1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. בחירות 2015

הפרקליטות שוקלת: חקירת הרב מרדכי בלוי

בעקבות דבריו של הרב בלוי שפורסמו לראשונה ב'בחדרי חרדים', בוחנת המשנה ליוע"מ לממשלה פתיחת חקירה פלילית • יו"ר ועדת הבחירות השופט ג'ובראן שיגר את מכתבה לראשי המפלגות • מנכ"ל חדו"ש אורי רגב: "הרעיון שכל בריון פוליטי יכול לאיים - בלתי נסבל" • מטה 'לא נבחרות': "אמירותיו של הרב בלוי לא משקפות את הלך הרוח החרדי"
אלי שלזינגר, ב' שבט תשע"ה 22/01/2015 16:40

מרדכי בלוי הרב מרדכי בלוי

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, שיגרה מכתב ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית בעניין הפעלת לחצים על נשים חרדיות במערכת הבחירות לכנסת ה-20.

במכתב שנשלח על דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, נכתב כי על פי הנטען, אחד הרבנים המזוהה עם יהדות התורה, פרסם אמירות בקשר לנשים שיפנו למפלגה שלא בהנהגת גדולי ישראל. אישה שתפעל בניגוד להוראות הרב, תישלל ממנה כתובתה, תיפגע פרנסתה וילדיה יוצאו ממוסדות החינוך.

הכוונה היא לדבריו של המחנך הרב מרדכי בלוי שפורסמו לראשונה באתר בחדרי חרדים. לאור חומרת הנטען בפרסומים כותבת זילבר, "הריני להביא לידיעתך כי בימים אלו בוחנת פרקליטות המדינה את ההיבטים הפליליים העולים, לכאורה, מן הפרסומים".

"איום על נשים חרדיות שלא לממש את זכות הבחירה הקנויה להן בהיותן אזרחיות המדינה, הינו מעשה שאין להשלים עימו. על כן, ככל שימצא כי יש ממש בנטען כאמור, יש לגנות בחומרה מעשה פסול זה, תוך העברת מסר ברור וחד משמעי למפלגות ולציבור בכללותו, בדבר נפסדותו לצד הנפקויות הפליליות אשר עשויות להתלוות אליו".

"משמעות הדברים עשויה להיות, הלכה למעשה, כי בעקבות איומים כא לה המושמעים בפרסומים, נשים חרדיות ימנעו הן מפנייה למפלגות קיימות והן מהקמת רשימות חדשות. מצב דברים זה עשוי להוביל לכך שנשים חרדיות לא תוכלנה להתמודד על מקום ברשימת מועמדים של מפלגה כלשהי – ובכך תפגע זכותן להיבחר. לכך יש להוסיף כמובן גם את הפגיעה האפשרית בזכות הציבור לבחור, הואיל והגבלת יכולתן של נשים חרדיות להתמודד בבחירות לכנסת, תפגע, בהכרח, גם ביכולתו של הציבור לבחור בנשים אלה, ומשכך גם להיות מיוצג על-ידן בכנסת.

המשנה ליועמ"ש הדגישה כי מדובר לכאורה בהטרדה ובהדרת הנשים, "תופעה חמורה המתאפיינת בהפלייתן של נשים אך ורק באשר הן נשים. כן נקבע בהחלטה כי תופעת הדרת הנשים מחייבת פעילות אקטיבית לביעורה. ההחלטה מהווה המשך של המלצות דו"ח הצוות המשרדי שאומצו על ידי היועץ המשפטי לממשלה ואשר אני אמונה על יישומן. פנייתי אליך בעניין זה הינה חלק ממכלול פעולותיי בהקשר זה, לצמצום ממדיה של תופעה נפסדת זו ומניעת התפשטותה".

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט ג'ובראן העביר את מכתבה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעיונם של יושבי ראש המפלגות בכנסת ה- 19, לבאי כוח הסיעות היוצאות בכנסת ה- 19 ולבאי כוח המפלגות הרשומות אצל רשם המפלגות.

בפנייתו לראשי המפלגות מציין השופט ג'ובראן "כאשר הדברים הקשים מגיעים מהמשנה ליועץ המשפטי בעצמה על דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, ניתן להניח כי יש דברים בגו, והעניין נבדק טרם פנייה. ברי, כי ככול האמירות המתוארות בפנייה אכן נאמרו, לא מן הנמנע כי הן עולות לכדי עבירה פלילית בהתאם לסעיף 122 בחוק הבחירות לכנסת".

השופט ג'ובראן מוסיף כי "ניסיון להשפיע - תוך איומים - על אזרח מלבחור על-פי צו מצפונו (ואף להתמודד בבחירות), פסול באופן חמור ויש להוקיע פרקטיקה זו בכול אופן, ככול שהיא קיימת.

"בהתאם לכך, אני מוצא חומרה יתרה באמור המתואר במכתבה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ודוק; אם תוגש אלי עתירה במסגרתה יוכח כי המתואר במכתב מבוצע הלכה למעשה ונעשים צעדים למנוע מנשים חרדיות לבחור בהתאם לצו מצפונם או להתמודד בבחירות, לא אהסס לעשות שימוש בסמכויות שהוקנו לי ע"פ דין".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון אורי רגב הביע סיפוק מכך שהיועץ המשפטי לממשלה אימת את עמדת חדו"ש כי איומים על נשים חרדיות שלא ירוצו לכנסת מהווים פגיעה בזכות לבחור ולהיבחר.

לדברי רגב, "הרעיון שבמדינה דמוקרטית יכול בריון פוליטי המכנה עצמו יו"ר משמרת הקודש והחינוך יכול לאיים ציבור שלם של נשים כדי שלא יממשו את זכותן להבחר הוא בלתי נתפס ובלתי נסבל וטוב שהיועץ המשפטי הבין זאת". רגב גם ברך על הפניה ליו"ר ועדת הבחירות לנקוט פעולה מרוכזת ומשותפת כנגד איומים ואלימות המופעלים על נשים חרדיות.

כזכור, דבריו החריפים של המחנך הנודע הרב מרדכי בלוי, שהתפרסמו לראשונה ב'בחדרי חרדים', כי "כל אשה שתתקרב למפלגה שלא בהנהגת גדולי ישראל - תצא בלא כתובה ואסור ללמוד במוסדות החינוך שלה, וכן לרכוש ממנה כל מוצר, ומצווה להוציא את כל הצאצאים שלה מהמוסדות, והוא הדין בגבר חרדי שיחבור למפלגה חילונית", חוללו את הסערה.

בהודעה שנמסר מטעם מטה לא בוחרות ולא נבחרות נמסר כי "כמי שפועלות בשבועות האחרונים בתוך המגזר החרדי, בחוגי בית ושיחות עם חרדים רבים, אנו מזהות פער גדול בין הלך הרוח והתמיכה השקטה שאנו זוכות לה לאמירותיו הלא מכובדות של בלוי. אנו בטוחות שדבריו אינם משקפים את הציבור החרדי שאמון על ״דרך ארץ קדמה לתורה״".

עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. בחדרי, על מה גאוותכם?  

  נועה

  • את מיתממת או מה? האיש הזה נבזה ושפל. הלוואי ויחליטו להעמידו לדין ויסכר פי דוברי שקר 

   לא תמימה

  • כן מגיע לו השמחה של כולם סוף לכפיה 

   כן מגיע לו

  • הוא לא בן אדם הוא בריון מאפוינר 

   כן

  • הרב? מי הסמיך אותו לרבנות ? מי הסמיך אותו לדברר את הציבור ??? (ל”ת)

   שוב ?

 2. הגיע הזמן ....  

  ר"גנית

  • בלוי אכן משקף את הדעה היהודית - זו שמסמנת אותך שאתה מחוץ למחנה בגלל קלקוליך (ל”ת)


 3. א. כן משקף דעת התורה והחרדים ב. הוא מחכה לרגע ויעשה מכם קציצות. ג. לא תשנו אותנו.  (ל”ת)


 4. מצוין! הגיע הזמן להשתיק את הבריונים  

  אחת שנמאס לה

  • לא לעוד הרבה זמן מפני שארץ ישראל חייבת להתנהל עפ"י ההלכה (ל”ת)

   גויים ושונאי ישראל החוצה!

  • אין דמוקרטיה בתורה חמודי! אתה מוזמן לחפש את ה"אור" יחד עם "אבי פאר" פרסטר. (ל”ת)


 5. היה ברור שהנשים הללו לא יועעילו לא לעצמן ולא לחרדיות. אף אשה חרדית  


  • לא בושה ובטח לא חרפה 

   נמאס מהבריונות

 6. מה הבעייה................?????????????? ההלכה קובעת ולא בית המשפט! מה לא ברור?  (ל”ת)

  כולנו יחד נלחם בכם רשעים עד טיפת הדם האחרונה

 7. מטיל חיתתו על כל היהדות החרדית  

  בריון זה לא מילה

 8. על כך שניר ברקת ביטל את מימון מצעד הגאווה מכספי ארנונה של עיריית ירושלים  (ל”ת)

  זה כנראה הנקמה שלהם

  • הוא ומשי זהב אותו דבר לבושם מטעה (ל”ת)


 9. טוב מאד, מי הוא בכלל  


  • הוא אומר בדיוק את דעת הרבנים שאתה רוצה להעלים ולהחביא. (ל”ת)


 10. הוא לא כשיר לעמוד לדין הוא משוגע חולה נפש  (ל”ת)

  משה

 11. הלוואי ויעימידו את הבלוי הזה ואת דומיו לדין, שייכנס לשנים ארוכות לכלא  

  מוטקה הבלוי או שמא מטקה בלויה

  • כל חייך הם שקר אחד גדול כמו כל מילה שכתבת פה. אתה יהודי בכלל? (ל”ת)


  • עד שאנשים חילוניים חולניים לא יזנחו את טירוף הדעת החילוני שלהם לכפות על הציבור החרדי 

   הדעה שלך גם לא יכולה לתקיים בפועל

 12. שוקלת?  

  עוד אחת

  • אשרי שמסר עולמו לשומרים. צריך עוד 100 כאלו שיחשפו ערוותכם הרוחנית לעיני כל (ל”ת)


 13. זה דרך התורה!. ובנוסף פה הפרקליטות תסתבך בעזרת השם. היות והמוסלמים באמת מאיימים על הנשים ואף . מוציאים לפועל. אבל זה כבר לא חרדים. את המוסלמים הפרקליט  (ל”ת)

  מעריך אותך הרב בלוי

 14. ''בנפול אויבך אל תשמח''  (ל”ת)

  יוסי

 15. הוא התבלבל .. תישלל פרנסתו של הבעל ואת הכתובה ממילא אין לו במה לשלם  

  מיכל

 16. ברוך השם שהם לא מאיימים לזרוק אותו מאחד מהגגות של הבניינים כמו שדעאש עשו  

  אנו חיים במדינה דמוקרטית זוכרים?

 17. מי הסמיך אותו  


 18. לדעתו האישית זאת דרך התורה, כמו שהוא חושב כך אני חושב אחרת  (ל”ת)


 19. הגיע הזמן להעמיד את מוטקה בלוי לדין. בלי הנחות ובלי הסדר טיעון.  

  אברהם

 20. איש חשוך וגזען  

  אבי

 21. כל שני וחמישי יש הסתה לאלימות נגד חרדים, וזה חופש הביטוי, ופתאום, דואגים לחרדים, אלא ודאי הקבוצה הנקרית לא נבחרות לא בוחרות אינן חרדיות  (ל”ת)

  ריאלי

;