ט"ז אייר התשפ"ד
24.05.2024
עבר בקריאה ראשונה

חוק חדש: מתי תותר מכירת אלכוהול אחרי השעה 23:00

זה קרה לרבים מכם או שראיתם אחרים שנאלצו לוותר על היין לשבת בגלל שהתור בקופה התארך וכבר הגיעה שעת איסור מכירת אלכוהול - 23:00, בכנסת מתגבש חוק שיפתור את הנושא

חוק חדש: מתי תותר מכירת אלכוהול אחרי השעה 23:00
ערב פורים בבני ברק צילום: שוקי לרר

ועדת הפנים אישרה בקריאה ראשונה את החוק שיאפשר למשפחות להיערך לקראת שבת וחג ולרכוש יין גם אם הרוכש הגיע לקופה בין השעות 23:00 עד 02:00. בדיון התגלעו חילוקי דעות לגבי היישום, גם עם רשתות השיווק וגם עם המשטרה.

הצעת החוק הוגשה בכנסות קודמות על ידי אורי מקלב, וכעת משמונה לסגן שר, הוגשה על ידי ח"כ משה רוט וקבוצת חכי"ם והיא קובעת כי מכירת יין בחנות גדולה (250 מ"ר) תתקיים אם המכירה נעשית בין השעות 23:00 ל-02:00. בימי חמישי בשבוע או ביום שלפני ערב אחד ממועדי ישראל, ושבאותה עסקת מכירה נמכרו לרוכש מצרכים שאינם יין, בסכום של 300 שקלים לפחות.

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר אמר כי יש עוד חילוקי דעות מול המשטרה והמשרד לביטחון לאומי בעניינים מסוימים, וכאשר הצעת החוק תגיע לוועדה להכנה לקריאה שניה ושלישית יגיעו להסכמות עם המשרדים השונים. 

רועי הראל, נציג המשרד לביטחון לאומי, אמר: "נבקש לצמצם עוד יותר את הזמן בו יותר לקנות בקבוק יין, וכן לאפשר לנו לבצע אכיפה כראוי. יש אלפי תיקים של מכירה לקטינים שנעשית בשעות המכירה המותרות, בהרחבת השורות יש חשש סביר שגם המכירה לקטינים תורחב". 

לילך דחוח, נציגת שופרסל בדיון, אמרה כי מגבלת הימים (התרת המכירה רק בימי חמישי) היא בלתי אפשרית מבחינה טכנולוגית. "אי אפשר לעשות שינוי רק בימי חמישי ובימים הבאים לחזור לשגרה.  יש בעיה טכנית במערכת הקופות, שלא יודעת לעבוד עם ימים". היא הציעה לבטל את המגבלה של הימים אבל להתיר מכירה רק בחנויות בגודל של 800 מ"ר בכל ימות השבוע. 

לדברי רזי אלישיב, איגוד לשכות המסחר, לא ניתן ליישם ברשתות השיווק את מגבלת הימים, ואם הרשתות ייאלצו לתכנת מחדש את המערכות, העלות תתגלגל בסופו של דבר אל הלקוח. הוא הציע לאפשר מכירת יין בכל ימות השבוע לאחר השעה 23:00 – "רוב החנויות לא פתוחות במשך ימות השבוע לאחר השעה 22:00, למעט בימי חמישי אז שעות הפתיחה מאוחרות יותר וכך גם לפני ערבי חג". 

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר אמר כי כל הנושאים שעלו במהלך הישיבה ידונו בשלב ההכנה לקריאה השנייה והשלישית. הוא הוסיף ואמר כי יש לאפשר למשפחות להיערך לקראת שבת ולקנות יינות גם אם הגיעו לשלם בקופה לאחר השעה 23:00.

בחוק כיום נקבע איסור על מכירת משקאות משכרים לאחר השעה 23:00, והוא נועד לצמצם מכירה ושתייה של אלכוהול בשעות הלילה ובמקומות ציבוריים.

יין מכירת אלכוהול יין לקידוש הצעת חוק קריאה ראשונה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד