ט"ז תמוז התשפ"ד
22.07.2024
הסכם הצהרת כוונות

הכירו: זו המדינה שתספק חיטה לישראל בשעת חירום

בדרך זו, ישראל תוודא כי ביטחון המזון הלאומי יושפע פחות ממשברים אקלימיים ומלחמתיים באזורינו ובעולם וכן ממגפות עולמיות כדוגמת הקורונה או תופעות אקלימיות לרבות שריפות ושיטפונות

הכירו: זו המדינה שתספק חיטה לישראל בשעת חירום
חיטה. אילוסטרציה צילום: pixabay

שר החקלאות, אבי דיכטר, חתם על הסכם הצהרת כוונות עם רומניה לאספקת חיטה לישראל בעת חירום. זהו ההסכם הרביעי למקורות אספקת חיטה לישראל, בהמשך להסכמים דומים שנחתמו מול אוזבקיסטן, אזרבייג'ן ומרוקו לפני מספר חודשים, והינו חלק מתכנית המשרד לחיזוק ביטחון המזון לאזרחי ישראל: חיזוק החקלאות והייצור המקומי וגיוון מקורות היבוא במוצרים בהם לישראל אין יתרון יחסי.

החתימה על מזכר הבנות מול רומניה, שבמזרח אירופה, פותח עבור ישראל יעד נוסף וחשוב ליבוא חיטה מאירופה בעת חירום. יצוין כי שלושת ההסכמים הקודמים בוצעו מול מדינות נוספות, שישראל שומרת על קשרים דיפלומטיים טובים איתן.

pixabayפרוסות לחםצילום: pixabay

כזכור, בשל הלחימה בין רוסיה לאוקראינה, בשנת 2022 נוצר משבר חמור באספקת החיטה העולמית, שהוביל לעליית מחירי הסחורות ולחסמי ייבוא גלובליים. בתקופה זו, משרד החקלאות נאלץ לאתר מקורות ייבוא חיטה אלטרנטיביים בזמן קצר.

כחלק מאסטרטגיה שגורסת שאסור לישראל להישען על מקורות יבוא מצומצמים, גורמי המקצוע במשרד החקלאות יזמו את פרויקט "Treat The Wheat": זהו מתווה לחיזוק מאגרי המזון של ישראל לטווח הארוך, בדגש על מלאי החיטה. במשרד החקלאות מסבירים כי זו חובה לאומית לקדם פתרונות ולהגדיל את מקורות הייבוא, בטח על רקע שינויי האקלים. בדרך זו, ישראל תוודא כי ביטחון המזון הלאומי יושפע פחות ממשברים אקלימיים ומלחמתיים באזורינו ובעולם וכן ממגפות עולמיות כדוגמת הקורונה או תופעות אקלימיות לרבות שריפות ושיטפונות.

בעת שהותו, נפגש שר החקלאות גם עם מקבילו, שר החקלאות הרומני, ד"ר פרלורין בארבו, עם נשיא מנהל החירום הרומני, מר ג'אורגי'אן פופ, עם נשיא הקהילה היהודית מר סילביו וקסלר ועם נשיא לשכת המסחר ישראל-רומניה, קאלין קושר ועם הדרגים המקצועיים והפוליטיים של שתי המדינות, כדי לבחון את יישום הפרויקט בפועל ולדון בדרכי הפעולה האפשריות ושיתופי הפעולה הנוספים שניתן לכונן בין המדינות.

לחם חיטה חירום הסכם

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד