1. עמוד הבית
 2. דעות
 3. טור אורח

אחת משתי מיליון: זעקתה של אם שקופה • טור

ח"כ אברהם מיכאלי כואב את זעקתם של שני מיליון האזרחים השקופים, שנאנקים תחת קשיי היומיום ונלחמים על הישרדותם
ח''כ אברהם מיכאליי"ט שבט תשע"ה 08/02/2015 16:00

צלם: יעקב כהן צלם: יעקב כהן

בחברה הישראלית קיימים כ-2 מיליון אזרחים שחיים מתחת לקו העוני. הפערים החברתיים בחברה הישראלית כל כך בולטים עד שקשה מאוד לא להבחין במבט אחד קצר ולהבין מיהו עני, מיהו מעמד הביניים ומיהו העשיר. במקום שמדינת ישראל וממשלת ישראל תהווה כר נרחב למדינת כל אזרחיה במובן של דאגה לזולת ולמסכנים ולתת לו שביב של תקווה ואור לעיניים, הפכה ממשלת ישראל בשנים האחרונות למדינת "שוחקת כל זיקת חיים מאזרחיה" עד כדי לקיחת נפשותיהם בעודם בחיים.

בכהונתי בכנסת ישראל בתשע השנים האחרונות, טיפלתי במאות פניות על כל הגוונים המאפיינים את מסכני עם ישראל בארץ ישראל, אין כמעט נושא חברתי כאוב שלא נגעתי בו. אך אספר בקצרה מקרה שהגיע אלי לפני כחודשיים, אישה צעירה, חד הורית, עם חמישה ילדים הגרה בצפון הארץ (בת העדה שלי). מסלול חייה החל בטוב ובנעימים, אירוסין, חתונה מפוארת, העתיד נראה ורוד. לאחר שנולדו לה חמישה ילדים, נטש אותה בעלה ונעלם והותיר אותה ללא כלום.

היא בכוחותיה חשבה שאין דרך אלא להתמודד ולקחת את המשא הקשה על כתפיה הרכות על מנת לא להותיר את ילדיה הרכים ללא מסלול חיים נורמטיבי, וניסתה בעוז כוחותיה להתמודד מול נחשולי החיים, עד שתש כוחה ונפלה למשכב, חלתה במחלת לב, לחץ דם וסוכרת, אין בידיה לתת פת לחם לילדיה, אין באפשרותה להכין כריך לילדים בדרכם לגן ולבית הספר. נקבעו לה אחוזי נכות, אך קיצבת הנכות מספיקה לה בקושי לשבוע בלבד.

האם עומדת מול שוקת שבורה, מה היא עושה, איך היא ממשיכה? האישה המסכנה מספרת לי שפנתה לארגוני חסד באזור מגוריה. היא, אשר מעולם לא ביקשה מאומה, שהגיעה ממשפחה מבוססת עם כבוד עצמי ולא האמינה אפילו בחלומותיה הקשים שתפשוט יד באחד הימים לארגוני חסד, אבל צריך להאכיל את הילדים.

ובינתיים, החובות מצטברים, תשלומי הארנונה, המים, החשמל, שכירות לחברת עמיגור, והיא רואה את עצמה נכנסת למערבולת ענקית שזרמיה שואבים אותה לתחתית, לקריסה מוחלטת. כל מה שארגוני החסד היקרים הללו עזרו ועוזרים, היה טיפה בים מול החובות והתביעות המשפטיות שבפניהם היא עומדת. פשוט אין אפשרות לעצור את סכר החובות וההפחדות המשפטיות שנשלחו אליה מאותם גורמי אכיפה, נקודת השבירה הסופית הייתה קבלת צו פינוי מחברת עמיגור בגין אי תשלום שכירות. המשמעות היא שהיא נותרת עם חמישה ילדים, ללא קורת גג.

"די, אני מרימה ידיים, אינני יכולה עוד, אני שמה קץ לכל מכאובי הנוראיים. אני מבקשת את סליחתכם, לא אתקשר יותר ולא אשגע לכם יותר את המוח", היא אמרה בייאוש. עזרנו לאישה המסכנה הזו, קשת הגורל - ככל יכולתנו, ואני מקווה שמצבה הוטב במקצת.

זהו סיפור שקרה לפני כחודשיים והוא לא היחידי שמסתובב לנגד עינינו בחברה הישראלית. תארו לכם, שני מיליון בני אדם החיים במצב הזה. וכאן נשאלת השאלה, האם האנשים הללו, הנשמות היקרות הללו, בני העם היהודי, האם הם בני אדם או שמא צללים שקופים? האם ממשלת ישראל רואה אותם, סופרת אותם, דואגת להם או שההתייחסות אליהם הפכה את העניים הללו למספר סטטיסטי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שכל אדם כזה הוא נתון מספרי בלבד ותו לא.

בסיעת ש"ס נאבקו רבות בקדנציה האחרונה בראשותו של הרב אריה דרעי – יו"ר התנועה, מתוך האופוזיציה. היו מקרים שהיו בהם הצלחות, אך מנגד היו נושאים שלא הצלחנו, כי ככה זה כשאתה לא נמצא בעמדת השפעה קואליציונית, אלו הם כללי המשחק הפוליטיים.

ולכן, מכאן, אני יוצא בקריאה מעומק ליבי אליכם, הציבור הישראלי, נא פיקחו את עיניכם וזכרו היטב מי נלחם עבורכם, מי השמיע את קולכם בכנסת ישראל מול הממשלה האטומה הזו, שמרוב אטימותה, הפכה את שקופי עם ישראל כאבן שאין לה הופכין. כדי להחזיר את המהפכה, כדי לחולל מהפכה, צריך ש"ס חזקה בכנסת, עם כמה שיותר מנדטים.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. ש"ס חיה קיימת ובועטת. עלו והצליחו  (ל”ת)

  אוהד ש"ס

  • רצה דרעי להרבות שקופים,,, 

   שריר

  • נבער! אתם תמשיכו להיות שקופים עד הבחירות הבאות 

   בכדי שיהיה חומר תעמולה לפעם הבאה

 2. כל הכבוד לש"ס  (ל”ת)

  רק ש"ס

 3. רק שס חזקה תדאג לחלשים  

  עופר קנייבסקי

 4. אלי ישי בגד במרן  

  זושא כהן

 5. רק שס תדאג לאזרחים השקופים  (ל”ת)

  מרים מנתניה

 6. שקופים  

  יחיאל

 7. בדיוק בגלל הקצבאות אין כסף למי שבאמת צריך. הביטוח לאומי משלם כל חודש  

  דודו

  • מוסר אתה המיסכן אם מרן אמר שיש ענים אז מי אתה רק שס (ל”ת)


 8. קודם תקשיבו לזעקת העובדים באל המעין שאתם מתעללים בם  (ל”ת)

  שס=זבלים

  • יש היום חשבת מהאוצר לפחות הבסיס משולם בזמן, למרות שהאוצר מערים קשיים. (ל”ת)

   אתה שקרן ורשע

 9. וואלה -- איפה היית עד היום?? "ברוך מחיה המתים"  (ל”ת)

  אבי

 10. אבי חילק עלוני אל המעין ברכבו וצחקתם עליו בתשלום אתם נוכלים  (ל”ת)

  ג'קלין

 11. פששש ... דרעי כותב ושם תמונה של מיכאלי  (ל”ת)

  אברהם

 12. בכל חברה, יש אנשים מסכנים. התורה כבר כתבה  

  זלמן

  • ברוך ד בגלל החסד לא מתים פה מרעב כמו באפריקה. אבל בתוך עמי אנכי יושבת ומאות אלפי משפחות בקושי פותחות את החודש ומתלבטים בין תרופות ומוצר יסוד. (ל”ת)

   על איזה כוכב אתה חי ?

  • מוסר 

   צדק

 13. אשריך רבי אברהם שאתה עוסק בצרכי ציבור באמונה מחכה לך שכר גדול בשמים שאתה לא עוצם עיניים ממצוקות הפרט.  (ל”ת)

  שסניק

 14. עוזרים בשקט ובכבוד לעמך בית ישראל בלי רעש וצלצולים. בקלפי בעזרת ד תקבלו את קולי ואת קולות משפחתי. שנהיה שותפים לעשיה הגדולה שלכם.  (ל”ת)

  אין על השסניקים

 15. רבי אברהם מיכאלי היקר השם יברך אותך צדיק!  

  המהפכה חוזרת - ש"ס

 16. למה  

  אמא שקופה

 17. למה  

  אמא שקופה

 18. המעניין שלפני בחירות כווולם קונים את הלוקשן התורן, 30 שנה היה כך ועוד שלושים שנה השקופים ימשיכו לבלוע את הפתיון  (ל”ת)

  מניפולציה ודמגוגיה בגרוש

 19. עוד גנב ומושחת ממפגת המושחתים שמדבר  

  אחד העם

  • מןסר 

   צדק

 20. כל הכבוד אברהם מיכאלי האיש המוכשר והמסודר  (ל”ת)

  יעקב

 21. בגלל שהליכוד לא דאגו בממשלות הקודמות להוציא מחוץ לחוק את הארגונים  

  היא הפכה לאם שקופה זועקת

;