ט"ז תמוז התשפ"ד
22.07.2024
מגיפה סביבתית

בגלל שריפת פסולת ביו"ש: תושבי המרכז חשופים לזיהום אוויר חמור

בין 2017 ל-2022 הגיעו למשרד להגנת הסביבה יותר מ-50 אלף תלונות של תושבים ישראלים בנושא, מרביתן כללו תלונות על תופעות פיזיולוגיות

בגלל שריפת פסולת ביו"ש: תושבי המרכז חשופים לזיהום אוויר חמור
אילוסטרציה. למצולם אין קשר לכתבה צילום: unsplash

נציגי הרשויות במרכז וסקירת דו"ח מבקר המדינה שהוצג היום (רביעי) בוועדה לביקורת המדינה חושפים תמונה עגומה של כשל רב-שנתי בטיפול בזיהום אוויר חוצה גבולות הנובע משריפת פסולת ביהודה ושומרון, בשורה של כשלים מצד כל הגורמים הממשלתיים הנוגעים בדבר, ביניהם: העדר מדיניות ותכנית ממשלתית לטיפול במפגעים סביבתיים חוצי גבולות מיו"ש, היעדר גורם מתכלל בעל סמכות להוביל את הטיפול הממשלתי בנושא ואי קידום פרויקטי תשתית סביבתיים ביו"ש לטיפול מוסדר בפסולת מעורבת ואלקטרונית.

מנתונים שהציגו נציגי מבקר המדינה עולה כי העלויות החיצוניות של נזקי הבריאות והסביבה משריפות אלה צפויות להסתכם לכל הפחות בכ-9.1 מיליארד שקלים בין השנים 2023 ל-2030, כ-180,000 טונות כמות הפסולת הפלסטינית המעורבת שנשרפה ביו"ש בשנת 2022 ויצרה זיהום אוויר חוצה גבולות משמעותי, שאותו המשרד להג"ס לא העריך ולא כלל בדיווחיו לציבור בישראל.

בין 2017 ל2022 הגיעו למשרד להגנת הסביבה יותר מ-50 אלף תלונות של תושבים ישראלים בנושא, מרביתן כללו תלונות על תופעות פיזיולוגיות - אבל הוא לא שיתף בהן את משרד הבריאות.

בכ-44,700 מהן דווח על ריח חריף, בכ-21,200 מהן דווח על קשיי נשימה; בכ-13,400 מהן דווח על צריבה בעיניים או במערכת הנשימה ובכ-2,900 מהן דווח על צריבה בעור. לפי נתוני המנהל האזרחי, בשנים אלו חל גידול של כ-75% במספר האתרים הלא-מוסדרים ביהודה ושומרון, שבהם נשרפה פסולת פלסטינית ביתית.

זיהום אוויר פסולת

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד