כ"א אייר התשפ"ד
29.05.2024
בגודל 110 ס״מ

נדיר: דיונון מעופף נפלט לחוף בצפון הארץ

אמש נפלט דיונון מסוג ניאון מעופף לחוף הים בצפון הארץ, פקח של רשות הטבע והגנים שהגיע למקום תיעד את הדיונון | תצפיות של מין זה נדירות יותר ומתרחשות בעיקר בחודשי הסתיו

נדיר: דיונון מעופף נפלט לחוף בצפון הארץ
הדינון שנפלט לחוף מעגן צילום: איליה בסקין, רט"ג

דיונון הניאון המעופף נפלט אמש לחוף מעגן ותועד על ידי פקח היחידה הימית ברשות הטבע והגנים איליה בסקין. הפרט בגודל 110 ס״מ. מדובר בתיעוד שני של מין זה בחופי ים תיכון.

הדינון שנפלט לחוף מעגן צילום: אליה בסקין, רט''ג

אורי הפנר אקולוג ימי ברשות הטבע והגנים: "כמו דיונונים אחרים רבים, גם דיונון זה בעל 8 זרועות המיועדות לתנועה ו-2 לציד. זהו מין דיונון בעל גודל גוף יחסית גדול וממוצע גודל גוף עומד על כ-45 ס"מ, לעיתים נראים פרטים גדולים יותר באורך של 90 ס"מ.

הדיונון קיבל את שמו הייחודי בזכות יכולתו לדאות למרחקים קצרים מחוץ למים, בדומה לדגים מעופפים. התנהגות זו קורה בתדירות גבוהה בזמן מזג אוויר סוער או בנוכחות טורפים בסביבה, אך עדיין המנגנון האחראי על התנהגות זו אינו מובן לגמרי לעולם המדע.

לדיונון הניאון המעופף תוחלת חיים של כשנה, במהלכה הם משלימים נדידה מחזורית בין אזורי ההאכלה וההטלה שלהם. הם אוכלים בעיקר דגי אוקיינוס קטנים, דיונונים אחרים וגם לעיתים נוהגים בקניבליזם ואוכלים דיונוני ניאון אחרים. הם משמשים כטרף לדגים גדולים, כרישים ויונקים ימיים.  המין נפוץ במדינות רבות ברחבי העולם.

בים התיכון ובארץ בפרט, תצפיות של מין זה נדירות יותר ומתרחשות בעיקר בחודשי הסתיו. הסיבות לכך נובעות מכך שבית הגידול של מין הינו עמוק, ובחופינו עומק קרקעית מתאים למחיה עבורו נמצא במרחק של כמה ק"מ מהחוף. מעבר לכך, מין זה מעדיף טמפרטורת מי ים קרים וחופינו החמים יחסית לים התיכון נמצאים בקצה גבול תפוצתו."

איליה בסקין, רט"גהדיונון שנפלט לחוף מעגןצילום: איליה בסקין, רט"ג

 

חוף ים חוף מעגן

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד