ח' סיון התשפ"ד
14.06.2024
מלחמת חרבות ברזל

"היקפים שמדינת ישראל לא ידעה כמותם": כאלף חיילים פצועים כל חודש

עלות עובד סיעוד לנכה צה"ל שנזקק לעובד צמוד 24/7 עומדת על 33,314 ₪ לחודש | 51% מפצועי מלחמת חרבות ברזל עד גיל 30, 71% חיילים בשירות מילואים, 95% גברים, 188 פצועים מלווים בעובד זר

"היקפים שמדינת ישראל לא ידעה כמותם": כאלף חיילים פצועים כל חודש
פינוי פצועים בעזה צילום: דובר צה"ל

הוועדה המיוחדת לעובדים הזרים בראשות ח"כ אליהו רביבו דנה היום (שני) בבחינת הצרכים של פצועי צה"ל ממלחמת חרבות ברזל ונכי צה"ל בעובדי סיעוד זרים.

לימור לוריא סמנכ"לית משרד הביטחון וראש אגף השיקום הציגה את נתוני פצועי ונכי צה"ל: 

עד ה-7 לאוקטובר אגף השיקום טיפל בכ-62,000 פצועים. מה-7 לאוקטובר התווספו 8,504 פצועים. כ-1,550 פצועים פונים מידי חודש לאגף השיקום. בשנת 2022 נכנסו 2,070 מטופלים חדשים לאגף. 51% מפצועי מלחמת חרבות ברזל עד גיל 30. 31% בגילאי 31-40 ו-18% מעל גיל 40. 71% חיילים בשירות מילואים, 11% בשירות סדיר, 11% שוטרים ו-7% בשירות קבע. 95% גברים ורק 5% נשים. 14% פצועים קשה ובינוני, 42% פצועי גפיים, 21% תגובה נפשית ופוסט טראומה.

מתוך כלל 70,000 נכי צה"ל, 4,842 שהם 7% זקוקים ללווי צמוד. 141 שהם 3% ממלחמת חרבות ברזל. 48% מנכי צה"ל הזכאים לליווי באגף השיקום, פגועי נפש, 41% נפגעו פיזית. 188 פצועים מטופלים בעובד זר, 1,646 בעובד ישראלי או בן משפחה, 1,300 מתמודדי נפש, ומרביתם 3,050 שהם 63% מלווים בתגמול. בין שנת 2020 לשנת 2024 חלה עליה של 150% במקבלי ליווי. 

חוזה ההתקשרות של משרד הביטחון מול חברות הסיעוד להעסקת עובדים נחתם בשנות ה-90. בכוונת משרד הביטחון לבחור בספקים חדשים עד ספטמבר השנה. 188 פצועי מערכת הביטחון מלווים בעובד זר, 568 פצועים מלווים בידי עובד ישראלי.

עלות עובד סיעוד לנכה צה"ל שנזקק לעובד צמוד 24/7 עומדת על 33,314 ₪ לחודש. עלות אגף השיקום בתוספת תנאים סוציאליים, עמלה ומע"מ: 14,500-12,500 ₪. עלות העסקה במשק בתוספת תנאים סוציאליים: 10,000-8,000 ₪. 

לימור לוריא ציינה כי אלו היקפים שמדינת ישראל לא ידעה כמותם. האתגר כפול מאחר וכל חודש מצטרפים כתוצאה מהמלחמה כאלף פצועים וכן כ-500 פצועים מתקופות קודמות. כל שחרור של אוגדה משירות מילואים, או כל תום מבצע משמעותי, משפיע על כניסת פצועים נוספים. אנשי אגף השיקום פזורים ב-22 בתי חולים ומעניקים מענה מידי עם הפציעה. רופאי האגף בוחנים את צרכי הפצוע כבר בזמן האשפוז, לרבות התאמות נדרשות בבית הפצוע.

יו"ר הוועדה ח"כ אליהו רביבו אמר, אין מילים להביע את ההערכה והתודה שלנו כלפי פצועי צה"ל. אנחנו פה לוודא שהצרכים שלכם יקבלו ביטוי, ולאזן בין הראיה המערכתית, לצורך הפרטי. נכי צה"ל הקריבו את גופם ואת נפשם למען מדינת ישראל, ואנחנו כאן כדי לדאוג לשפר ולהיטיב את מצבכם. הוועדה תעשה הכל כדי שכל מי שזכאי ורוצה, לא יתקל בחסמים למימוש זכויותיו. 

הילה ששו ממשרד הביטחון אמרה שהמכרז לבחירת חברת סיעוד, עלה לאוויר ע"י מינהל הרכש של משרד הביטחון חמש פעמים. לאחר כל פרסום, חברות הסיעוד עתרו לבית המשפט ועיכבו את תהליך המכרז. 

עו"ד עידן קלימן יו"ר ארגון נכי צה"ל אמר, אני מעריך שעד סוף שנת 2025, נחצה את 100,000 פצועים. אני מקווה שאני טועה. בעניין המכרז אמר, אגף השיקום נמצא בחזית, אולם מאחורי המסך יש כמה משרדי ממשלה שמנהלים את המכרז. אנחנו שמונה חודשים לאחר פתיחת המלחמה ומשרדי הממשלה לא מתייחסים אלינו וממדרים אותנו ממידע רב. פניתי לוועדה לאחר שפניתי למשרדי הממשלה ולא קיבלתי פתרון יש קושי גדול בהבאת עובדים זרים. פניתי למנכ"ל משרד הפנים ולא קיבלתי מענה. יש פצועים רבים שלא מקבלים מענה.

קלימן הצביע בדבריו על קשיים ועיוותים חוקיים רבים בטיפול אגף השיקום בנכי צה"ל. עוד אמר קלימן כי ישנם 3,000 נכי צה"ל חרדים מה שמקשה על העסקת עובד זר. כמו גם באוכלוסיית נכי צה"ל דרוזים והבדווים. קלימן סיפר שהוא ביקש לקדם תיקון לחוק שיחייב מתן סיוע רק באמצעות עובד סיעודי ולא בתשלום כספי לפצוע. לדבריו, קיבלתי איומים על חיי מגורמים שההצעה שלי לא התאימה להם. 

יאירה מרדכי מרשות האוכלוסין אמרה, המטופלים הקשים ונכים צעירים, מתקשים להשיג עובדים מאחר ולצעירים יש משפחה תומכת, אולם המשפחה מפקחת בעין יותר בוחנת את עבודת העובד. אנחנו מבינים שאנחנו צריכים לתקן את הנוהל, נשמח לשתף את ארגון נכי צה"ל. 

אלון קמינר שנפצע קשה במלחמת חרבות ברזל סיפר לוועדה, תקלת אמל"ח גרמה לפציעה שלי, באירוע נהרגה חיילת. אני חותר לניתוח כדי לתאם את הגדם ברגל. יש לי עוד כשנה שיקום. אני צריך עובד שידע לתמוך בי פיזית, שיבין בתרופות, שיהיה לו רישיון נהיגה ישראלי, שידבר עברית שיכיר את המדינה ואת המערכות הבירוקרטיות.

דודו חננאל פצוע צה"ל סיפר לוועדה כי הוא נעזר בעובד זר. אולם כשהגיע לגיל 67 נאמר לו שעפ"י התקנות, הוא אינו רשאי להיעזר בעובד זר. 

איתן וקס אמר, מצאתי עובד זר שנמצא בארץ שנים רבות ומתמצא טוב בכל מה שאני צריך. כעת זה האדם היחיד שנמצא כדי שאוכל לחיות אולם הוא ללא היתר. אני עבריין כי אין לי ברירה אחרת. 

ח"כ רביבו הגיב לדבריו ואמר, אבוי למדינה שלא יודעת לספק לך עובד צמוד. אולם זה לא אומר שאני יכשיר עובד זר לא חוקי שהשתקע בארץ שנים רבות. אנחנו מחויבים לשמור על מדיניות הגירה לצד אספקת עובד שיאפשר לך לחיות בכבוד. 

בדיון התברר שאגף השיקום סובל ממחסור חמור בכח אדם לטיפול בפצועי צה"ל כגון רופאים, עובדים סוציאליים ועובדי שיקום. 

יו"ר ארגון נכי צה"ל טען כי היחס בין מספר אנשי צוות האגף לפצועים, הוא רופא אחד ל-4,000 נכים ועובד שיקום אחד ל-1,500. 

ראשת אגף השיקום אמרה כי משרד האוצר תיקצב 95 משרות שאוישו, מתוך 264 משרות שתוקננו. התקנים האלו נקבעו טרם פרוץ מלחמת חרבות ברזל. מאז, מספר הפצועים זינק מה שמחייב התאמת כח האדם באגף. בתקציב 2024 אושרו 100 משרות נוספות. 

עוד נודע כי אין ממשק מחשובי בין משרד הביטחון וארגון נכי צה"ל לרשות האוכלוסין מה שגורם לטרטור של הנכים בין המשרדים לצורך אישור הבאת עובדים זרים לסיעוד לפצועי צה"ל. 

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון ואמר, הוועדה תמשיך לעסוק בנושא ותפקח על מתן שירות איכותי ומיטבי לפצועים. בכוונתי להגיש הצעת חוק שתסייע לנכי צה"ל, ללא קשר לגילם. 

מבצע חרבות ברזל חיילים פצועים רפיח עזה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד