י"ט אייר התשפ"ד
27.05.2024
"זרקו את האיש הזה"

סערת הנחת התפילין בגימנסיה: רון קופמן זעם

מנהל גימנסיה הרצליה מנע מתלמיד להניח תפילין • קופמן זעם: "מנהל מוסד לא יכול למנוע מתלמידים להתפלל - הם לא פוגעים בכלל, זה אדם כפרט"

סערת הנחת התפילין בגימנסיה: רון קופמן זעם
הנחת תפילין צילום: unsplash

זאב דגני, מנהל הגימנסיה הרצליה שבתל אביב, תקף את אחד מתלמידיו שרצה להניח תפילין. רון קופמן זעם נוכח משמע אוזניו ותקף בחריפות את המעשה.

"הטמטום שדבק בזאב דגני, מנהל גימנסיה הרצליה בתל אביב, שמנע מתלמיד להניח תפילין בשטח בית הספר או בסמוך לשער. גם אם זה היה ברחוב, וגם אם זה היה בכיתה, לא יכול לבוא מנהל מוסד חינוכי ולומר לתלמיד 'יש לך אמונה, לא מעניין אותי, זה בבית שלך'", תקף, "מותר לכל בן דת, גם אם זה היה תלמיד מוסלמי, ויש בגימנסיה כאלה או היו לפחות בתקופה שאני הכרתי, ורוצה להתפלל בהפסקה עם השטיחון והכול - חייבים לאפשר לו".

קופמן הודה כי הוא אינו מבין את המעשה ואת השארתו של דגני במשרתו. "איך מועצת המנהלים, הדרעקטיריון הזה של הגימנסיה מאפשר למנהל שהתפטר, חזר בו וכל הדברים האלה, גימנסיה שקיימת עוד לפני קום המדינה וליוותה את כל תהליך הקמת המדינה, כולל פרעות, מחתרות, נפילות של אזרחים לוחמים, וכל הדברים האלה וכל מלחמות ישראל, שמאות מתלמידיה שילמו מחיר, לבוא ולומר לתלמיד אתה לא יכול להניח תפילין".

"אני לא אדם דתי אבל מוכן להילחם בכל מה שיש לי על כל זכות של אדם דתי לקיים את מצוות היהדות כמו כל בן דת אחרת. מי הוא בכלל? מה הוא? הקטע של יואב קיש 'איני יכול להתערב כי המוסד לא מפוקח על ידי משרד החינוך', את מי זה מעניין? אתה חייב להתעסק בזה. אתה חייב. מנהל מוסד, אחד מהיוקרתיים שיש כאן, לא יכול למנוע בגלל השקפות אידיאולוגיות אנטי דתיות או כל דבר כזה, למנוע מתלמיד/תלמידים להתפלל מתי שהם רוצים ואיך שהם רוצים - הם לא פוגעים בכלל, זה אדם כפרט", הכריז.

קופמן, שמודע למכלול הדתות בקרב תלמידי המוסד, זעק בשם התלמידים וקרא להדחתו של דגני. "הוא רוצה להניח תפילין? אתה יכול לומר לו לא להפריע למערך השיעור, 'תתפלל בהפסקה, בחדר בית הספר, באולמות הריקים'. אני מכיר את הגימנסיה, זה מקום מספיק גדול. איפה מועצת המנהלים? למה אתם מחכים? זרקו את האיש הזה, הוא לא מתאים. לא בזמן מלחמה, גם כאשר יפרוץ השלום. מה זה הקטע הזה?"

עריכה: שני רומנו

רון קופמן הרצליה הנחת תפילין

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 9 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד