ו' ניסן התשפ"ד
14.04.2024
הראם בחר בטבע

תצפית נדירה: עדר ראמים שלם נולד בטבע

עדר ראמים ללא סימונים וללא משדרים נצפה הבוקר במישר, ד״ר טל פולק ראש תחום שימור חיות בר ברשות הטבע והגנים: "המשמעות היא ככל הנראה שמדובר בעדר שלם שנולד בטבע במישר"

תצפית נדירה: עדר ראמים שלם נולד בטבע
עדר הראמים במישר צילום: ניצן שגב, רט''ג

הראם בחר בטבע - תצפית משמחת ונדירה נצפתה הבוקר במישר על ידי ד״ר ניצן שגב אקולוגית ערבה במחוז דרום ברשות הטבע והגנים

ד״ר טל פולק ראש תחום שימור חיות בר ברשות הטבע והגנים : ״התצפית מיוחדת מאוד כיוון שאנחנו רואים עדר של 8 פרטים בוגרים עם 2 צעירים ללא סימונים וללא משדרים שהמשמעות היא ככל הנראה שמדובר בעדר שלם שנולד בטבע במישר.

רשות הטבע והגנים פועלת שנים רבות להשבה לטבע של ראמים לבנים מגרעין הרבייה הנמצא בשמורת חי בר יוטבתה בניסיון להשיב את הראם לטבע ולאושש את האוכלוסייה בישראל. מציאת עדר שלהם שנולד בטבע היו סימן להצלחה בתהליך.״

הראם הלבן נחשב לאחד הפרסתנים המרהיבים, בעל חיים מעלה גרה גדול מימדים שנעלם מנופי ישראל בסוף המאה ה-19 והוחזר לראשונה לטבע לפני כעשרים שנה. בזכות התאמתו לתנאי המדבר הקיצוניים, הוא יכול לשרוד ימים רבים מבלי לשתות. הוא תלוי במזונו בעצי השיטה וניזון מעלים, פרחים ותרמילים של העצים.

מדובר בבעל חיים חברתי שחי בעדרים של עד עשרה פרטים, הכוללים זכר שליט, כמה נקבות דומיננטיות וצאצאיהם. בכל קבוצת ראמים, הנקבה הדומיננטית היא זו שמכוונת את העדר במשך היום ובמהלך חיפוש מזון. תפקידם של הזכר הדומיננטי ושאר הזכרים האחרים הוא להגן על העדר מפני טורפים.

רשות הטבע והגנים מבצעת השבות לטבע של הראמים מגרעין הרבייה בשמורת הטבע חי בר יוטבתה. עשרות ראמים הושבו בשנים האחרונות בחזרה לטבע באזור הערבה והנגב הדרומי. בשמורת הטבע חי בר יטבתה נותרו כ-120 פרטים

ראם תצפית מישר

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד