י"א סיון התשפ"ד
17.06.2024
המדינה מבקשת דחייה

היועצת המשפטית לממשלה: "להיערך לגיוס בני הישיבות ולהפסקת התמיכות"

היועצת המשפטית לממשלה בתשובה דרמטית לבג"ץ בנוגע לעתירות הגיוס: "יש להיערך לגיוס תלמידי הישיבות והפסקת התמיכות - ביום ראשון הקרוב". היועמשי"ת קובעת כי יש לתת תקופת היערכות קצרה בנוגע לתמיכות

היועצת המשפטית לממשלה: "להיערך לגיוס בני הישיבות ולהפסקת התמיכות"
לומדי תורה צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

פחות מחצי שעה לפני המועד האחרון להגשת תשובת המדינה בעתירות על חוק הגיוס, היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה מבקשת מבג"ץ דחייה עד מחר ב-14:00 במתן התשובה.

בטיוטה שהופצה מוקדם יותר כתבה היועמשי"ת: "על רשויות הגיוס יהיה לפעול לקריאת להתייצבות של תלמידי הישיבות ובוגרי מוסדות החינוך החרדיים, שדחיית השירות שניתנה להם פקעה - או שהגיעו לגיל גיוס אחרי הפקיעה. אופן המימוש של חובה זו ייקבע על-ידי רשויות הגיוס".

בנוגע לתקציבי הישיבות נכתב: "בהיעדרה של מסגרת נורמטיבית שתאפשר דחיה גורפת של שירותם, או את אי גיוסם של תלמידי הישיבות, לא תהיה לממשלה סמכות להמשיך ולהעביר כספי תמיכות למוסדות בגין אותם תלמידים שיהיו חייבים בגיוס על פי הדין".

עם זאת היועמשי"ת מבהירה: "בטרם הפסקת התמיכות יש לאפשר תקופת היערכות קצרה בלבד שבמהלכה יהיה ניתן להמשיך במתן התמיכות".

יצוין כי המפלגות החרדיות שצורפו לאחת העתירות לא התייצבו לדיונים ולא שלחו כתבי טענות לכל אורך הליך העתירות. איחוד בני הישיבות שכן הצטרף הבהיר כי הוא עושה זאת לא בגלל האמון בבית המשפט אלא כדי שהעותרים "לא ישחקו מול שער ריק".

מוקדם יותר הערב, היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה השיבה בתקיפות למכתב ששיגר מזכיר הממשלה יוסי פוקס לשרים, ובו האשים אותה ואת שר הביטחון גלנט בעובדה שלבסוף לא התקיימה ההצבעה על הגיוס.

מכתב שחתום בידי המשנה גיל לימון, נכתב כי הצעת הממשלה "לא נשענת על תשתית מקצועית מינימלית". 

עוד נכתב: "לא הוצגו בפנינו כל חוות דעת או מסמכים שיש בהם כדי להראות כיצד בכוונת הממשלה לגבש הסדר שיוביל להגברת השוויון בנטל השירות". 

לטענתה, "הצורך בתשתית מקצועית הוא משמעותי במיוחד מקום שהממשלה פועלת להגביר את נטל השירות על הציבור המשרת - בסדיר ובמילואים - ובו בזמן מבקשת להאריך את דחיית גיוסים של תלמידי הישיבה. לכן עמדנו על כך שהחלטת הממשלה תכלול מהות ותשתית מקצועית לחקיקה, לכל הפחות של יעדים, שיש בהם כדי לתת מענה לחובת השוויון ולצורכי הצבא".

כזכור, מזכיר הממשלה יוסי פוקס עדכן הערב את שרי הממשלה במכתב ששלח כי לא תכונס היום ישיבת ממשלה על חוק הגיוס.

במכתבו הפנה פוקס אצבע מאשימה לייעוץ המשפטי לממשלה ולמשרד הביטחון וכתב: "דלת הכספת לאישור החלטה על הגיוס בממשלה ננעלה על ידי הייעוץ המשפטי לממשלה ואין מפתח, משום שמבחינה טכנית לא ניתן לקבל את התשתית המקצועית ממשרד הביטחון".

הוא הוסיף: "עד לשלב זה הייעוץ המשפטי לממשלה לא הצביע על בעיה מהותית או בכלל שקיימת בהצעת המחליטים ולא הרים ׳דגל שחור’ ביחס להצעת המחליטים".

טיוטה גיוס תלמידי ישיבה גיוס חרדים חוק הגיוס יוסי פוקס גיוס בני ישיבות גיל לימון גלי בהרב מיארה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 55 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד