ח' תמוז התשפ"ד
14.07.2024
"להנחית מכה אכזרית"

"מבחינת נסראללה ואיראן, ההישגים גדולים"

"את יחיא סינוואר לא מעניין הסבל שחווים אנשי עזה, אבל לאדון נסראללה תהיה בעיה מאוד גדולה אם בעיות לבנוניות תיערמנה לפתחו"

"מבחינת נסראללה ואיראן, ההישגים גדולים"
עלי חמינאי צילום: מתוך רשת X

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה טען אתמול (רביעי) בנאומו כי ארגון הטרור השיג את מטרתו המרכזית, לדבריו, "התשנו כלכלית, מבחינת כוח אדם ומבחינה חברתית. זה ייאלץ אותה להפסיק את המלחמה".

פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז משה דיין לחקר המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב, התייחס לדברים וטען: "זאת לוחמה פסיכולוגית".

הפרופסור הרחיב: "אם אפשר היה ברגע לצלם את תמונת המצב כמות שהיא ולסיים את המלחמה. גם איראן ובטח שהחיזבאללה היו יכולים להשתבח, כי לשיטתם הם השיגו דברים. נזכיר לעצמנו שמבחינתו ומבחינת איראן ההישגים גדולים מבחינת התשה ועקורים. אלה ממדים שנוגעים באתוס הציוני, ולכן לארגוני ההתנגדות יש הישג כזה. גם אם אנחנו לא מנקים את חיזבאללה מהרבה מכות שהוא חוטף, זה לא סימטרי".

"לו היה יכול נסראללה לעצור כאן, זה היה בדיוק העניין שהוא מכוון אליו", הוסיף. "מבחינתו ומבחינת איראן, ההישגים גדולים. עבור איראן וחיזבאללה לסגת מצפון לליטני זה לא בא בחשבון. השאלה היא מה עושה ישראל?".

"ישראל תצטרך לתת את התגמול במונחים לבנונים"

לדעת הפרופסור, ישראל צריכה להיכנס לסדק שעליו נמצא החיזבאללה – יחסיו עם מדינת לבנון: "הוא קורא לעצמו 'מגן לבנון', וישראל תצטרך לתת את התגמול במונחים לבנונים. זה חייב להיות על תשתיות אזרחיות בצורה יעילה. נפגיש את נסראללה עם אזרחי לבנון. את יחיא סינוואר לא מעניין הסבל שחווים אנשי עזה, אבל לאדון נסראללה תהיה בעיה מאוד גדולה אם בעיות לבנוניות תיערמנה לפתחו".

רבי טען כי נסראללה מבין שבישראל קיים משבר אמון בין האזרחים לבין הממסד: "הוא הביא את ישראל למקום שהציבור בתוכה עומד מול הממשלה במשבר אמון עמוק מאוד, ושישראל לא תוכל להגיד לאנשי הצפון 'שובו הביתה'. הם רוצים לראות בעיניים הסדרי ביטחון מספיק קשיחים". לכן סבור פרופ' רבי כי ישראל נמצאת בצומת דרכים משמעותי מאוד: "יש לישראל בעיה לא קלה, אבל הייתי מצפה שהיא תחשוב מחוץ לקופסה. כשעפו פה 200 טילים, היא הייתה צריכה להנחית מכה אכזרית על התשתיות בלבנון".

בסיום השיחה נדרש המומחה להביט על ההשפעה האמריקנית על המצב בצפון: "הבעיה האמיתית לטעמי שכובלת את ידיה של ישראל, היא ארצות הברית, ידידה גדולה שמספקת חימושים, אבל גם להם יש שיקולים לכאו ולכאן, ולכן ישראל צריכה לנוע בשדה שיש בו הרבה מאוד אילוצים".

נסראללה לבנון איראן

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד