י"ג ניסן התשפ"ד
21.04.2024
הליך פירוק מרצון

המהלך המתוחכם של החברה כדי לחמוק מקנסות שהוטלו עליה

החברה החלה בהליך פירוק מרצון כדי לחמוק מתשלום קנסות מנהליים על העסקת עובדים זרים ללא היתר | המרכז לגביית קנסות אגרות והוצאות, ברשות האכיפה והגבייה, הוביל לעצירת הפירוק וגבה ממנה 100 אלף ₪

המהלך המתוחכם של החברה כדי לחמוק מקנסות שהוטלו עליה
שטרות כסף צילום: דוברות המשטרה

בשנים האחרונות, פועל המרכז לגביית קנסות אגרות והוצאות שברשות האכיפה והגבייה, למנוע מתאגידים שונים לעשות שימוש פסול בהליכים של פירוק מרצון, כדי לחמוק מתשלום חובם. בסיועה של היחידה לאכיפה אזרחית, בפרקליטות המדינה, ננקטים הליכים יזומים כנגד חברות לביטול הליך הפירוק מרצון, או לעצירתו עד לתשלום הקנסות, כפי שנעשה במקרה של חברת צ'לבי כבלי חשמל ותקשורת בע"מ.

הליכי הפירוק מרצון, נועדו לתאגידים סולבנטיים או לתאגידים ללא חובות והם מתנהלים בפני רשם החברות. בסיומם מוגשת בקשה לחיסול התאגידים ולמחיקתם מהמרשמים הפומביים. במסגרת שיתוף פעולה ומידע עם רשות התאגידים, מקבלת רשות האכיפה והגבייה מידע שוטף על הליכי פירוק מרצון, בין היתר על מנת שחובות ככל וקיימים ייגבו במסגרתו. לעיתים, על אף הגשת תביעת החוב, מבקשת החברה צו חיסול ללא פירעון חובותיה. בהתאם לכך ובמקרים המתאימים, בוחנת רשות האכיפה והגבייה נקיטה בהליכים משפטיים כנגד הפירוק מרצון, ובין היתר, בהגשת תביעה לבית המשפט המחוזי לביטול הפירוק מרצון, או להעברתו לפירוק בפיקוח בית המשפט.

במסגרת הליכי הפירוק מרצון של חברת צ'לבי כבלי חשמל ותקשורת בע"מ, הצהיר מבקש הפירוק בשם החברה, כי החברה הינה סולבנטית וכי תעמוד בהתחייבויותיה ובתשלום חובותיה תוך 12 חודשים ממועד הגשת הבקשה לפירוק מרצון. בהתאמה למידע שהתקבל על פירוק מרצון זה, נבחן עניינה של החברה ברשות האכיפה והגבייה, ונמצא כי קיימים לה חובות בגין קנסות על העסקת עובדים זרים ללא היתר, אשר צברו דמי פיגורים בשל אי תשלומם והעומדים כיום על כ-200 אלף ₪. קנסות מנהליים אלה הוטלו על החברה, שניסתה לחמוק מתשלומם בטענת היעדר יכולת כלכלית, בגין העסקת עובדים זרים בניגוד לחוק הכניסה לישראל ובגין העסקת עובדים זרים ללא חוזה בכתב וללא ביטוח רפואי. אמנם החברה החלה בהליך הפירוק מרצון בשנת 2021 בהצהרת כושר פירעון בהתאם לדרישת חוק החברות, אך כבר במועד קבלת ההחלטה על הפירוק מרצון עמדו כנגד החברה קנסות רבים. על אף שבדו"ח המסכם של הפירוק מרצון נאמר כי כל התחייבויותיה של החברה סולקו, נותרו הקנסות הנגבים במרכז לגביית קנסות אגרות והוצאות שברשות האכיפה והגבייה, ללא כל תשלום, והחברה ביקשה צו לחיסולה, כך שהקנסות שלא שולמו נדרשו להימחק.  

לאור זאת, יזמה המחלקה המשפטית ברשות האכיפה והגבייה, עם היחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה, הליך של הגשת תביעה לבית המשפט המחוזי כנגד החברה. הסעד שהתבקש היה, ביטולו של הליך הפירוק מרצון או לחילופין העברת הליך הפירוק מרצון לפירוק בפיקוח בית המשפט. עוד בטרם התבררה התביעה בבית המשפט, פנתה החברה בבקשה לסיים את המחלוקות בפשרה. לאחר דין ודברים, בין המרכז לגביית קנסות אגרות והוצאות לבין החברה, סוכם על תשלום הקרנות בסך 100,000 ₪ בפריסה ל-4 תשלומים, כאשר רק בסיומם תחוסל החברה. מהלך משפטי חשוב זה של המרכז לגביית קנסות אגרות והוצאות, מנע מבעלי המניות בחברה להתכחש לקנסותיה. 

ברשות האכיפה והגבייה מסבירים כי היא פועלת נמרצות למניעת התחמקות מתשלום קנסות וחובות ונחושה למנוע מצב של ניצול לרעה של הליכי פירוק מרצון. במצב בו יתברר כי חברה, פעלה להשלמת הליך הפירוק מרצון ולקבלת צו החיסול, ללא פירעון חובותיה, תפעל רשות האכיפה והגבייה גם להגשת בקשות לבית המשפט המחוזי לביטול צו החיסול. כמו כן, מודיעה הרשות, כי תשקול במקרים המתאימים, הגשת בקשה לחיוב אישי של נושאי המשרה או של בעלי המניות של החברה.

קנס כספי פירוק חברה אכיפה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד