י"ט סיון התשפ"ד
25.06.2024
"התיקון אינו חוקתי"

היועמ"שית נגד "חוק בן גביר": לבטל הסמכות להתערב בחקירות

מיארה הגישה את תשובת המדינה לעתירות שהוגשו לבג"ץ העוסקות בתיקון פקודת המשטרה שכונה "חוק בן גביר" וקבעה כי "התיקון אינו חוקתי"

היועמ"שית נגד "חוק בן גביר": לבטל הסמכות להתערב בחקירות
השר איתמר בן גביר צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה הגישה הערב (חמישי) את תשובת המדינה לעתירות העוסקות בתיקון פקודת המשטרה, שכונה "חוק בן גביר". היועמש"ית קבעה כי "התיקון אינו חוקתי" וכי יש לבטל את החלק המקנה לשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר את הסמכות להתערב בחקירות. 

בהרב מיארה כותבת בתשובתה לבג"ץ כי "התיקון יוצר מבנה משטרי לא מאוזן המאפשר פוליטיזציה של הפעלת הכוח המשטרתי ללא ערובות המבטיחות את הפעלת הכוח באופן מקצועי, עצמאי ושוויוני ושמירה על שלטון החוק וזכויות האדם. על כן, התיקון אינו חוקתי".

לדבריה, "יש לבטל את החלק בתיקון המקנה לשר לביטחון לאומי את הסמכות להתערב בתחום החקירות נוכח הפגיעה הקשה בעצמאות מערכת אכיפת החוק. שאר חלקי התיקון אף הם אינם חוקתיים ודינם בטלות, אלא אם בית המשפט יפרש אותם באופן המבטיח הגנה על זכויות אדם, ומניעת פוליטיזציה של עבודת המשטרה".

השר לביטחון לאומי ח"כ איתמר בן גביר הגיב לתשובת מיארה ומסר כי בעקבות החלטת היועמ"שית לתמוך בבג"צ בפסילת תיקון חוק יסוד ״עוצמה יהודית תגיש בשבוע הבא את הצעת  החוק לפיצול משרת היועץ המשפטי לממשלה ותדרוש לקדמה באופן מיידי״.

בחודש שעבר טען השר בן גביר: "בהרב מיארה מנסה בכל דרך לשלול ממני את סמכויותיי". זאת, לאחר שפורסם שהיועצת המשפטית לממשלה ופרקליט המדינה שי ניצן לחצו על ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה להאריך את כהונתו. 

חוק בן גביר פקודת המשטרה התערבות בחקירות גלי בהרב מיארה איתמר בן גביר עתירות לבגץ

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד