י"ב תמוז התשפ"ד
18.07.2024
התבקש לאתר דליפה

העובד שנפל לפיר עמוק והפך לנכה תובע ממעסיקו מיליוני שקלים

התאונה נגרמה בשל שילוב של שני גורמים: הסולם שהיה רטוב ושמנוני כתוצאה מהחדרת המים לפיר, וכן העובדה שעובדי החברה עבדו כדרך קבע בפרויקט זה ללא רתמות, ובלא שקיבלו הדרכה מסודרת לעבודה בגובה || הסיפור המלא

העובד שנפל לפיר עמוק והפך לנכה תובע ממעסיקו מיליוני שקלים
אילוסטרציה צילום: pixabay

עבודות בנייה כרוכות בסיכונים רבים, המחייבים שמירה על כללי בטיחות נאותים. על כך יכול להעיד תושב תל אביב, כבן 34, נשוי ואב לשניים, שעבד לפרנסתו בחברה המתמחה בעבודות בנייה ותשתיות, ונפצע קשה בתאונת עבודה, שנגרמה, לטענתו, בשל רשלנות מעסיקו.

בתביעה, שאותה הגיש עו"ד נתנאל בירן בשם העובד נגד החברה, מתוארת השתלשלות העניינים שגרמה לתאונה הקשה.

על פי התביעה, בסוף יוני 2022, בשעות הבוקר, התבקש התובע על ידי מנהליו לרדת לפיר באדמה לצורך הרכבת צנרת ואבזור למכונת קידוח. לצורך הירידה והעלייה בפיר, הותקן סולם על אחד מקירותיו. הסולם, כך נטען, קובע קרוב מדי לקיר הפיר, כך שהרווח הצר שנוצר בין הסולם לקיר לא איפשר אחיזה נוחה עם הידיים וגם לא עמידה יציבה ובטוחה.

לאחר שהעובד סיים את עבודתו בתחתית הפיר ושב למעלה, הוחלט להזרים מים לפיר באמצעות צינור, כדי לאתר מבעוד מועד דליפות. הבדיקה, כך נטען, העלתה כי אכן יש דליפה, והתובע התבקש לשוב ולרדת לפיר, כדי לאתר את הדליפה ולתקנה.

לדברי עו"ד בירן, העובד עשה כמבוקש ממנו, אולם למרבה הצער, לאחר שירד כשישה שלבים בסולם, הוא איבד לפתע את האחיזה בסולם וצנח לקרקע מגובה של כשישה מטרים.

על פי התביעה, התאונה נגרמה בשל שילוב של שני גורמים: הסולם שהיה רטוב ושמנוני כתוצאה מהחדרת המים לפיר, וכן העובדה שעובדי החברה עבדו כדרך קבע בפרויקט זה ללא רתמות, ובלא שקיבלו הדרכה מסודרת לעבודה בגובה. "בכך, הפרה החברה את תקנות הבטיחות בעבודה" טוען עו"ד בירן.      

סיון אופירעורך הדין נתנאל בירןצילום: סיון אופיר

ממקום התאונה הובהל התובע באמבולנס של מד"א לבית החולים 'איכילוב', שם אובחן כי הוא סובל משברים בשורש כף יד ימין, ביד ימין ובירך ימין. הוא נאלץ לעבור ניתוח לשחזור וקיבוע השברים, ואושפז במשך 17 ימים במחלקה האורתופדית.

לדברי עו"ד בירן, כתוצאה מהתאונה החל התובע לסבול ממגבלות משמעותיות בתנועות שורש כף היד, מכאבים במפרק הירך ומצלקות. בנוסף, כך נטען, התאונה גרמה לתובע לנסיגה נפשית ומנטלית. הוא החל לסבול מהפרעות במצב הרוח, מאי שקט, מחרדות, מהפרעות שינה ומחוסר מרץ.

בשל מצבו הגופני הירוד, נמצא התובע במעקב של אורתופד, עובר סדרה של טיפולי פיזיותרפיה והידרותרפיה וריפוי בעיסוק. כמו כן, הוא נמצא תחת מעקב פסיכיאטרי במרכז הרפואי השיקומי 'רעות', אך אלה, כל נטען, לא הביאו לשיפור משמעותי במצבו.

המוסד לביטוח לאומי (המל"ל) הכיר באירוע כתאונת עבודה, וועדה רפואית מטעמו קבעה לתובע שורה של נכויות זמניות גבוהות בשיעור של 100 אחוז, 80 אחוז ו-95 אחוז, כאשר מאוגוסט 2023 ועד יולי 2024 נקבעה לו נכות זמנית בשיעור של 55 אחוז.

לכתב התביעה נגד החברה הקבלנית, צורפה חוות דעת רפואית מאת ד"ר יחזקאל טיטיון, מומחה באורתופדיה, שבדק את התובע, וקבע, כי שיעור נכותו הצמיתה המשוקללת עקב התאונה עומד על כ-53 אחוז.

אל התביעה צורפה חוות דעת נפשית מטעם ד"ר אייל עשור, מומחה בפסיכיאטריה, שראיין ובדק את התובע, וקבע כי שיעור נכותו הנפשית הצמיתה עומד על כ-50 אחוז.

לדברי עו"ד בירן, עד למועד התאונה היה התובע אדם בריא לחלוטין בנפשו ובגופו, שתפקד היטב בעבודתו ללא מגבלות כלשהן. "כיום, עקב התאונה ותוצאותיה הקשות, נגרמו לתובע קשיים מוטוריים ממשיים ולקות קוגניטיבית משמעותית, ומאדם פעיל ונמרץ הוא הפך לשבר כלי, התלוי כמעט לחלוטין בעזרת הזולת" דברי עו"ד בירן.

בתביעה מתבקש בית המשפט להורות לחברה המעסיקה לשלם לתובע פיצויים של מאות אלפי שקלים בגין נזקי גוף עקב רשלנות.

התביעה נדונה בימים אלה בבית משפט השלום בהרצליה. טרם הוגש כתב הגנה.

נכה נכות נפילה מגובה נפילה לפיר פועל חברת בנייה תביעת פיצויים נתנאל בירן

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד