י"ג סיון התשפ"ד
19.06.2024
לא רק לחרדים

השר עתר לבג"ץ: חובת גיוס לצבא גם לערביי ישראל

אחרי פסיקת בג"ץ בנוגע לגיוס חרדים, הגיש הבוקר השר אמסלם באמצעות עתירה לבג"ץ נגד שר הביטחון יואב גלנט, והיועמ"ש. השר דרש חובת גיוס לצבא גם לערביי ישראל

השר עתר לבג"ץ: חובת גיוס לצבא גם לערביי ישראל
השר אמסלם מחוץ לבית משפט העליון צילום: דוברות השר

אחרי פסיקת בג"ץ בנוגע לגיוס חרדים, הגיש הבוקר השר אמסלם באמצעות עו"ד מוטי שמעון עתירה לבג"ץ נגד שר הביטחון יואב גלנט, 'הפוקד' והיועמ"ש.

תכלית העתירה, היא להפסיק נוהג לא חוקי ולא ראוי של מחדל והתעלמות מגמתית פסולה של המשיבים מקיומם של ערבים שהם מיועדים לשירות בטחון ויוצאי צבא כהגדרתם בסע' 1 לחוק חוק שירות בטחון (נוסח משולב) תשמ"ו 1986 בפעולות המשיבים לקיום ולהבטחת קיום הוראות חוק שירות בטחון (נוסח משולב) תשמ"ו 1986 וחוק שירות המילואים תשס"ח 2008 ולקיום צווים הניתנים ומפורסמים מפעם בפעם בידי המשיב 2 כ- "צו שירות בטחון (התייצבות לרישום, לבדיקות ולשירות בטחון)(להלן: "צו פוקד כללי")

השר אמסלם הוסיף ואמר "לפי חוק שירות ביטחון, על כל אזרח ותושב קבוע, ללא הבדלי גזע, דת, לאום או מוצא חלה חובת שירות ביטחון. כלומר, מוצאו הדתי של אדם אינו מהווה שיקול רלוונטי לחיוב בשירות ביטחון או למתן פטור משירות ביטחון.

אולם, מאז ומעולם, חובת שירות הביטחון לא נאכפת באופן קולקטיבי על המיעוט הערבי בישראל (אולם כן נאכפת על המיעוט הדרוזי והקהילה הצ'רקסית). הערבים בישראל אינם מקבלים פטור משירות ביטחון, לא מכוח סעיף 36 לחוק ולא מכוח סעיף אחר.

סעיף 13 לחוק קובע כי "פוקד רשאי" ומכאן שסמכות הפוקד לקרא בצו היא סמכות שברשות. כך, למעשה, הפוקד לא אוכף את חובת שירות הביטחון על הערבים בישראל שכן הוא אינו קורא ליוצא צבא ערבי להתייצב בלשכת הגיוס".

השר אמסלם בהגשת העתירה

אמסלם הסביר "החלטתי לעתור לבג"ץ, באמצעות עו"ד מוטי שמעון, מכיוון שציבור הערבים בישראל זכאי לזכויות שמקבל כל אזרח ישראלי אולם לא נושא בשוויון בנטל בכל הנוגע לחובת הגיוס לצבא. אני לא בונה על המוסד הזה, שאני קורא לו היכל הצבועים, אבל מעניין אותי לראות כיצד יצליחו לברוח הפעם מקבלת החלטה, אחרי ההחלטה שקיבלו בנוגע לגיוס חרדים. אני בעד ליצור שוויון בנטל כך שכלל האזרחים במדינה הזכאים לזכויות יישאו בנטל הגיוס לצה"ל או בשירות לאומי (אלא אם כן קיבלו פטור או דחיית שירות כפי שהחוק מאפשר) ובכך ימלאו את חובתם האזרחית".

מלחמת חרבות ברזל השר אמסלם גיוס חרדים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 10 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד