י"ט סיון התשפ"ד
25.06.2024
סערת הגיוס

ראש הישיבה לראשון לציון: "אל תפחד מלומר את האמת" | התמליל המלא

על רקע המתקפות החריפות נועד אמש הראש"ל הגר"י יוסף עם ראש הישיבה הגרמ"צ ברגמן במעונו, לתאם חזית אחידה בשמירה על בני הישיבות ועולם התורה • בדבריו אמר ראש הישיבה לראשון לציון "אל תפחד מלומר את האמת, כל כלי יוצר עלייך לא יצלח" • השיחה המלאה

ראש הישיבה לראשון לציון: "אל תפחד מלומר את האמת" | התמליל המלא
הראשון לציון אצל ראש הישיבה הגרמ"צ ברגמן צילום: שוקי לרר

אמש (שני) עלה הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף למעונו של ראש הישיבה הגאון רבי מאיר צבי ברגמן, זקן חברי מועצת גדולי התורה ברחוב האדמו"ר מגור בני ברק, שם נועדו גדולי ישראל בכדי לתאם חזית אחידה בשמירה על בני הישיבות ועולם התורה, ברקע נושא גזירת גיוס בני הישיבות ודבריו של הראשל"צ הגר"י יוסף בשיעורו השבועי במוצ"ש, שם הכריז כי אם ינסו לגייס את בני הישיבות, יצטרכו כולם לרדת מהארץ.

הראש\"ל הגר\"י יוסף אצל ראש הישיבה הגרמ\"צ ברגמן

בתחילת השיחה אמר הגרמ"צ לראשל"צ: אני פשוט רציתי לחזק את הרב, מה שהרב אמר, זה האמת, מה אפשר להגיד אחרת. זה היסוד.

הראשל"צ: הם לא מבינים... הם לא מבינים...

ראש הישיבה: האמת הדברים שאמרת אמר את זה מו"ח הראש ישיבה הרב שך זצ"ל, בשנת תשמ"ח, בפתיחה של הירחי כלה בפוניבז', הוא אמר שאם תהיה גזירה על בני הישיבות, אני ירים את ידי לשמים ואני יגיד "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני" ואנחנו ניקח את המזוודות ולנסוע מכאן. ממש בלשון הזה, נצטרך להגיד "אם אשכך ירושלים תשכח ימיני" אין לנו ברירה, אלא לקחת את המזוודות ולעזוב את הארץ.

והמשיך ראש הישיבה: הם רוצים להגיד שזה פוליטיקה. הם צריכים לדעת שאצלינו זה לא פוליטיקה. התורה זה לא פוליטיקה.

הראשל"צ: הרב למד אצל רבי ראובן כץ בפ"ת? אבא (מרן הגר"ע יוסף זצ"ל) היה דיין איתו בבית הדין הגדול...

ראש הישיבה: בוודאי אני הרי למדתי בלומז'א, למדתי יחד עם ר' חיים (מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי זצ"ל), למדנו יחד כמדומני 21 מסכתות. ואני יספר לכם שכשלמדתי בישיבת לומז'א, זו היתה תקופה של לפני קום המדינה. בתקופה זו היו לוחמים של המחתרות. והם היו באים לישיבה ומשכנעים ללא הרף את הבחורים, שיצאו להגן על יושבי ארץ ישראל. הם היו אומרים שזו הוראת שעה וצריך לסגור את הגמרא וכו' וכו'

היה מאוד קשה להתמודד איתם, הם היו מתיישבים לידך והם לא היו מרפים. היה קשה ללמוד.

נכנסתי לחזו"א ושאלתי אותו מה להשיב להם. אמר לי החזו"א, "תגיד רק דבר אחד, שאתה לא מוכן בשום אופן. אני רק רוצה ללמוד!! ויותר אל תוסיף כלום. בלי שום הסברים. אם תתחיל להסביר להם, אז הם כבר תפסו אותך, שם נופלים איתם. רק תגיד להם, לא! וזהו".

וזה אני אומר, שצריך להגיד לבני הישיבות שאם באים אליכם ושואלים... אל תסבירו שום דבר, תגידו רק דבר אחד - אני רוצה ללמוד וזהו.

הראשל"צ: לא להיכנס לוויכוחים, לא להתווכח.

ראש הישיבה: כן, לא לענות ולא להשיב כלום, רק להגיד אני לומד תורה ודי.

עוד סיפר ראש הישיבה: אני נזכר שפעם אחת נכנסו מחברי המחתרות לראש הישיבה הגר"ר כץ לדרוש ממנו שיתן לבחורים ללכת איתם, והוא לא הסכים בשום אופן, בתגובה הם כיוונו לעברו נשק ואיימו עליו, רבי ראובן כץ פתח את החולצה ואמר להם, אם אתם רוצים אתם יכולים לירות בי...

בתום השיחה בירכו השנים זה את זה באריכות ימים ושנים.

ראש הישיבה הוסיף ואמר: כל כלי יוצר עלייך לא יצלח. והראשל"צ איחל ובירך: שתשיכו לחזק את עולם התורה, עולם הישיבות. אין לנו שיור רק התורה הזאת.

הרב מאיר צבי ברגמן הרב יצחק יוסף

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 11 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד