י"ב ניסן התשפ"ד
20.04.2024
"חוב לא גבוה"

החברה דרשה כינוס נכסים של דירת האלמנה: זה מה שפסק הרשם

רשם כינוס נכסים מלשכת ההוצאה לפועל בחיפה, שי גור, דחה בקשת חברה לכינוס נכסים על דירת החייבת: "מדובר בחוב לא גבוה העומד כיום על כ - 79,000 ₪ | היקף החוב אינו עומד בפרופורציה הולמת לחומרת ההליך שהינו מכירת דירת מגורים"

החברה דרשה כינוס נכסים של דירת האלמנה: זה מה שפסק הרשם
אילוסטרציה צילום: unsplash

רשם כינוס נכסים מלשכת ההוצאה לפועל בחיפה, שי גור, דחה בקשת חברה לכינוס נכסים על דירת החייבת:

"מדובר בחוב לא גבוה העומד כיום על כ - 79,000 ₪. היקף החוב אינו עומד בפרופורציה הולמת לחומרת ההליך שהינו מכירת דירת מגורים" כתב.

מדובר בהלוואה שניטלה על ידי החייבת מחברת מימון בסכום מקורי של 60,000 ₪. מההלוואה נותרה יתרה של כ – 42,000 ₪, שהחייבת לא פרעה, ובשנת 2019 נפתח תיק ההוצאה לפועל על ידי חברה אחרת שרכשה את החוב מהמלווה המקורית. 

הרשם שי גור, קבע בהחלטתו, כי הגיע למסקנה שכבר עתה ברור שאין הצדקה למינוי כונס ושאין תוחלת במינוי. לדבריו, הזכויות אינן רשומות על שם החייבת. "בטרם הליכי כינוס יש לרשום את הזכויות על שם החייבת, פעולה שהיא חיצונית למינוי ולתיק ההוצאה לפועל. לאחר רישום הזכויות יש לפעול בהליך של פירוק שיתוף שכן לחייבת שותפים לזכויות. גם הליך זה הינו חיצוני לכינוס ולתיק ההוצאה לפועל, ומתבצע בבית המשפט המוסמך".

באשר לדיור חלוף קבע הרשם, כי הוא דוחה את טענת החברה, ולפיה החייבת לא זכאית לדיור חלוף. החייבת מציינת בשאלון, כי היא משכירה את הדירה ובמקביל שוכרת. יש להניח שהחייבת נאלצת לשכור דירה גדולה יותר - לאור מצבה המשפחתי המורכב מאחר והיא אלמנה ואם לשבעה ילדים. השכרת הנכס מממנת את שכירת הנכס החלופי ומדובר למעשה בדירת מגורים יחידה, כך שמכירת הדירה תחייב תשלום לדיור חלוף ולאור נסיבותיה המורכבות של החייבת נראה כי הדיור החלוף יהיה לשנים ארוכות, אולי אף עד אריכות ימים". 

 באשר לחוב עצמו, הוסיף הרשם, "מדובר בחוב לא גבוה העומד כיום על כ - 79,000 ש"ח ונפתח במקור על כ - 42,000 ש"ח. היקף החוב אינו עומד בפרופורציה הולמת לחומרת ההליך שהינו מכירת דירת מגורים. עוד יצוין, כי אינני מקבל את טענת הזוכה ולפיה זכויותיה "נירמסות". מעיון עולה, כי לחייבת אין בכלל יריבות ישירה מול הזוכה. הזוכה רכשה את החוב, בעסקה כלכלית, מבעלת החוב המקורית, על הסיכונים והסיכויים לגבייתו והדבר וודאי קיבל ביטוי בתמחור העסקה". 

לסיכום קבע הרשם, כי "צפוי הליך ארוך, יקר ומורכב שכלל לא וודאי שיגיע לסיומו. לחייבת נסיבות קשות ומסכת חיים מורכבת, היא אלמנה ואם לשבעה ילדים. ההליך המבוקש יפגע קשות בחייבת ובשבעת ילדיה. לאור האמור ובהתאם לסמכות המוקנית לי בסעיף 8ב לחוק ההוצאה לפועל, אני דוחה את הבקשה" קבע הרשם.

כונס נכסים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד