י"ב תמוז התשפ"ד
18.07.2024
מחלוקת עם לוין

עתירה לבג"ץ נגד העיכוב במינוי נציב התלונות על שופטים

העתירה מאשימה את מ"מ הנשיא פוגלמן ב"חריגה בוטה מסמכות ובקבלת החלטות בלתי סבירות באופן קיצוני"

עתירה לבג"ץ נגד העיכוב במינוי נציב התלונות על שופטים
עוזי פוגלמן צילום: פלאש90

ארגון לביא הגיש היום (חמישי) עתירה לבג"ץ נגד מ"מ נשיא בית המשפט העליון השופט עוזי פוגלמן ושר המשפטים יריב לוין בדרישה למנות באופן מיידי נציב תלונות ציבור על שופטים. העתירה מאשימה את מ"מ הנשיא פוגלמן בחריגה בוטה מסמכות ובקבלת החלטות בלתי סבירות באופן קיצוני.

עתירת לביא הוגשה על רקע העובדה שמאז סיום כהונתו של הנציב היוצא, השופט בדימוס אורי שהם, ב-9.5.2024, לא מונה נציב חדש לתפקיד.

הסיבה לעיכוב במינוי היא מחלוקת בין שר המשפטים יריב לוין שמעוניין למנות את נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב בדימוס ונציב הביקורת על הפרקליטות לשעבר דוד רוזן ואילו השופט פוגלמן מתעקש על שופט עליון בדימוס.

לטענת הארגון, הסיבה לאי-מינוי הנציב טמונה בדרישתו של מ"מ הנשיא כי ימונה לתפקיד אך ורק מי שכיהן כשופט בבית המשפט העליון, תנאי סף נוקשה שכלל לא נקבע בחוק. לגישת "לביא" מדובר בדרישה חסרת בסיס ותוקף המנוגדת לכוונת המחוקק המקורית, שביקש בשעתו להימנע דווקא ממינוי שופט בדימוס על מנת להבטיח את עצמאותו ואי-תלותו של הנציב. לפיכך, נדרש השופט פוגלמן לבחון באופן ענייני ובנפש חפצה את כל המועמדים הכשירים שמציע שר המשפטים, גם אם לא מדובר בשופטי עליון לשעבר.

באדיבות המצלםעתירה למינוי נציב תלונות הציבור על שופטיםצילום: באדיבות המצלם

לטענת העותרים, מ"מ הנשיא פוגלמן חורג מסמכותו כאשר הוא דורש כי רק שופט עליון בדימוס ימונה לתפקיד. עו"ד יצחק בם טוען בעתירה כי "דרישה זו מנוגדת לכוונת המחוקק ולהיסטוריה החקיקתית של החוק, שביקשו דווקא להרחיב את מעגל המועמדים הפוטנציאליים".

העתירה מדגישה כי "צמצום קיצוני של מספר המועמדים הפוטנציאליים הופך את משימת מינוי הנציב לבלתי אפשרית ומסכל את האפשרות למנות נציב בטווח הזמן הנראה לעין". עוד נטען כי "עמדה הדורשת כי יתמנה דווקא מי שכיהן כשופט בית המשפט העליון מונעת אפשרות של מינוי, וחורגת באופן קיצוני ממתחם הסבירות".

העותרים מציינים כי כפי שציין הנציב היוצא השופט בדימוס אורי שהם "בעצם העובדה שלא מונה נציב חדש לתלונות הציבור על שופטים אני גם מוצא פגיעה קשה בשלטון החוק ובאמון הציבור במערכת המשפט". עוד מצוטטים דבריו של השופט שהם, כי אי מינוי הנציב פוגע פגיעה של ממש בציבור: "איני יודע מי יוכל ליתן מזור לתלונות שבפי הציבור, בין אם מדובר בעניינו הפרטני של בעל דין בהליך בו הוא משתתף, ובין אם מדובר בעניין מורכב או בשאלה מערכתית המטרידה את הציבור כולו. בירור התלונות הביא לתיקונן של תקלות רבות, קידום שמיעתם של תיקים ומתן פסקי דין, כמו גם לטיוב מערכת השפיטה".

דני שם טוב, דוברות הכנסתאורי שוהםצילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

לטענת העותרים דרישתו של מ"מ הנשיא פוגלמן "מהווה חריגה מסמכות, שימוש לרעה בסמכות מנהלית ואף שימוש למטרה זרה". עוד נטען כי "מ"מ הנשיא אינו רשאי להחזיר בדלת האחורית, על ידי שימוש בשיקול דעתו המנהלי, תנאי סף אשר המחוקק בחר במודע שלא לכלול בתנאי כשירות לתפקיד".

העותרים קוראים לבית המשפט להורות למ"מ הנשיא פוגלמן ולשר המשפטים לוין לפעול למינוי נציב בהקדם, מתוך מאגר המועמדים הרחב שקבע החוק. לטענתם, "ארגון לביא סמוך ובטוח כי אם ינסו שר המשפטים וממלא מקום הנשיא למצוא מועמד מוסכם מתוך המאגר הרחב של המועמדים האפשריים – הדבר יעלה בידם, לטובת הציבור כולו".

העתירה מדגישה את חשיבות תפקיד הנציב ואת הצורך הדחוף במינויו: "חרף החשיבות הרבה שבאיוש תפקיד זה, המהווה בפועל כתובת בלעדית לתלונות על התנהלות שופטים בניהול המשפט על ידם ובהקשרי אתיקה, התפקיד עומד מיותם ולא מונה נציב חדש".

עו"ד בם מסכם: "אנו מקווים שבית המשפט יסיר מן הדרך אבני נגף בלתי חוקיים המונעים מן המשיבים לגבש רשימה של מועמדים כשירים המוסכמת על שניהם. זהו צו השעה להבטחת אמון הציבור במערכת המשפט ולשמירה על עקרונות שלטון החוק".

נזכיר כי לפני יומיים התייחס יועמ"ש הנהלת בתי המשפט לאי מינוי נציב התלונות, במסגרת תגובת בתי המשפט לטענת התנועה למשילות כי השופט פוגלמן פעל בניגוד עניינים: "עמדת הרשות השופטת, כפי שצוין לא אחת, היא כי מינוי נציב הינו אינטרס ציבורי חשוב ביותר, ואנו תקווה כי שר המשפטים ישוב לקיים עם ממלא מקום הנשיא פגישות עבודה, במסגרתן יוכלו למצות את השיח באשר למועמדים לתפקיד זה", נכתב בתגובה.

עוזי פוגלמן ארגון לביא בג"ץ נציב תלונות הציבור על שופטים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 5 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד