י' סיון התשפ"ד
16.06.2024
באופוזיציה חוגגים

פסילת בג"צ: שרי וח"כי הקואליציה מגיבים בזעם

"החלטת בית המשפט מנוגדת לרצון העם באחדות במיוחד בזמן המלחמה". כך הגיבו בליכוד לפסילת בג"ץ את חוק ביטול עילת הסבירות. גם שרי וח"כי המפלגה, וכן שאר חברות הקואליציה מגיבות בזעם ותוקפות את הפסילה ההיסטורית | ש"ס: "אירוע מצער וקשה, הממשיך לכרסם תחת עקרון הפרדת הרשויות"

פסילת בג"צ: שרי וח"כי הקואליציה מגיבים בזעם
במליאת הכנסת צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר המשפטים יריב לוין מגיב לפסיקת בג"צ ההיסטורית שפוסלת את ביטול עילת הסבירות ברוב של 8 מול 7: "החלטת שופטי בית המשפט העליון לפרסם את פסק הדין תוך כדי מלחמה, היא ההפך מרוח האחדות הנדרשת בימים אלה להצלחת לוחמינו בחזית", אומר לוין.

לדברי השר, "השופטים למעשה לוקחים לידיהם בפסק הדין את כל הסמכויות, אשר במשטר דמוקרטי מתחלקות באופן מאוזן בין שלוש רשויות השלטון. מצב בו אי אפשר לחוקק אפילו חוק יסוד או לקבל החלטה כלשהי בכנסת ובממשלה שלא בהסכמת שופטי העליון, לוקח ממיליוני אזרחים את קולם ואת הזכות הבסיסית להיות שותפים באופן שווה בקבלת ההחלטות".

"פסק הדין, שאין דומה לו באף דמוקרטיה מערבית, לא ירפה את ידינו. כשהמערכה נמשכת בחזיתות השונות, נמשיך לנהוג באיפוק ובאחריות", סיכם.

יושב-ראש הכנסת אמיר אוחנה הגיב בקצרה ואמר: "המובן מאליו הוא שלבית המשפט העליון אין שום סמכות לבטל חוקי יסוד. המובן עוד יותר מאליו הוא שלא נוכל לעסוק בכך כל עוד המלחמה בעיצומה".

תנועת 'הליכוד' הרשמית הגיבה לפסילה: "מצער שבית המשפט העליון בחר להביא פסק דין בלב המחלוקת החברתית בישראל דווקא כשחיילי צה״ל מימין ומשמאל נלחמים ומסכנים את חייהם במערכה. החלטת בית המשפט מנוגדת לרצון העם באחדות במיוחד בזמן המלחמה".

"מדובר באירוע מסוכן, אנטי דמוקרטי"

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, זועם גם הוא על הפסיקה ובפרט בעת הזאת של מלחמה: "בזמן שמדי יום לוחמינו מוסרים נפשם למען עם ישראל בעזה, החליטו שופטי בג"ץ להחליש את רוחם ולפגוע בהם בראש ובראשונה. פסק הדין של בג"ץ הוא אינו חוקי, וכולל ביטול חוק יסוד באופן תקדימי, בהיעדר מקור לסמכות חוקית, תוך ניגוד עניינים של השופטים. מדובר באירוע מסוכן, אנטי דמוקרטי - ובשעה זו, מעל הכל, בפסק דין שפוגע במאמץ המלחמתי של ישראל מול אויביה". כך בן גביר.

"חובה עלינו בעת הזאת לנשוך שפתיים"

שר התרבות והספורט מיקי זוהר מ'הליכוד' הגיב: "צר לי כי בזמן שחיילנו הגיבורים מחרפים את נפשם יחד בחזית להגנת המולדת ועם ישראל כולו מתאחד בעורף - שבה ומאיימת עלינו שוב רוח הפילוג ומאיימת להחזיר אותנו אחורה אל הימים שלפני השבעה באוקטובר. מוטב היה אם פסק הדין הזה היה מתפרסם אחרי הימים הקשים האלו ולו בכדי למנוע את שובו של השיח המפלג את העם.

אני יודע שרבים מחבריי במחנה הלאומי כואבים את פסק הדין ומרגישים בערב הזה פגיעה בבחירתם הדמוקרטית אך חובה עלינו בעת הזאת לנשוך שפתיים, לנהוג באחריות ולשמור על אחדות העם. זו חובתינו כלפי הנופלים ואנו מצווים לעשות זאת למען העתיד שלנו".

"ניתוק מוחלט מרוח העם, חוסר אחריות ואפס ממלכתיות"

שר התפוצות והשוויון החברתי עמיחי שיקלי מסר תגובה קצרה: "בשעה שלוחמינו מחרפים נפשם בחזית ומגלים לכידות ואחדות, מפגינה נשיאת העליון ניתוק מוחלט מרוח העם, חוסר אחריות ואפס ממלכתיות. נתקן אחרי הניצחון".

אייכלר: "תקדים מסוכן שידרדר את השלטון הישראלי לניכור ואיבה"

יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ ישראל אייכלר מסר בתגובה לפסילת חוק הסבירות ע"י בג"צ: "לא היו לנו ציפיות מבית המשפט העליון, אנחנו הרי מכירים כבר שנים רבות את התנהלותו הדורסנית בכל שאלה ציבורית ופוליטית. מי שקיווה שאירועי השנה האחרונה יגרמו לשופטים למתן את האקטביזם השיפוטי הדיקטטורי, התבדה בפסיקה הזו.

שוב הוכח כי בית המשפט העליון הוא אנטי דמוקרטי, שפוגע באופן שיטתי בזכויות האדם הבוחר בקלפי. כל מי שחושב שבג"צ יגאל אותנו מבית הדין הבינלאומי בהאג, משקר ביודעין. בית הדין בהאג רואה בשופטי בג"צ חלק בלתי נפרד ממה שהם מכנים "משטר כיבוש המבצע פשעי מלחמה".

זו פעם ראשונה שהשופטים פוסלים חוק יסוד של הכנסת. אבל זו רק ההתחלה. זהו תקדים מסוכן שידרדר את השלטון הישראלי לניכור ואיבה. החפזון מסוכן שבעתיים בזמן מלחמה, כשהאויב העזתי והאיראני רואה שמדינת ישראל מפולגת ומשוסעת כפי שהייתה".

ש"ס: "אירוע מצער וקשה"

תנועת ש"ס מגיבה ומוסרת: "פסיקת בג"צ התקדימית הפוסלת לראשונה חוק יסוד של הכנסת, על חודו של קול, הוא אירוע מצער וקשה, הממשיך לכרסם תחת עקרון הפרדת הרשויות, פוגע במעמדה של הכנסת ובאימון הציבור במערכת המשפט. פסיקה כזו בעיצומה של מלחמה קשה, כאשר הלכידות והאחדות בעם חיונית יותר מאי פעם, מחלישה את המאמץ המלחמתי ומשיבה את הקרע בעם שחווינו לפני ה-7 באוקטובר.

ש״ס מצרה על כך, שהיוזמה של יו״ר התנועה הרב אריה דרעי לדחות את פרסום פסק הדין במספר חודשים לא התקבלה ובית המשפט נחפז לפרסם את ההחלטה. למרות זאת, ש״ס קוראת לכלל הציבור לשמור על האחדות בפרט בעת שחיילנו מחרפים את נפשם בשדה הקרב". לשון התגובה.

"לבג"צ אין סמכות לפסול חוק יסוד!!!", אומר ח"כ אושר שקלים מ'הליכוד' ומוסיף, "בושה שבזמן מלחמה קיומית יש מי שמשחק לידי האויב בכך שפוגע באחדותנו".

באופוזיציה חוגגים ועוקצים את הממשלה

יו"ר 'המחנה הממלכתי', השר בני גנץ הגיב לפסיקה ואמר: "ערב ה-7.10 החברה הישראלית הגיעה למקומות קיצוניים, לפילוג ושיח שנאה שהיה אסור להגיע אליהם.

את פסק הדין חובה לכבד, ואת הלקח מההתנהלות בשנה האחרונה חובה להפנים - אחים אנחנו, לכולנו גורל משותף. אלו לא ימים לניגוחים פוליטיים, אין היום מנצחים ומפסידים. היום יש לנו רק מטרה אחת משותפת - לנצח במלחמה, ביחד.

אחרי המלחמה, נידרש להסדיר את מערכת היחסים בין הרשויות ולחוקק חוק יסוד חקיקה שיעגן גם את מעמד חוקי היסוד. נעשה זאת בהסכמה רחבה, בשיח פתוח, ביסודיות ובממלכתיות, תוך כבוד בין כל אזרחי ישראל. גם זה יהיה חלק מהניצחון שלנו כמדינה וכחברה".

"לא למדו כלום מ-87 יום של מלחמה על הבית"

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד מברך על הפסילה ואומר: "החלטת בג"צ חותמת שנה קשה של מריבה שקרעה אותנו מבפנים והובילה לאסון הנורא בתולדותינו. מקור כוחה של מדינת ישראל, הבסיס לעוצמה הישראלית, היא העובדה שאנחנו מדינה יהודית, דמוקרטית, ליברלית, שומרת חוק. בית המשפט העליון מילא היום נאמנה את תפקידו בשמירה על אזרחי ישראל, ואנחנו נותנים לו גיבוי מלא. אם ממשלת ישראל שוב תתחיל את המריבה על בית המשפט העליון אז הם לא למדו כלום. לא למדו כלום בשביעי לאוקטובר, לא למדו כלום מ-87 יום של מלחמה על הבית".

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד הגיבה לפסיקה הערב ויצאה ידי חובת כל הצדדים: "פסיקה רעועה מבחינה משפטית, מטלטלת מבחינה משטרית ועל רקע המצב במדינה - בעיקר מקוממת. לטעמי, בימים אלה שחיילינו מאוחדים בחזית ומצפים לאחדות דומה בעורף - לא היה מקום לפרסום כה נמהר של פסק דין שנוי במחלוקת שכזה".

עם זאת מבקרת שקד את הממשלה ואומרת כי "שינויים במערכת המשפט יש לבצע בעבודה סיזיפית, צעד אחר צעד, בתהליך אבולוציוני - לא בהצהרות פומפוזיות, ציוצים וחרחור מדנים. "ממשלת הימין על מלא" אחראית גם היא למהפכה החוקתית השניה. זו האמת. התוצאה העגומה הערב מדברת בעד עצמה. כל שצריך הוא להישיר מבט למציאות".

עילת הסבירות הרפורמה המשפטית בג"ץ בית המשפט העליון

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 13 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד