י"ט סיון התשפ"ד
25.06.2024
כל הנתונים

עלייה בקרב האוכלוסייה החרדית בתחושת אחריות אישית כלפי יהודי התפוצות

לאחר ה-7 באוקטובר הציבור הישראלי חש קרוב יותר ליהודי התפוצות. 60% מהאוכלוסייה סבור כי המלחמה תשפיע לטובה על היחסים עם יהדות התפוצות

עלייה בקרב האוכלוסייה החרדית בתחושת אחריות אישית כלפי יהודי התפוצות
חרדים בבריטניה: אילוסטרציה צילום: נתי שוחט, פלאש 90

במסגרת שבוע התפוצות, משרד התפוצות מציג את 'מדד הקרבה לתפוצות', מדד המשקף את הלך הרוח בחברה הישראלית בנושאי זהות יהודית, ערבות יהודית הדדית, טיב הקשר והחיבור בין ישראל ליהדות התפוצות ואת רמת הידע של הישראלים על יהדות התפוצות. השנה נוספו למדד שאלות הבוחנות את שינוי בעמדות לאחר ה-7 באוקטובר.

המחקר מצביע על כך כי החיבור בין אזרחי ישראל היהודים לבין יהודי התפוצות מתחזק לאחר ה-7.10. זה בא לידי ביטוי בממצאי הסקר החושפים שהיום 67% מהישראלים מרגישים תחושת אחווה עם יהודי התפוצות, כאשר ישנה עלייה של 4% לעומת שנה שעברה. 76% מהישראלים חשים גורל משותף עם יהודי התפוצות, גם כאן נצפתה עלייה של 6.6% בהשוואה לשנה הקודמת. 

עוד עולה מהמדד כי כ-82% מהישראלים מוטרדים מהתקפות בעלות רקע אנטישמי כנגד יהודי התפוצות אך רק 59% סבורים כי למדינת ישראל יש אחריות לביטחונם של יהודי העולם הסובלים מפועלות אלו, מה שמהווה ירידה של 2% לעומת השנה הקודמת.
 
מהנתונים עולה כי מעל מחצית (56%) מהישראלים חושבים שהחברה הישראלית צריכה להתחשב בדעתם ובאינטרסים של יהודי התפוצות בתהליכי קבלת החלטות בנושאי מדיניות חוץ וביטחון אשר יכולות להשפיע על מעמדם ומצבם של היהודים בחו"ל, מדובר בעלייה קלה של כ-2% לעומת שנה שעברה בכלל האוכלוסייה כאשר ישנה עלייה של כ-7% בקרב האוכלוסייה החילונית וירידה של 6.5% בקרב האוכלוסייה המסורתית. 89% מהאוכלוסייה מאמינים כי ישראל צריכה לפעול למיגור שיח אנטישמי ואנטי-ישראלי ברשתות חברתיות.

בנוגע לציפיות מהיחסים עם התפוצות, 95% מהישראלים מצפים מיהודי התפוצות לפעול למען ישראל במלחמה. 60% מהאוכלוסייה בישראל סבורה כי המלחמה תשפיע לטובה על היחסים עם יהדות התפוצות. 

עלייה של 15% בקרב האוכלוסייה החילונית בתפיסת הגורל המשותף עם יהודי התפוצות לעומת שנה שעברה.

עלייה של 14% בקרב האוכלוסייה החילונית בתפיסת חשיבות של גודל העם היהודי.

60% מהאוכלוסייה סבורה כי המלחמה תשפיע לטובה על היחסים עם יהדות התפוצות.

עלייה של כ-9% בקרב האוכלוסייה החרדית ושל 5.7% בקרב האוכלוסייה החילונית בתחושת אחריות אישית כלפי יהודי התפוצות.

לצד נתונים אלו, אנו עדים להשתוללות חסרת רסן של תופעות האנטישמיות ודה לגיטימציה של ישראל שמופנות כלפי בני העם היהודי ברחבי העולם ולהתייצבות אדירה של יהודי העולם לצד ישראל, פעמים רבות תוך סיכון אישי. 

לאור זאת, המשימות המוטלות על משרד התפוצות: העמקת הקשר הדו כיווני בין ישראל ליהודי התפוצות והמאבק הבלתי מתפשר באנטישמיות, נהיות קריטיות מתמיד.

אבי כהן סקלי, מנכ"ל משרד התפוצות והמאבק באנטישמיות: "ברגעים הכי קשים, כאשר עם ישראל נלחם על קיומו, הישראלים מרגישים שהם לא לבד במערכה, שאחינו ואחיותינו מעבר לים עומדים מאחורינו ועתידנו קשור זה בזה".

מלחמת חרבות ברזל יהודי התפוצות משרד התפוצות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד