ח' סיון התשפ"ד
14.06.2024
עלייה של 9%

עשרות קילו של פסולת נמשו מן הים: אלו החופים הנקיים ביותר

חוף נקי לחודש מאי 2024 עולה כי 80% מהחופים הפתוחים היו נקיים לעומת 71% במדד אפריל 2024 | בצלילות ניקיון בגן הלאומי תל דור ובמפרץ נחשולים נמשו בסוף השבוע מלב הים 58 ק"ג פסולת

עשרות קילו של פסולת נמשו מן הים: אלו החופים הנקיים ביותר
אילוסטרציה צילום: unsplash

המשרד להגנת הסביבה מפרסם היום (ראשון) את נתוני מדד חוף נקי של חודש מאי 2024. מהנתונים עולה כי 80% מהחופים שנמדדו דורגו נקיים עד נקיים מאוד, עלייה של 9% לעומת החודש הקודם. המדד בתקופה המקבילה בשנה שעברה עמד על 91.6%.

רשויות החוף הנקיות ביותר בעלות ציון נקי מאוד: נהרייה, חוף הכרמל, חדרה, עמק חפר, נתניה, חוף השרון, הרצלייה, תל אביב-יפו, בת ים, אשדוד, אשקלון.

רשויות החוף בעלות ציון נקי: רשות הטבע והגנים, עכו, טירת הכרמל, מטה אשר, ג'יסר א-זרקא, חוף אשקלון.

רשויות החוף בעלות ציון בינוני: קריית ים, חיפה, חברת חני.

רשות החוף בעלת ציון מלוכלך: אילת.

יוסי אלוני, פלאש 90אילוסטרציהצילום: יוסי אלוני, פלאש 90

בצלילות ניקיון בסוף השבוע השתתפו 19 צוללים בגן הלאומי תל דור ובמפרץ נחשולים ואספו יחד כ-58 ק"ג פסולת, רובה עשויה פלסטיק (84%). בחוף תל דור, למשל, 40% מהפסולת שנאספה הייתה בקבוקי שתייה ופחיות, 29% ציוד דיג ושיט, 11% שקיות פלסטיק, 8% אריזות מזון וחד פעמי, 7% מוצרי בנייה, תעשייה וחקלאות והשאר ציוד אישי ואחר.

המידע שנאסף במהלך הצלילות משמש להבנת מקורות הפסולת ולמציאת פתרונות לבעיה הסביבתית שפסולת גורמת ולהגברת המודעות.

מדידת הניקיון בחופים הפתוחים הופסקה בתחילת המלחמה והתחדשה חלקית מאז חודש פברואר 2024. הנהלת קרן הניקיון אישרה תקציב רב שנתי לשנים 2024 עד 2027 לתוכנית חוף נקי בעלות של יותר מ-55 מיליון שקלים לטובת המשך תקצוב ניקיון החופים הפתוחים על ידי רשויות החוף בים התיכון ובים סוף, כמו גם המשך תגבור אכיפת הניקיון בחופים, פעולות להוצאת פסולת מהים, ניטור ופרסום.

שנת 2024 מציינת את השנה ה-19 של תוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה. התוכנית פועלת משנת 2005 למזער את מפגע הפסולת החופית והימית בישראל ולפעול לניקיונם של החופים והים לפי מחויבות בין לאומית, לטובת הסביבה והציבור בישראל.

מרכיב מרכזי בתוכנית חוף נקי ועיקר תקציבהּ מופנים לתמיכה ברשויות החוף בניקיון החופים הפתוחים שבשטחיהן. תוכנית חוף נקי מגדירה יעדי תוצאה לניקיון החופים הפתוחים, ולפיהם 85% מהחופים יהיו נקיים 70% מהשנה. המטרה לטפל בבעיה הסביבתית של פסולת ימית בישראל.

 מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה מודדים את רמת הניקיון בחופים הפתוחים בד בבד עם יידוע שוטף של רשויות החוף לטובת מעקב ופעולות מתקנות לשיפור מתמיד של ניקיון החופים. שיתוף תוצאות מדד חוף נקי לציבור הרחב נעשה לאורך כל השנה במקטעים מייצגים בחופי הים הפתוחים בים התיכון ובים סוף.

חוף ים נקי

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד