י"א סיון התשפ"ד
17.06.2024
לאחר דיונים ממושכים

מהפכה בשוק האינטרנט בישראל: המהלך שיעודד תחרות ויוריד את המחירים

משרד התקשורת קבע כי כל צרכן יוכל לבחור בעצמו מהיכן לרכוש את ציוד הקצה לחיבור לאינטרנט | המהלך צפוי לעודד את התחרות ולהוזיל את עלות השימוש

מהפכה בשוק האינטרנט בישראל: המהלך שיעודד תחרות ויוריד את המחירים
אילוסטרציה צילום: pixabay

לאחר דיונים של שנתיים, קבע משרד התקשורת כי כל צרכן יוכל לבחור בעצמו מהיכן לרכוש את ציוד הקצה לחיבור לאינטרנט. המהלך צפוי לעודד את התחרות ולהוזיל את עלות השימוש.

משרד התקשורת החליט לאפשר לצרכנים לרכוש באופן עצמאי כל סיים רשת אופטי (ONT) המשמש ברשת מתקדמת של ספק מורשה. בהתאם להחלטה, יאופשרו לרכישה מוצרים שנבדקו, ומסוגים שפורסמו מראש על ידי הספקים המורשים בלבד. בכך יתאפשר לצרכנים המעוניינים בכך להשתמש בציוד שרכשו באופן חופשי, גם ברשתות מתקדמות (מבוססות סיבים אופטיים). 

לצד זאת, הוחלט שלא ניתן יהיה לחבר באופן עצמאי מודם כבלים DOCSIS המשמש את המנויים שמקבלים שירות על גבי רשת הכבלים המסורתית של הוט טלקום. מודם כזה ייחשב באופן רשמי כחלק מהרשת וקבלתו תתאפשר רק מספק מורשה. הטעם לכך הוא שנדרשת בקרה ושליטה מוגברת של מפעיל הרשת ביחס לציוד כזה ברשת כבלים. 

בנוסף, לא תהיה אפשרות לחבר באופן עצמאי מתאם שיחות טלפון. הטעם לכך הוא שהשימוש במתאם כאמור דורש התאמות טכנולוגיות מצד הספק המורשה, שבלעדיהן עלול להיפגע שירות ה-VoB עבור הלקוח וכן משיקולי אבטחת מידע ותקינות רציפות השירות.

המשרד יחייב את הספקים המורשים:  

א. ביחס לציוד שניתן לרכישה באופן פרטי (כלומר, שקיימת אפשרות מעשית לוותר עליו במסגרת העסקה) – יחויבו להציג את מחיר השירות כולל התשלום בעד השכרת הציוד וכן – ללא התשלום בעד השכרת הציוד, כך שבפני המנויים יוצגו החלופות השונות.  

ב. ביחס לציוד שניתן לרכישה מהספק המורשה בעד תשלום חד פעמי, בין אם ניתן לרכוש ציוד זה גם באופן פרטי או לאו – יחויבו להציג את מחיר השירות וכן את הצורך להחזיק ציוד מתאים ואת אפשרות התשלום בעד רכישת הציוד ובפני המנוי יוצגו החלופות השונות. 

ג. ביחס לציוד שמושכר ואין אפשרות לרכוש אותו באופן פרטי –יחויבו להציג את מחיר השירות הכולל את התשלום בעד השכרת הציוד.

אינטרנט צרכנים הוזלה משרד התקשורת

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד