ח' תמוז התשפ"ד
14.07.2024

לאחר טיפול ושיקום: 6 צבי ים הושבו לטבע • צפו

6 צבי ים שעברו שיקום במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים הושבו לים בחוף בית ינאי | הצבים נפגעו ממגוון מפגעים בתוכם פגיעות הדף כתוצאה מפיצוצים ימיים, הסתבכות בחוטי דיג ופסולת פלסטיק

לאחר טיפול ושיקום: 6 צבי ים הושבו לטבע • צפו
השבת נקבות צב ים לטבע צילום: אופיר לוי מתנדב במרכז ההצלה לצבי ים

4 צבי ים חומים בוגרים, שנפגעו ממגוון מפגעים שמסכנים את צבי הים עברו טיפול במרכז הצלה לצבי ים של רשות הטבע והגנים והושבו היום לים בגן הלאומי חוף בית ינאי.

הצבים "בילעל" ו"יגל", סבלו מפגיעות הדף כתוצאה מפיצוצים ימיים שמקורם טרם ידוע ופוגעים ברקמות הרכות של צבי הים, כך התגלה באבחון CT אצל ד"ר צחי אייזנברג במרפאת "כל חי".

שחרור הצבים לים צילום: רעות אלון, רט"ג

הצב "נימר" נמצא מסובך בחוטי דיג ואילו הצב "מרגי" נתפס בשוגג בקרס. שני הצבים הגיעו בסוף שנת 2023 ונזקקו לטיפול ושיקום ארוכים. "נימר" היה מסובך מאוד בחוטי דיג, מה שגרם לפגיעה חמורה ונמק בגפה שמאל אחורית. חשוב לציין שאם מוצאים צב ים מסובך בפסולת, אסור להסיר את הפסולת ואסור להשיב את הצב חזרה לים, הצב חייב לקבל טיפול רפואי במרכז ההצלה. לצערנו לא ניתן היה להציל את הגפה של "נימר" והיא הוסרה בניתוח תחת הרדמה, אך הצב התחזק, שוחה ומתנהג בצורה תקינה ומוכן לשחרור חזרה הביתה.

פגיעה מקרסי דיג והסתבכות בחוטי דיג או רשתות, הם גורמי פגיעה נפוצים בקרב צבי ים באזורנו ואנו מבקשים מהדייגים אם צב ים נתפס בשוגג אל תשחררו את הצב עם הקרס חזרה לים, שכן הדבר יקשה עליו לאכול ויפגע בסיכויי ההישרדות שלו. כמו כן, אם הצב נמצא מסובך בחוטים או רשת, אל תסירו את החוטים ואל תשחררו את הצב חזרה לים, הוא עלול לסבול ממגוון בעיות רפואיות כגון טביעה, נמקים, מצב גופני ירוד ועוד. אנא דווחו בזמן אמת למוקד רשות הטבע והגנים ואנו נדאג לטפל בצב ולהשיבו לטבע כאשר יחלים מהפציעה.

בנוסף, השתחררו באירוע 2 צבי ים ירוקים צעירים ונדירים, "פאצו" ו"כרמל". הצבים הצעירים נפגעו מהסתבכות בפסולת פלסטיק, ובזכות הטיפול הם מקבלים הזדמנות נוספת לחיים ובתקווה שיגיעו לגיל הרבייה ויתרמו להגדלת אוכלוסיית צבי הים הירוקים בים התיכון, שנמצאת בסכנת הכחדה.

במהלך שהותם של הצבים במרכז ההצלה הם קיבלו טיפול רפואי צמוד, בריכות מי ים נקיות, ניקיון שבועי, שקילות ומדידות וכמובן מזון המותאם לצרכיהם. הם זכו לטיפול מסור ע"י צוות המטפלים והמתנדבים של מרכז ההצלה, ובעקבותיו הם מוכנים לשוב חזרה הביתה אל הים. אנו מודים לצוות המתנדבים והמתנדבות של מרכז ההצלה על הסיוע היומיומי בטיפול בצבים עד החלמתם, ונרגשים בכל פעם מחדש שמשחררים את צבי הים לאחר החלמתם, עקב התרומה המשמעותית לשיקום אוכלוסיית צבי הים בים התיכון.

אלכסיי שולומוצקי מנהל הגן הלאומי חוף בית ינאי מוסיף כי במסגרת מרכז התנדבות חדש בגן הגיעה קבוצה של הנדסה ימית מחיל הים. כ 30 חיילים ניקו את החלק הצפוני של החוף ואספו  כ 20 שקיות זבל. לאחר מכן השתתפו באירוע שחרור צבים בחוף המרכזי בבית ינאי.

השבה לטבע צב ים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד