ט"ז תמוז התשפ"ד
22.07.2024
סוגי הניתוחים הבריאטריים

אחד מכל שמונה אנשים בעולם סובל מהשמנת יתר

43% מכלל המבוגרים סובלים ממשקל עודף. השמנת יתר עלולה לגרום למחלות לב וכלי דם, סוכרת וסוגי סרטן שונים. בארץ, 50% מהמבוגרים סובלים מעודף משקל ו-22% עם השמנה חמורה יותר

אחד מכל שמונה אנשים בעולם סובל מהשמנת יתר
אילוסטרציה צילום: unsplash

השמנת יתר היא מחלה של העולם המודרני ומסכנת את בריאות העולם: ארגון הבריאות העולמי (WHO) חשף לאחרונה כי אחד מכל שמונה אנשים בעולם סובל מהשמנת יתר. הנתונים החדשים הראו שבשנת 2022 יותר ממיליארד אנשים בעולם סובלים מהתופעה.

עוד פורסם כי מאז 1990 השמנת היתר הוכפלה בקרב מבוגרים ועלתה פי ארבעה בקרב ילדים ובני נוער עד גיל 19. בנוסף, 43% מכלל המבוגרים סובלים ממשקל עודף. השמנת יתר עלולה לגרום למחלות לב וכלי דם, סוכרת וסוגי סרטן שונים.

בארץ, 50% מהמבוגרים סובלים מעודף משקל ו-22% עם השמנה חמורה יותר. בקרב בני נוער בערך 30% בגיל 18-12 סובלים מעודף משקל ו-15% סובלים מהשמנה, ואצל ילדים 16.5% סובלים מעודף משקל.

כשכל הדיאטות לא צולחות, דרך משמעותית וידועה להורדה במשקל וחזרה למשקל תקין היא ניתוח בריאטרי. ד״ר שי מרון אלדר, מנהל היחידה לטיפול ניתוחי בהשמנת יתר, מרכז רפואי תל אביב (איכילוב), מסביר כי ניתוחים בריאטריים מובילים לירידה משמעותית במשקל במצבי השמנת יתר קיצונית. הניתוח מונע תחלואה נלווית להשמנה, וגורם לנסיגה והעלמות מחלות הרקע.

ניתוחים אלה  יתבצעו במטופלים בעלי BMI  גבוה מ-40, או כאלה הסובלים מתחלואה נלווית הקשורה בהשמנת יתר כמו סוכרת, יתר לחץ דם, כבד שומני ועוד, ו-BMI 35 ומעלה.

ניתוח בריאטרי נועד להקטין קיבולת הקיבה, ובחלק מהניתוחים גם להפחית את  הספיגה של המזון במעי הדק. הניתוחים מבוצעים בגישה לפרוסקופית ללא צורך בפתיחה של הבטן. לכן, ההחלמה היא מהירה (לרוב 2 לילות אשפוז) והוא אורך עד כשעה עד שעה וחצי.

מהם סוגי הניתוחים הקיימים?

ניתוח מעקף (מעקף קיבה בהשקה אחת)

הוא הגרסה הפשוטה יותר של המעקף המלא.

הקיבה האפקטיבית מוקטנת לכדי שרוול צר שמתחבר ישירות למעי הדק ומדלג על כ-150-200 ס״מ מהתריסריון והמעי הדק, בהם המזון עובר בדרך כלל. מכאן גם שמו - מבוצעת בו רק השקה אחת בניגוד לשתי השקות בניתוח המעקף המלא. ניתוח זה משפיע על הירידה במשקל הן בעזרת צמצום נפח המזון שאפשר לאכול והן בעזרת הפחתת יכולת הספיגה שמתבצעת לאורך המעי הדק (קיצור מסלול המזון). הניתוח בהשקה אחת 'מדלג' על יותר מעי דק לעומת ניתוח מעקף 'רגיל', ועל כן מאופיין בהפחתה נוספת של ספיגת המזון. לכן השם קצת מטעה - אמנם ״מיני״ אבל מבחינת תת הספיגה הוא היותר אגרסיבי. הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה ואורך כשעה.

ניתוח שרוול קיבה 

ניתוח שרוול קיבה הוא הניתוח השכיח כיום בעולם. ניתוח שרוול קיבה נועד כדי להפחית את נפח הקיבה וכפועל יוצא גם את כמות האוכל הנצרך. הוא מצמצם את נפח הקיבה בכ-80% והרופא המנתח יוצר קיבה דמוית שרוול.

חלה ירידה משמעותית גם בתחושת הרעב כי בחלק הקיבה שהוצא מן הגוף, מופרש הורמון הרעב - הגרהלין

ניתוח שרוול קיבה מסייע לירידה במשקל כיוון שהוא מצמצם את נפח הקיבה לכ-20% מנפחה המקורי. הוא גם משנה את מנגנוני ההפרשה של הורמוני הרעב והשובע. הניתוח כרוך בפחות תחלואה וסיבוכים נלווים בהשוואה לשאר הניתוחים הבריאטריים.

הניתוח לרוב לוקח פחות משעה, וההתאוששות מהירה כבכל הניתוחים הבריאטריים.

ניתוח מעקף קיבה

ניתוח מעקף קיבה החל כבר בשנות ה-60 והוא הותיק מבין הניתוחים הבריאטריים והמטאבוליים. הוא לרוב נחשב עדיף, יחד עם המיני מעקף, לסובלים מסוכרת.

במהלך הניתוח מקטינים את נפח הקיבה לכיס שנפחו 30-50 סמ״ק בלבד, ומחברים לקיבה הקטנה את המעי הדק. בנוסף מחברים את לולאת המעי שמובילה את האוכל מהקיבה ללולאת מעי אחרת דרכה עוברים מיצי המרה והלבלב. כלומר הניתוח מגביל את כמויות האוכל הנצרכות וגורם לתת ספיגה חלקית של המזון. ניתוח זה מיועד בעיקר למטופלים הסובלים מריפלוקס ולחולי סוכרת.

ניתוח זה מעט מורכב יותר היות והוא כרוך בביצוע שתי השקות - אשר כל אחת מהן מהווה נקודת תורפה שעלולה לגרום לסיבוכים דוגמת דלף, דימום או חסימה.

יתרונו הגדול במניעת צרבת, כמו גם שתת הספיגה בניתוח זה פחות אגרסיבית לעומת ניתוח המיני מעקף.

ניתוחים בריאטריים מהווים כלי חשוב במאבק נגד השמנת יתר קיצונית, ומספקים פתרון יעיל ובר קיימא לשיפור איכות החיים והבריאות הכללית. הניתוחים הללו מצריכים התחייבות לשינוי אורח חיים ולמעקב רפואי מתמיד, אבל המאמץ ישתלם כי התוצאות הבריאותיות החיוביות יפחיתו את הסיכון למחלות כרוניות.

השמנת יתר שומן ניתוח

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד