י' אייר התשפ"ד
18.05.2024
זו הטעות האסטרטגית

"המלחמה הסתיימה לפני חודשיים, האשראי האמריקאי נגמר"

אלוף (מיל') ישראל זיו, לשעבר ראש אגף מבצעים, על המשך המלחמה בצל הלחץ העולמי הכבד • טען: "המלחמה כמלחמה הסתיימה כבר לפני חודשיים"

"המלחמה הסתיימה לפני חודשיים, האשראי האמריקאי נגמר"
פעילות צה"ל בחאן יונס צילום: דובר צה"ל

סגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס קראה אמש (ראשון) להפסקת אש מיידית במלחמה בין ישראל לחמאס. אלוף (מיל') ישראל זיו, לשעבר ראש אגף מבצעים, שוחח עם אודי סגל וטל שלו ב־103fm והתייחס ללחץ הבין-לאומי על ישראל ולהחלטת ישראל שלא לשלוח נציגות לפגישות בקהיר עם המתווכות וחמאס. 

"היו דיבורים על כך שישראל תסיים את המהלכים המלחמתיים שלה עד ינואר, היא קיבלה במרכאות 'הארכה' מבחינת האמריקנים עד מרץ. היה די ברור שבמרץ מבחינת האמריקנים זה כבר רף שלא עובר. מבחינה פנימית בגלל הקמפיין הפנימי שלהם, בגלל הלחץ הבין-לאומי, הם לא יכולים לעמוד לצד ישראל בכל תנאי, בסוף יש להם גם את השיקולים האמריקניים", אמר זיו. 

"לכן אני חושב שחלון הזמן של האשראי האמריקני והבין-לאומי הסתיים", הוסיף. "יש היום כבר חמש מדינות שמטילות עלינו אמברגו, יש את האיחוד האירופי שגם הם כבר נמצאים בתהליך קבלת החלטה כזאת, האו"ם בתהליך דומה. האשראי הבין-לאומי של ישראל הסתיים".

עוד אמר: "יש פה עוד עניין, יותר משמעותי - המלחמה כמלחמה הסתיימה כבר לפני חודשיים. צה"ל כבר עבר לשלב ג'. צה"ל כבר לא מבצע מלחמה עצימה כמו בתחילת הדרך או כמו בעזה או בכניסה לח'אן יונס. צה"ל כבר עבר שם לפעילות ברמה של בט"ש מוגבר, ג'נין פלוס פלוס. מבחינתו השבירה של התנגדות חמאס הצבאי כבר קרתה. היום חוץ מרפיח, ואולי בעוד מחנה שהוא לא נכנס, הוא כבר שולט מבחינה צבאית ברצועה".

לטענתו, "לא מיגרנו את הטרוריסט האחרון, אבל מבחינת שליטה צבאית ברצועה - צה"ל יכול להיות להגיע בכל שעה, בכל זמן במשך היום, כמעט לכל מקום. מה שכן, כדי לפעול אפקטיבית מול השינוי שחל בחמאס... הוא כבר לא צבא, הוא חזר להיות איזשהו ארגון טרור מחתרתי, זה סיפור שונה לגמרי, ובו צריך לטפל במקביל למניעת הכאוס שאנחנו רואים לנגד עינינו עם שליטה אזרחית, כי בלי שליטה אזרחית אנחנו צריכים להחזיר חזרה את האוגדות פנימה כדי להיות בכל מקום או לחילופין לקבל החלטה אמיצה שהממשלה או ראש הממשלה נמנע מלקבל ולהחליט שמקימים שם שלטון פלסטיני".

"ישראל מתנהגת כמו איזה ילד קטן"

במהלך השיחה גם הביע את דעתו על החלטת ישראל להחרים את הדיון בקהיר עם המתווכות וחמאס בקשר להפסקת אש. "אני חושב שזו טעות לא לשלוח את המשלחת של ישראל, כי אי שליחה של המשלחת זה למעשה סוג של לבוא בטענה או למחות על משהו בתוך התהליך. לא ברור לי בדיוק נגד מי אנחנו עושים את המהלכים האלה, זו לא פעם ראשונה שעושים את זה", אמר. 

לדבריו, "אם אנחנו עושים את זה כדי לעשות את זה מול חמאס, אנחנו רק מעצימים את כוחם. ישראל מתנהגת כמו איזה ילד קטן שעושה דווקא, אתה רק נותן להם יותר כוח. אם זה מול המתווכות שעושות מאמצים כבירים לסייע, בסוף יימאס להם. הבעיה היא שלך. ההסברים הפנימיים למה אנחנו צודקים לא מעניינים אף אחד וגם לא מקדמים כלום".

"ישראל לא העלתה את זה (את הדרישה לרשימת חטופים) מראש, אז גם אם זה צודק ונכון אתה לא מעלה את זה אחרי. שכחת לדרוש את זה? תלך עם זה קדימה. דבר שני, לנו הרבה יותר חשוב להראות מול אלה שמתאמצים עבורנו כל הזמן, רצון טוב, לא קשור לאם תהיה עסקה או לא. ישראל צריכה להראות גם כלפי דעת הקהל שלה שהיא עושה הכול בשביל שזה יקרה. אתה שואל אותי אם זה יקרה? אני יותר סקפטי. אני תמיד הייתי סקפטי עד שדברים לא קרו משום שאני לא בטוח שבכלל מי שצריך לתת את התשובות בצד השני הוא זה שבכלל מתפקד ופועל מול כל התשובות האלה", הוסיף. 

"מבחינה אסטרטגית, אני חושב שהיה צריך בהחלט לעשות את הפעולה שם (ברפיח) בתחילת הלחימה. מבחינת הסיטואציה ותהליך קבלת ההחלטות - אחרי שאתה חוטף מה שאתה חוטף ב־7 באוקטובר - לא ברור לך עד הסוף לקראת מה אתה נכנס, אני יכול להבין את השיקולים למה עשו את זה בצורה מדורגת", סיכם. 

מלחמת חרבות ברזל ישראל זיו

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד