1. עמוד הבית
  2. עסקים ונדל"ן
  3. בארץ

בנק ישראל הותיר הריבית על 0.25%

שומר את האופציה לבצע הרחבה מוניטרית נוספת: "הבנק ישתמש בכלים העומדים לרשותו ויבחן את הצורך בשימוש בכלים שונים להשיג מטרותיו"
גלובס, ו' שבט תשע"ה 26/01/2015 17:07

צלם:shutterstock צלם:shutterstock

בנק ישראל החליט היום (ב') להותיר את הריבית במשק לחודש פברואר ברמה של 0.25% ומזהיר מהתחממות שוק המשכנתאות.

"קצב נטילת המשכנתאות החדשות ממשיך להיות גבוה מאוד", נכתב בהודעת הריבית היום. מדובר באזהרה חריגה של בנק ישראל בהודעת הריבית. לשם ההשוואה, בהודעת הריבית לפני חודש קיבל שוק המשכנתאות את האזכור הבא: "מחירי הדירות עלו בספטמבר-אוקטובר בשיעור חד, עוד לפני ההודעה על ביטול תכנית מע"מ אפס, ומסתמן גידול בקצב נטילת המשכנתאות ובמכירת דירות חדשות".

חרף הנתונים המקרו-כלכליים המצביעים על האטה במשק, בבנק ישראל טוענים כי נתונים עדכניים מראים כי קצב הצמיחה הואץ. "תוני סקר החברות לרבעון הרביעי מצביעים על שיפור ברוב הענפים, ובולט השיפור בתעשייה המסורתית, המושפעת יותר משער החליפין. בחודשים האחרונים ניכרת עליית מדרגה בקצב הגידול של המדד המשולב למצב המשק. נתוני שוק העבודה ממשיכים להצביע על תמונה חיובית", נכתב בהודעת הריבית.

אנליסטים בשוק צפו כי בנק ישראל לא ישנה היום את הריבית. בבית ההשקעות פסגות העריכו בשבוע האחרון כי הריבית תעלה רק לקראת סוף השנה.

בנק ישראל ממשיך לשמור את האופציזה להרחבה מוניטרית נוספת על השולחן ומציין כי הוא "ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות הכלכליות בישראל ובעולם, ובשווקים הפיננסיים. בנק ישראל ישתמש בכלים העומדים לרשותו, ויבחן את הצורך בשימוש בכלים שונים, על מנת להשיג את מטרותיו - יציבות מחירים, עידוד התעסוקה והצמיחה, ותמיכה ביציבות המערכת הפיננסית – ובהיבט הזה, ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בשוקי הנכסים ובכלל זה שוק הדיור".

איילת ניר, הכלכלנית הראשית בבית ההשקעות יצירות, סבורה כי בנק ישראל מעדיף להמתין עד שיפוגו ההשפעות החד-פעמיות של ירידת מחירי המים והחשמל כדי לבחון את נתונים האינפלציה ואז להחליט אם יש צורך בפעולות נוספות בזירה המוניטרית.

"מאחר וחלק מהירידה בשיעור האינפלציה מקורו בגורמים חד פעמיים (כמו חשמל, מים) וחלק אחר בגורמים מיובאים (נפט), ומאחר וקיימת האצה בפעילות ברבעון הרביעי, הרי נכון כי הבנק ימתין עד לאחר שההשפעות החד פעמיות יעברו כדי לבחון את ציפיות האינפלציה במשק ולהעריך את מידת הצורך בצעדים נוספים של הבנק למניעת הדפלציה במשק, זאת במיוחד על רקע הסיכון הקיים בהפחתות הריבית ליציבות המערכת הבנקאית (דרך הנדל"ן למגורים), סיכון של מדיניות המוניטרית המרחיבה הייתה תרומה נכבדת בהתפתחותו", מסרה ניר.

עידן אזולאי, מנהל השקעות ראשי באפסילון, מעריך שבנק ישראל יפעל באגרסיביות בחודשים הבאים: "בהודעת הריבית, בנק ישראל קושר בין הריבית במשק שלנו לריבית בעולם, כך שייתכן ותהליך הפחתות הריבית ימשך בעולם, בנק ישראל יפעל גם הוא. לצד זאת, הבנק מעודד מההאצה בפעילות במשק ברבעון הרביעי. אלא שנתוני החודשיים האחרונים הם פחות חיוביים ובמידה והמגמה הזו תימשך, בנק ישראל יצטרך לפעול".
עיתון גלובס לחודש היכרות - כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. אז איך מגיעים אליהם בכלל?  (ל”ת)

    עמותה

;