ז' ניסן התשפ"ד
15.04.2024
המתווה של המחנה הממלכתי

גנץ: "כל חלקי החברה צריכים לקחת חלק בשירות"

יו"ר המחנה ממלכתי גנץ אמר בהצהרה לקראת חוק הגיוס: "כל חלקי החברה צריכים לקחת חלק בזכות לשרת – נביא את חוק שירות ישראל להצבעה במקביל לחקיקה על הרחבת שירות החובה והמילואים". עוד אמר: "לא נוכל להביט למשרתים בעיניים ולהצביע רק על הארכת השירות שלהם – זה לא עניין של בית המשפט אלא של מנהיגים"

גנץ: "כל חלקי החברה צריכים לקחת חלק בשירות"
בני גנץ בהצהרה צילום: באדיבות המצלם

יו"ר המחנה הממלכתי השר בני גנץ ערך בצהריים (שני) מסיבת עיתונאים שבה הציג את מתווה הגיוס של המחנה הממלכתי.

גנץ אמר: "כל עם ישראל, כל חלקי החברה צריכים לקחת חלק בזכות לשרת את המדינה של כולנו. האתגרים אדירים, ואי אפשר להסתכל בעיניים של המשרתים, ולהגיד להם שמה שהיה הוא שיהיה.

לכן, אנחנו שבים ומציעים בימים האלו, את מתווה השירות הישראלי. 
למתווה הזה מספר עקרונות, שמבטאים הוגנות לאומית: הראשון – רוב מוחלט מהצעירים ישרתו בהתאם לצורכי הביטחון והחברה.  השני – צה"ל הוא ראשון בין שווים – מנהלת גיוס אחודה שתקום,  תקבע איזה שירות יבצעו כל צעירה או צעיר ותהיה אָמוּנה על מתן הפטורים. מי שישרת שירות ארוך יותר וקרבי יותר, יזכה לתגמול גבוה יותר. השלישי - יוקמו עשרות מסלולים בארגוני ביטחון, חירום וחסד מוכרים. 

פיילוטים שקידמתי בנושא כשר הביטחון הביאו לתוצאות חסרות תקדים. 
בתוכנית קודקוד שהוביל משה לייטר ז"ל שנפל בקרבות בעזה, גויסו בשנתיים מעל 300 מתוך למעלה מ-3000 מועמדים. 

הרביעי – אופי השירות לא יפגע באורחות חייו ואמונותיו של אף משרת.
והמטרה: בתוך עשור, רוב מוחלט של הצעירים בישראל ישרתו".

גנץ הוסיף: "אחינו החרדים, אתם פטריוטים ואוהבי המדינה והארץ הזו.
אל תחכו לחוק, קומו והתנדבו! גיוס עכשיו, החקיקה תושלם אחר כך.  אפשר להכפיל את היקפי המשרתים החרדים ולגייס אלפים כבר השנה, ובכך לסייע בפתרון האתגר המבצעי הענק שמונח לפתחנו. לתורה וללימוד היה ויהיה חלק גדול בשמירה על עם ישראל, אך עלינו לזכור, שיש אפשרות של ספרא וסייפא. 

יהיו עילויים שימשיכו ללמוד, ורבים ישרתו במקביל ללימודים. אני מבקש לפנות גם לאזרחי ישראל הערבים,  אנחנו רואים את הסולידריות שלכם, זו העת להתנדב ולקחת חלק בארגונים רבים שישפרו את החיים של כולנו. כך, גם נוכל להסיר את חומות הפחד שביננו, ולשלב אתכם טוב יותר בחברה הישראלית שאתם חלק בלתי נפרד ממנה, ובזכות.
וכדי שהמתווה יצליח, על כל המשרתים יהיה לקבל האחד את השני, ולנהוג בסובלנות במסגרות השונות".

עוד אמר גנץ: "מתוך הצורך הלאומי ואחריותנו, נביא את חוק שירות ישראלי להצבעה בשבוע שבו יובאו להצבעה החוקים להרחבת שירות החובה והמילואים, שאותם יש להגביל כהוראות שעה. אנחנו מאמינים שכפי שיש לחוק תמיכה ציבורית רחבה, תהיה לו גם תמיכה פרלמנטרית חוצת מפלגות, ואני מקווה שנצביע עליו ברוב גדול מאוד.  אם לא נקדם את החוק ואת התהליך כולו, לא נוכל לשמור על צורכי הביטחון והחברה לאורך זמן. 

כמנהיגים, לא נוכל להביט למשרתים בעיניים ולהצביע רק בעד הרחבת השירות שלהם, מבלי לפתור את האתגר הלאומי, המוסרי והחברתי שלפתחנו. זה לא עניין שבית המשפט צריך לפתור, אלא סוגייה שמנהיגים צריכים להוביל. הניצחון שלנו על אויבינו הוא שנקום, נתאחד וננצח, כי עם חפץ חיים אנחנו. ואני מאמין באמונה שלמה שכך יהיה", אמר.

השר גדי אייזנקוט אמר: "סדר הכוחות שיידרש בשנים הקרובות לשגרה, חירום ומלחמה מחייב התגייסות כוללת ושירות ישראלי רחב בגיוס לצה״ל, שירות לאומי ושירות אזרחי.

אנחנו נדרשים לקדם מיד חוק שירות ישראלי על מנת להרחיב את היקפי הגיוס באוכלוסייה החרדית, ערבית לשירות לאומי וציבורים נוספים. החוק שהגשנו מהווה בסיס טוב שדורש תוספת על יעדי גיוס ברורים ומתפתחים. יש לנו אפשרות לבחור בין תיקון היסטורי, להחמצה היסטורית. אסיים בציטוט של דוד בן גוריון מנאום העם וצבאו ב-1959: "השירות לעם אינו זמני, אלא שליחות חיים. בגמר השירות היסודי בצבא לא מסתיים שרות ההתנדבות בעם".

בני גנץ חוק הגיוס גדי אייזנקוט

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד