י"ג סיון התשפ"ד
19.06.2024
"סינוואר על זמן שאול"

"לא חושב שלחמאס יש אינטרס ללכת לעסקה"

ד"ר עידו זלקוביץ': "אני לא חושב שלחמאס יש אינטרס ללכת לעסקה" | עוד אמר: "מה שאנחנו למדים מניתוק הקשר הוא שהלחץ הצבאי והעמדה התקיפה של ישראל עובדים"

"לא חושב שלחמאס יש אינטרס ללכת לעסקה"
יחיא סינוואר בורח במנהרה צילום: דובר צה"ל

"אני חושב שאנחנו עדיין רחוקים מלמצוא מחליף לסינוואר", אומר הבוקר (שני) ראש התוכנית ללימודי המזה"ת במכללה האקדמית עמק יזרעאל ד"ר עידו זלקוביץ' בשיחה עם גדי נס ברדיו צפון 104.5FM.

לדבריו, "זו החלטה פנימית של חמאס, וגם מינוי של משרות בחירות שם, המחבלים שמגיעים אליהם מגיעים בדרך דמוקרטית אני מציע לכולנו להמתין עם השמחה המוקדמת על חיסולו".

ד"ר זלקוביץ' מסביר כי למרות "שאנחנו רואים הכרעה גמורה של מערכת ח'אן יונס. עדיין לא הייתי אומר שסינוואר נעלם מהמפה. אני אתמול קראתי ידיעה שגרמה לי להרהר על המצב. אחד ממחבלי החמאס איסמעיל אבו עמאר, מחבל שהוא גם במקרה עיתונאי של אל ג'אזירה הועבר לטיפול רפואי דרך מעבר רפיח והוטס לקטאר. הוא לא היה ברשימות של אנשים שהיו אמורים לעבור ברפיח ואף אחד לא ידע שהוא עלה על מטוס והגיע גם לקטאר. לכן צריך לא להקדים בשמחה שהוא מנותק קשר, ולהיות זהירים בהערכה שלנו לסינוואר. גם אם הוא מכותר וגם אם הוא חוסל, הלוואי - יחיא סינוואר חי על זמן שאול. הוא קיבל את המוות העתידי שלו כעובדה קיימת. מה שאנחנו למדים מניתוק הקשר הוא שהלחץ הצבאי והעמדה התקיפה של ישראל עובדים". 

על אפשרות לעסקת חטופים טען: "אני לא חושב שלחמאס יש אינטרס ללכת לעסקה בטח לא כולם תמורת כולם, צריך לזכור שחטופים הם נכס אסטרטגי בידי חמאס ולמעשה הם תעודת הביטוח שלהם, סביר להניח שהם מוקפים בכמות מסוימת של חטופים ואנחנו יודעים מפעולות קודמות שהם נמצאים גם מעל וגם מתחת לקרקע. אנחנו למדים על כך גם מעדויות של חטופים שחזרו, ולכן אני אומר שהידיעות על ניתוק הקשר ובכלל הרצון לנתק קשר בצורה כזו או אחרת משרת את סינוואר. הוא עושה ויעשה כל מה שאפשר על מנת לטשטש את עקבותיו. צריך לזכור ברמה האסטרטגית שלסינוואר יש אינטרס לטשטש את עקבותיו".

על הגזרה הצפונית: "אני מניח שלא יהיה מנוס מפתרון דיפלומטי עם תיווך זר בין הצדדים. מגיע שאפו לכל מי שמנהל את המערכה הזו, על סגירת מעגל האש על כל פעולה של חיזבאללה. אני לא רוצה להשתמש במונחים של הרתעה, אבל אני לא חושב שחיזבאללה מורתע כרגע. הוא חשוף ברמה מאוד גבוהה. בלבנון נשמעים קולות רבים שמנסים למנוע מחיזבאללה להגיע למלחמה כוללת ושלבנון תוקרב".

יחיא סינוואר חמאס חיזבאללה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד