י"ט סיון התשפ"ד
25.06.2024
סמוך לירוחם

החמישי במספר: נשר נוסף נמצא מת

נשר נוסף נמצא היום מת, החמישי במספר לאחר שבשבוע שעבר נמצאו 4 נשרים מתים בוגרים ושני גוזלים, ע"פ החשד גם הנשר הזה מת כתוצאה מאכילת פגר של חיה שטופלה בתרופה הקטלנית לנשרים

החמישי במספר: נשר נוסף נמצא מת
הנשר שמת כתוצאה מאכילת הפגר צילום: גיל לפידות, רט"ג

נשר נוסף נמצא מת היום (ראשון) זהו הנשר החמישי שמת באירוע ההרעלה הנוכחי, לאחר שבשבוע שעבר נמצאו מתים 4 נשרים בוגרים ושני גוזלים. על פי החשד, הנשר שנמצא היום הנקרא T54, מת כתוצאה מאכילה של אותו הפגר של חיה שטופלה בתרופה וולטרן (דיקלופנאק) הקטלנית לנשרים.

כבר עשרה ימים, T54 לא שידר באמצעות המשדר שמחובר לגופו והיה חשד כי נפגע גם כן באירוע ההרעלה ליד ירוחם. הנשר בן ה-8, אשר בקע לעולם בשנת 2016 ומאז נמצא במעקב צמוד של רשות הטבע והגנים, ככל הנראה מת כבר ב-לפני כשבועיים וחצי, אך בשל מיקומו לא נוצר קשר סלולרי עם המשדר.

 גיל לפידות, רט"גהנשר שמת כתוצאה מאכילת הפגרצילום: גיל לפידות, רט"ג

ככל הנראה טורפים הזיזו את גופתו (שמוטלת למרגלות מצוק הקינון) למקום עם קליטה וכתוצאה מכך המשדר נקלט סוף סוף ושידר את הבשורה המרה על מות הנשר.

אוהד הצופה, אקולוג עופות ברשות הטבע והגנים: "אנחנו נמצאים באירוע מתגלגל בשל אופי הפגיעה של התרופה שהשפעותיה באות לידי ביטוי רחוק ממקום החשיפה לרעל. יש עוד מספר נשרים ממושדרים שהיו בנקודה בה אנו יודעים שהיה פגר שלפי הממצאים בנתיחה שבוצעה במכון הווטרינרי ניתן לקבוע כי טופל בחומרים שמסוכנים למי שניזון מהפגר. אנו עדיין לא יודעים כמה נשרים שאינם ממושדרים היו גם כן בנקודה. המקרה הזה עצוב וכואב במיוחד כשאנו יודעים שהנשרים הללו כולם נמצאים בגיל בהם היו יכולים להעמיד צאצאים".

גיל לפידות, רט"גהנשר שנמצא מתצילום: גיל לפידות, רט"ג

רשות הטבע והגנים כואבת את מקרי המוות המיותרים שהתרחשו בשל היעדר סניטציה ראויה. קיימת תכנית לטיפול ולמניעת הרעלת נשרים, אשר אושרה בספטמבר אשתקד בקרן הניקיון אך התקציב טרם הועבר. הנשר המקראי נמצא בסכנת הכחדה חמורה, אוכלוסיית הנשרים הקיימת בארץ מונה פחות מ-190 פרטים, כל פרט שאובד זו מכה אנושה למאמצי שיקום האוכלוסייה המקומית.

נשר ירוחם

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד