ח' סיון התשפ"ד
14.06.2024
"קפאתי במקום"

באור יום: תצפית נדירה של דלק סלעים בטבע • צפו

פקח רשות הטבע והגנים שהיה בדרכו לסיור ובדיקת מצלמות בשמורת 'עין פרת' הבחין להפתעתו בתזוזה של בעל חיים בצבע חום / שחור, "כיוונתי את המצלמה מתקשה להאמין שאני רואה במרחק 50 מטרים ממני דלק סלעים מקפץ ורץ לכיווני בעין מפריע"

באור יום: תצפית נדירה של דלק סלעים בטבע • צפו
תצפית נדירה של דלק בטבע צילום: הראל דהאן, רט"ג

הראל דהאן פקח רשות הטבע והגנים בשמורת עין פרת יצא בשעה 5 בבוקר לשטח לסיור ובדיקת מצלמות השביל שמתעדות את פעילות חיות הבר בלילה. "לפתע אני מבחין בתזוזה של בעל חיים חום/שחור"

"ישר קפאתי במקום", מספר הראל, כיוונתי את המצלמה מתקשה להאמין שאני רואה במרחק 50 מטרים ממני דלק סלעים מקפץ ורץ לכיווני בעין מפריע, חולף על פני במשך דקה ונעלם כלא היה.

אכן תצפית מאוד נדירה ועוד באור יום. זאת פעם ראשונה שזכיתי לראות דלק וההתרגשות הייתה גדולה״

תצפית נדירה של דלק בטבע צילום: הראל דהאן, רט"ג

דותן רותם אקולוג שטחים פתוחים ברשות הטבע והגנים: הדלק הוא סוג של יונק-טורף קטן ממשפחת הסמוריים. הדלק פעיל בעיקר בשעות בין הערביים, בלילה ובקיץ גם בשעות הבוקר המוקדמות.

בישראל מצוי מין אחד של החיה, דלק הסלעים. שמו האנגלי הוא דלק האשוח ובאירופה הוא אכן חולק את מרחב המחייה שלו עם מיני דלק אחרים בעיקר באזורי יער. הוא מיטיב לטפס על עצים אך מרבה לצוד ולנוע על הקרקע כך ששמו העברי בהחלט מתאר היטב את בית הגידול שלו.

הוא מצוי בחבל הים תיכוני וכן בחבל הספר מדברי שם יש מעט מאוד עצים ומרבית בית הגידול הוא באזורים של דרדרות אבן ומצוקים קטנים כמו בנחל פרת שם צולם הסרטון.

הדלק הרחיב את תפוצתו מאז שנות ה 70 של המאה הקודמת. אם פעם היה מצוי בחרמון בגליל העליון ובמדבר השומרון כיום ניתן למצוא דלקים גם בגליל התחתון, בכרמל, בהרי יהודה במישור החוף ובשפלה. הדלק לא חופר מחילות אלא משתמש במחילות של מינים אחרים או במקומות מתאימים בין סלעים. לפעמים הוא נכנס גם לחורים בעצים בוגרים ואף חודר למשכנות האדם ובונה קן בתוך מחסנים ועליות גג.

הדלק טורף מיומן וניזון על ציפורים, זוחלים ומכרסמים אך לא בוחל גם במזון צמחוני כמו פירות וירקות.

הפרט שבתמונה הוא כנראה פרט צעיר הנע חשוף בשטח הפתוח דבר העלול לחשוף אותו לעופות דורסים בינוניים שהם חלק מהאויבים הטבעיים שלו.

הראל דהאן, רט"גדלק סלעיםצילום: הראל דהאן, רט"ג

הדלק מסמן את הפרשותיו הייחודיות על גבי סלעים המאפשרים לזהות את נוכחותו בשטח וברוב המקרים נמצא סימנים לנוכחותו אך לא נראה אותו כפי שנתפס בעדשת המצלמה של הראל משמורת הטבע נחל פרת.

באירופה מדווח על נזקים שעושים פרטים צעירים למכוניות, כנראה כאשר הם מחדדים את שיניהם הצעירות על צמיגי מכוניות חונות.

כעקרון הדלק הוא חיה מועילה לאדם ויכולה לשמש כמדביר ביולוגי של מכרסמים גם במטעים. לכן אנחנו, ברשות הטבע והגנים, ממליצים לחקלאים להותיר פתחים קטנים בגדרות המאפשרות למינים כמו דלק קיפוד ונמיה להכנס לשטח החקלאי ולבצע עבודת הדברה בדומה לתנשמת בה כבר נעשה שימוש נרחב ובכך לצמצם שימוש ברעלים העלולים לגרום להרעלות שרשרת ולפגוע בעופות ויונקים רבים שאינם מטרת ההדברה.

רשות הטבע והגנים שמורת טבע עין פרת דלק סלעים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד