילוסטרציה צילום: תקשורת שב"כ

הותר לפרסום כי בחודשים האחרונים גורמי ביטחון איראניים פעלו לגיוס והפעלת אזרחים ישראלים, לטובת ביצוע משימות ביטחוניות, תוך הצגת מצג שווא בפניהם, כי מדובר בפניה תמימה. בפעילות זו סיכל שב"כ כוונת פיגוע, במסגרתה בוצעה פניה לגורם ישראלי בכיסוי פלילי.

הפנייה לאזרחים הישראלים בוצעה באמצעות פלטפורמות חברתיות וכן באמצעות אתרים המציעים עבודות מזדמנות בתשלום, לרבות בטלגרם, בוואטסאפ, בפייסבוק, באינסטגרם ובטוויטר (X), בשפות שונות (בין היתר - עברית, ערבית, אנגלית), תוך שאותם גורמים משתמשים במגוון מצגי שווא מול אותם ישראלים לטובת ביסוס קשר ראשוני אל מולם - מתווכי דירות, גורמים המתעניינים בשיווק ומכירת רחפנים, שירותי שליחויות, בקשות לביצוע צילומים, היכרויות ברשת, פניה לחוקרים פרטיים ועוד.

בהתאם למצגי השווא השונים, התבקשו האזרחים הישראלים לבצע "משימות" שונות בעבור תמורה כספית, אשר נחזות ככאלה שאינן נוגעות לכאורה להיבטים ביטחוניים, אבל כאלה שיש בהן כדי לשרת את האיראנים ולהעשיר את המודיעין שברשותם - ביצוע צילומים, בירור כתובות ועוד. חלק מהאזרחים הישראלים שקיבלו פניות חשודות כאלה, נמנעו מלהיענות להן ואף התריעו עליהן בפני גורמי ביטחון בישראל.

מדובר בשיטת פעולה מוכרת של גופי הביטחון האיראנים כפלטפורמה לגיוס בשיטוי של אזרחים ישראלים, לטובת ביצוע משימות תמימות לכאורה, להן מוטיב מודיעיני שעל בסיסו יוכלו לפעול לקידום מתווי פגיעה באזרחים ישראלים.

מאז תחילת המלחמה ניכר כי מאמצי פעילות גורמי הביטחון האיראניים התעצמו מאוד, תוך שעולה באופן רחב שימוש במרחב הדיגיטלי למטרות הפחדה, העברת מסרים או קידום פעילות טרור במסווה. מטרתה לסייע לחמאס במלחמתו ולפגוע בחוסן הלאומי והמאמץ המלחמתי של ישראל, זריעת דמורליזציה והעמקת שסעים חברתיים.

בין היתר מזוהות פלטפורמות המתחזות לישראליות, העושות שימוש ציני ומניפולטיבי בסוגיית החטופים ואף מנסות לפעול מול משפחות חטופים ומשפחות שכולות.

כמו"כ נחשפו התכתבויות של אזרחים ישראלים עם גורמי הביטחון האיראנים; פנייה בזהות בדויה של נשים צעירות דרך הרשתות, כולל בקשה לרצח ותשלום עבורו. פנייה באמצעות אתר המקשר בין דורשי עבודה לנותני שירות.

במסגרת הפעלת כלים ויכולות מתקדמות לטובת איתור ניסיונות אלה וסיכולם אותרו ונוטרו על ידי שירות הביטחון הכללי ברשתות החברתיות פרופילים פיקטיביים רבים בהם עשו שימוש גורמי הביטחון האיראניים, נאסף מידע רב אודות זהות אותם הגורמים העומדים מאחורי הפעלתם הפרופילים, ובוצעו מהלכים בהתאם.

משירות הביטחון הכללי נמסר כי הוא רואה בחומרה רבה מעורבות של אזרחים ישראלים בפעילות ביטחונית בישראל המוכוונת על ידי איראן ושלוחותיה ויוסיף לבצע כל העת, בשיתוף פעולה עם גופי הביטחון הנוספים, מהלכים אקטיביים לניטור וסיכול כל פעילות המסכנת את ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה על מנת להביא לחשיפה ופגיעה במאמצי האיראנים לממש פעילות טרור בתחומי ישראל ויפעל למיצוי הדין עם הגורמים המעורבים.

- ⁠הקלטת שיחה בין הגורם האיראני לבין אזרח הישראלי, בה הגורם האיראני משדל את הישראלי לאתר, להגיע ולצלם עבורו בית בתוך ישראל תמורת תשלום של 100 דולר.

- ⁠במסגרת הסיכול, נשלח מסר מצולם מהשב"כ לגורמי הביטחון האיראנים שפעלו מול ישראל: "מזה זמן רב שאנחנו עוקבים מקרוב אחר מאמציכם הריקים. חשפנו רבים מהיעדים והצלחנו לסכל את המזימות שלכם. כל פעילות שלכם מול אזרחים ישראלים, ערבים ויהודים, נמצאת תחת שליטה ופיקוח קפדני של השב״כ ותסוכל מיד. אני מזהיר אותכם, למשחק באש יש השלכות קשות ומסוכנות".

שב"כ איראן ריגול ברשת

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד