ט"ז סיון התשפ"ד
22.06.2024

דרמה: הגר"א שכטר פרש ממועצת גדולי התורה

על רקע סירובה של אגודת ישראל בארה"ב למשוך ידה מהתערבות בפילוג הליטאי בישראל, הודיע זקן ראשי הישיבות כי הוא פורש

הגר"א שכטר ר"י רבי חיים ברלין. צילום: העולם החרדי
הגר"א שכטר ר"י רבי חיים ברלין. צילום: העולם החרדי

דרמה באגודת ישראל בארה"ב: זקן ראשי הישיבות הגאון רבי אהרן שכטר, ראש ישיבת רבינו חיים ברלין וחבר מועצת גדולי התורה, הודיע על פרישתו ממועצת גדולי התורה על רקע הפילוג הליטאי.

לפני כשבועיים התקיימה אסיפת חירום של גדולי התורה בבית ראש הישיבה הגר"א שכטר בפלטבוש בניו יורק, בה הועלתה על ידו דרישה נחרצת להפסיק כל התערבות ולא לתת דריסת רגל בארה"ב לפילוג הליטאי, שכבר גבה מחיר כבד מנשוא בארץ ישראל.

האסיפה התקיימה לאור טענות קשות שהועלו בדבר התערבותה של אגודת ישראל בארה"ב בפילוג הליטאי בישראל.

כידוע, מידי שנה מתקיימת ישיבת 'ירחי כלה' מטעם אגודת ישראל במלון רמדה בירושלים. כשמאות בעלי בתים מגיעים מארה"ב, להשתתף בשיעורי ה'ירחי כלה' מפי גדולי התורה, ראשי ישיבות ומרביצי תורה.

הרבנים משתתפי האסיפה הביעו צער על כך, כי למרות המצב הסבוך, ממשיכה אגודת ישראל לקיים את "ירחי כלה" בירושלים דווקא, כשעל האירוע מעיב צל כבד של מחלוקת וביזוי כבוד התורה.

הגר"א שכטר ציין כי אגודת ישראל באמריקה מאז ומתמיד הייתה מאוחדת ונזהרה מכל שמץ של התערבות במחלוקת. לדבריו היה נחוץ להעביר את ה'ירחי כלה' למיקום גיאוגרפי אחר עד יעבור זעם.

הרבנים ציינו כי בתקופת ייסוד מפלגת "דגל התורה" ע"י הרב שך זצ"ל, הקפידה אגודת ישראל בראשות הרב משה שרר זצ"ל, ובהנחיית הגראמ"מ שך זצ"ל ועמו כל גדולי ישראל שלא לנקוט צד במחלוקת, "באשר כל מהותה של אגודת ישראל היא ליכודם ואחדותם של כל החרדים לדבר ד'".

בשיחה טלפונית שהתקיימה במהלך האסיפה, הבהירו גדולי התורה ליו"ר אגו"י בארה"ב הרב חיים דוד צוויבל כי על אגודת ישראל לסלק את ידם מכל התערבות ונקיטת צד במחלוקת הליטאית, וכי כל פעולה כזאת תכניס את היהדות החרדית בארה"ב לסחרור קלחת המחלוקת המכלה כל חלקה טובה. על כן דרשו הרבנים לבטל את התכנית המקורית של ה'ירחי כלה'.

לאחר שאגודת ישראל בארה"ב לא שעתה לקריאתם של הרבנים, הודיע אמש הרב שכטר כי הוא מסיר את אחריותו מאגודת ישראל ופורש מהשתתפות בישיבות מועצת גדולי התורה.

ל'בחדרי חרדים' נודע כי מחר (יום רביעי) אמורה להתקיים אסיפה מועצגה"ת שגרתית בניו יורק. הרב שכטר חזר והודיע כי באם עד להיום (שלישי) לא תתקבל הודעה על שינוי התכנית, הרי שהודעתו תכנס לתוקף, והוא יעדר לראשונה מזה כמה עשורים מישיבת המועצה.
אהרן שכטר אגודת ישראל דגל התורה ירושלים מועצת גדולי התורה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 32 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד