ט"ז תמוז התשפ"ד
22.07.2024
כדאי שתדעו

נוסעים לים? אלו הערים עם החופים הנקיים ביותר בישראל

ממדד חוף נקי לחודש יוני 2024 עולה כי 88% מהחופים הפתוחים דורגו כנקיים מאוד או נקיים, לעומת 80% במדד של חודש מאי | לראשונה מתחילת השנה, אף רשות חופית לא דורגה מלוכלכת

נוסעים לים? אלו הערים עם החופים הנקיים ביותר בישראל
חוף ים. אילוסטרציה צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

המשרד להגנת הסביבה מפרסם את נתוני מדד חוף נקי של חודש יוני, שמהם עולה כי 88% מחופים הפתוחים שנמדדו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד". מדובר בשיפור של 10% לעומת חודש מאי, אך ירידה ביחס למדד בשנה שעברה באותה תקופה שהיה 93%. 

הרשויות החופיות הנקיות ביותר, בעלות ציון ממוצע ''נקי מאוד'' במדד יוני 2024: נהריה, ג'יסר א-זרקא, חדרה, חוף השרון, הרצליה, תל אביב-יפו, בת ים, אשדוד, חוף אשקלון, אשקלון.

הרשויות החופיות עם ציון ממוצע ''נקי'': חיפה, טירת הכרמל, רשות הטבע והגנים, חוף הכרמל, עמק חפר, נתניה, אילת. 

הרשויות החופיות עם ציון ממוצע ''בינוני'': עכו, קריית ים, מטה אשר, חנ"י.

לראשונה מתחילת השנה, אף רשות לא קיבלה את הציון הממוצע "מלוכלך" בחופיה.

נתי שוחט, פלאש 90חוף יםצילום: נתי שוחט, פלאש 90

מדידת הניקיון בחופים הפתוחים הופסקה בתחילת המלחמה והתחדשה חלקית מאז חודש פברואר 2024. הנהלת קרן הניקיון אישרה תקציב רב שנתי לשנים 2024 עד 2027 לתוכנית חוף נקי בעלות של יותר מ-55 מיליון שקל לטובת המשך תקצוב ניקיון החופים הפתוחים על ידי רשויות החוף בים התיכון ובים סוף, כמו גם המשך תגבור אכיפת הניקיון בחופים, פעולות להוצאת פסולת מהים, ניטור ופרסום.

מרכיב מרכזי בתוכנית חוף נקי ועיקר תקציביה מופנים לתמיכה ברשויות החוף בניקיון החופים הפתוחים שבשטחיהן. תוכנית חוף נקי מגדירה יעדי תוצאה לניקיון החופים הפתוחים, ולפיהם 85% מהחופים יהיו נקיים 70% מהשנה, במטרה לטפל בבעיה הסביבתית של פסולת ימית בישראל.

 מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה מודדים את רמת הניקיון בחופים הפתוחים בד בבד עם יידוע שוטף של רשויות החוף לטובת מעקב ופעולות מתקנות לשיפור מתמיד של ניקיון החופים. שיתוף תוצאות מדד חוף נקי לציבור הרחב נעשה לאורך כל השנה במקטעים מייצגים בחופי הים הפתוחים בים התיכון ובים סוף. זהו צעד משלים להעלאת המודעות של הציבור הרחב לתופעת הפסולת הימית ושקיפות ציבורית.

התמיכה ברשויות החוף בהפחתה במקור מקדמת התחייבות לקידום חוק עזר עירוני שיאסור שימוש בכלים חד פעמיים מפלסטיק בכלל חופי הרשות (הן המוכרזים והן אלה שאינם), כפי שכבר קיים באילת, בחוף אשקלון, באשדוד, בתל אביב, בהרצליה, בעמק חפר, בחדרה ובחוף הכרמל.

חוף ים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד